Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Eluaegset vabadusekaotust kandev kohtlajärvelane abiellus vanglas
Isikulugu Pärnu vanglas astus abiellu kahe inimese tapmise eest eluaegset vanglakaristust kandev kohtlajärvelane Andrei Tali. Pärast ilmalikku tseremooniat laulatas isa Nikolai vanglamüüride vahel noorpaari apostliku õigeusu kiriku kombe kohaselt.

"Kinnipeetute registreerimised pole haruldased, neid toimub umbes viis korda aastas, aga kiriklikku laulatust vanglasaalis ei mäletata," ütles Pärnu vangla direktori asetäitja vangistuse alal Rain Annusvere teisipäevasel laulatusel.

Siingi kõlab pulmamarss

Šikis heledat tooni ülikonnas peig Andrei Tali (25) ootas oma pruuti vangla saalis, peos valged roosid üleandmiseks. Saali lava ääres põles üksik küünal. Käerauad olid mehel ära võetud, aga vangla turvameeskond jälgis toimuvat valvsal pilgul.

Pitsilise ülaosaga kreemikasvalges kleidis pruudi Elena G. (28) sisenemisel hakkas magnetofonilindilt kõlama Mendelssohni pulmamarss. Peig vaatas pruudile silma ja sättis roosid talle sülle. Ilmalik registreerimine võis alata. Seda toimetas Pärnumaa perekonnaseisuosakonna inspektor Margarita Ailt.

"Nagu näete, ei puudu siingi pruudi süles lilled ega jää kõlamata pulmamarss," toonitas ta. Ailt on korduvalt kinnipeetuid paari seadnud.

Pruudi ja peigmehe sugulasi ei olnud, tseremoonial osalesid Andrei kaks vanglakaaslasest sõpra.

Ailt alustas vaikse ja pehme häälega: "Austatud Andrei ja Jelena…" Ta kõneles vene keeles sellest, et päev nende kahe elus on tähtsaim: nad on otsustanud ühendada oma saatused. Noorpaarile ulatati pärast jah-sõna ja allkirja andmist abielutunnistus, mille järgi ühiseks perekonnanimeks on Tali.

Kirikumees sai esimese kogemuse

Isa Nikolai Pärnu Jekaterina kirikust tunnistas, et kiriklik laulatus vanglas on tal esmane kogemus. Mõistagi polnud saal see, mis kirik. Kaasa oli püha mees võtnud sakramendiks vajaliku atribuutika. Kõlava häälega naislaulja, kes isa Nikolai palvete lõppe vastavalt reeglistikule kordas, seisis saalis.

Enne tseremoonia algust vestles isa Nikolai sosinal peiu-pruudiga, selgitas sakramendis toimuvat ja näitas, kuidas risti õigesti ette lüüakse.

Laulatus oli venekeelne ja kestis natuke üle poole tunni, teenides sõnumit: jumalasulased Andrei ja Elena pühitsetakse meheks ja naiseks ka kõigevägevama silmis.

Noorpaaril tuli hoida käes põlevaid küünlaid, kanda peas kuninga ja kuninganna sümbolina uhkeid kroone ning käia koos isa Nikolaiga kolm korda ümber laua. Hiljem tuli paaril suudelda nii kroone kui pühapilte. Peig ja pruut said mõlema suudlusega pühapildi mälestuseks.

Jõudis kätte hetk, mil naislaulja kordas kõlavalt: "Palju aastaid, palju aastaid…" ja isa Nikolai pani paarile sõrme sõrmused. Suudlus kinnitas liitu.

Laulatuse lõpuminuteil selgitas kirikumees oma pehme häälega, et palved, mis koos läbi tehti, olid selleks, et neid Jumal kuulda võtaks, et Jumala õnnistus oleks noorpaariga. "Abielu ei ole tavaline, sest mees on vangis ja naine vabaduses. Jumala silmis olete nüüd ühendatud, teil on vastutus ka Jumala ees," toonitas isa Nikolai. "Rahu, armastust ja rõõmu teile."

Laulatus oli Andrei idee

Vastne abielumees tunnistas, et kiriklik laulatus oli tema mõte ja soov. Ta lasi end juba varem vanglas ristida, sest oli õe ja venna kõrval ainus ristimata laps peres.

Kui Andrei isa Nikolaile laulatusest rääkis, jäi kirikuisa mõttesse ja nõustus pärast pisukest kaalumist. Küsimusele, kas ta usub Jumalat, vastas Andrei: "Ma ei tea, aga kristlikke raamatuid loen küll."

Pruudi Elenaga, kes on pärit Tallinnast, tutvus Andrei kolm aastat tagasi. Abiellumise järel loodab ta tihedamat kokkusaamist naisega, sest abielupaaridel on see lubatud. Esimene abielu purunes. "Minu süüdimõistmise pärast läks naine ära, elab siiani üksinda," ütles Andrei.

Uut ühendust peab Andrei tähtsaks, sest soovib perekonda ja lapsi. "Nii palju, kui Jumal annab," ütles ta. Pruudil polnud Andrei jutule midagi lisada. Peigmehe vihje kohaselt olevat Elenal paarimineku tõttu probleeme lähedastega. Vastsed abiellunud said pärast laulatust kolm päeva koos olla. Selleks on vanglas sisustatud spetsiaalsed ruumid. Seadus lubab abikaasadel kolme päeva kaupa kohtuda kaks korda aastas, kuid vangla juhtkond võib vangi hea ülalpidamise korral kohtumiste arvu ka suurendada.

Peig peab end ülekohtu ohvriks

Eluaegne vang Andrei plaanib pöörduda Euroopa inimõiguste kohtusse. Ta kinnitab, et pole tapatöid, mille eest kinni istub, sooritanud.

"Kogun materjale, nõuan Kohtla-Järve linnakohtult tõendeid-koopiaid välja. Toimikus on pabereid, mis tõestavad mu süütust. Võiksin neid teilegi näidata. Tahan, et inimõiguste kohus annaks hinnangu Eesti riigi tegevusele," rääkis Andrei.

Kohtla-Järvel kahe inimese tapjaks ja ühe sandistajaks peab Tali hoopis Dmitrit, keda ta nägi kahe mehega kaklemas ja hiljem suundumas tualetti käsi pesema. Tali viitab, et Dmitri oli ka esimene, kes tema vastu ütlusi andma hakkas. "Olen süüdi ainult baaris toimunud huligaansuses, " kinnitas Andrei.

Eluaegset vangistust kandev Andrei Tali ütles, et soovib luua normaalset peret ja saada lapsi.

PÄRNU POSTIMEES

Eluaegse karistuse põhjused

Alates 1993. aastast on eri kohtud karistanud Andrei Tali viis korda: varguste, kelmuste, jõhkrate vägivallategude eest. Vanglarežiimi rikkumise eest on tema arvel 54 karistust.

Vanglast vabanenud Tali tappis 2000. aasta 20. mai öösel Kohtla-Järvel napi kahe tunni jooksul kaks inimest n-ö möödaminnes, kolmas invaliidistus pussitamise tagajärjel. Mihhail Dergatšovi (34) ja Roman Latõševi (21), kes juhtusid purjus Talist mööduma, peatas noakangelane sõnadega: "Kas probleeme tahad?" Hiljem Kohtla-Järve Granti baarist väljudes toetas ta ühe käega neidu ja võttis teise käega taskust noa. Nupule vajutamise järel kargas 12sentimeetrine tera klõpsuga välja ja Andrei lõi selle baari ees suitsu tõmmanud Dmitri Gurjakovile (31) kehasse. Roman Latõševi elu suutsid arstid päästa, kuid noormees invaliidistus.

GRETE NAABER,
Pärnu Postimees
Laupäev, 26.10.2002

 
Seotud viited
· Veel Isikulugu
· Eesti


Enim loetud teemast Isikulugu:
Marko Kaldur kirjutas kontoriinimestele reisiraamatuSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale