Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Sarimõrvades kahtlustatav Juri Ustimenko toodi Eestisse
Kriminaal Kohkunud ilme näol, astus eile päeval komando K eriüksuslaste käevangus Tallinna lennujaamas Varssavi lennukilt maha Juri Ustimenko (21), keda seostatakse kuni seitsme tapmisega.

Politseiametnikud viisid mustades teksastes ja sama värvi jopes Ustimenko Rahumäe arestimajja. Ehkki esialgu on kohus andnud loa hoida teda vahi all vaid kümme päeva, ei anna talle süüks pandud kuritegude jõhkrus ja hulk Ustimenkole lootust, et ta kunagi veel vabadusepõlve nautida saab.

Keskkriminaalpolitsei esitas Ustimenkole tema Poolas viibimise ajal tagaselja süüdistuse kokku kaheksas kuriteoepisoodis. Lähiajal esitatakse Ustimenkole veel uus süüdistus.

Nimekiri pikeneb

Keskkriminaalpolitsei süüdistab Ustimenkot Tartu poemüüja, Tallinna relvakaupluse müüja, Tallinna taksojuhi, Läti politseiniku ja Sillamäe rahavedaja tapmises.

Politsei peab aga tõenäoliseks, et Ustimenko kuritegude nimekiri pikeneb peagi veel vähemalt kahe veretöö võrra. Nimelt toob keskkriminaalpolitsei juba lähiajal Ustimenko Ida-Virumaale, et ta näitaks uurijatele kätte koha, kuhu on maetud kaks Sillamäe elanikku - Valentin Oleinikov ja Vassili Zudin.

Tänini teadmata kadunud noormeeste tapmises kahtlustas politsei Ustimenkot ja tema tulevahetuses hukkunud sõpra Dmitri Medvedjevit juba kevadel. Nüüdseks on politsei saanud enda kätte Ustimenko kaudse ülestunnistuse, milles sarimõrvades kahtlustatu räägib, kuidas ta osales oma kahe sõbra ja abilise tapmises.

Aitas piiri ületada

Just Oleinikov oli see, kes mullu ööl vastu 7. oktoobrit aitas Ustimenkol ja Medvedjevil salaja Venemaalt Eestisse põgeneda. Samuti tõi Oleinikov Ivangorodi hotellist ära seal peatunud põgenike suure spordikoti ning sõitis üle jõe ujunud sõpradele hiljem järele Narva kesklinna endise hotelli Narva ehitusplatsile.

Oleinikov õppis ühe aasta Peterburi Peeter Suure nimelises mereväeinstituudis, kus Medvedjev ja Ustimenko kaitsesid teda vanemate kadettide vägivallatsemise eest. Nii Olenikov kui ka Zudin, kelle juures Ustimenko ja Medvedjev end Sillamäel varjata võisid, kadusid kui vits vette tänavu aprillis, kui Venemaalt tulnud endised koolivennad nende koduuksele koputasid ja nendega seejärel kuhugi edasi läksid.

Kriminaalpolitseinikud oletasid, et end inglise keeles kiskjaiks (predator) nimetanud Medvedjev ja Ustimenko tahtsid just nende noormeeste toel Eestis moodustada bandet, kes jätkanuks kuritegude lainet, mille nad ise algatasid 18. märtsil Tallinnas, pannes Roosikrantsi tänavas relvapoe juures plahvatama kaks isetehtud pommi.

Politsei vaikib

Keskkriminaalpolitsei direktor Andres Anvelt ütles pärast Sillamäe elanike kadumist, et tõenäoliselt tekkis Ustimenkol ja Medvedjevil kaaslastega lahkheli, sest nood ei soostunud kuritegudes osalema. “Võimalik, et eelkõige just Ustimenko hakkas kartma, nagu võiks kaaslased talle ohtlikuks muutuda, ning...” jättis Anvelt toona lause lõpetamata.

Jutukamad ei ole keskkriminaalpolitseinikud ka praegu, kuigi Ustimenko tabamisest Poola piiräärses Suwalki linnas on juba pool aasta möödas. Politsei keeldub andmast väikseimatki vihjet selle kohta, millised tõendid on nad kogunud Ustimenko vastu, et mees viia kohtu ette kõigi jõhkrate kuritegude eest, milles teda kahtlustatakse.

Politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg kinnitas vaid seda, et Ustimenkot kahtlustatakse praegu viies tapmises, neljas tapmiskatses, kuues röövis ja pommiplahvatuse korraldamises Roosikrantsi tänaval.

“Andke meile aega veidi tööd teha, sest me pole saanud Ustimenkot korralikult ülegi kuulata, samuti on läbi viimata mitmed muud uurimistoimingud,” lausus keskkriminaalpolitsei asedirektor Märt Palo eile Postimehele.

RASMUS KAGGE,
Postimees
Kolmapäev, 13.11.2002

 
Seotud viited
· Veel Kriminaal
· Narva
· Sillamäe
· Ida-Virumaa
· Eesti


Enim loetud teemast Kriminaal:
Mida rääkis Knjazev surmaeelsel videolSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale