Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Taevas ja põrgu jäähallis
Reportaaž Mida arvata ajalehekuulutusest või flaierist, mis kutsub festivalile, kus osalejaile lubatakse tervenemist "väga rasketest haigustest, mille puhul meditsiin osutus jõuetuks, sealhulgas rasked selgroovigastused, halvatus, needus, vähk, nägemis- ja kuulmispuue, teada on koguni surnuist ellu äratamise fakte"? Ja seda kõike tehakse Jeesuse kiituseks?! Mida muud, kui et elame vabal maal...

Mõnikümmend minutit enne ürituse algust on näha mitut santi vaevaliselt ja kõveras Kohtla-Järve jäähalli poole kulgemas. Umbes kaheksakümneaastane tädike kepi toel, keha ülemine pool maapinnast üheksakümnekraadise nurga all. Peagi keskikka jõudev täielikult atrofeerunud jäsemetega naisterahvas ratastoolis. Noored, kes reivi asemel otsustavad külastada palju teravamaid elamusi tõotavat ettevõtmist. Pirakas jäähall ei saa sugugi külastajate vähesuse üle kurta.

Veidi traditsioonilisemate usukoosolekutega harjunud rahvale võib jäähall tunduda ebahariliku paigana Jumala teenimiseks ja ka lärm liiga suur harduse jaoks, aga juba koolis õpetatakse eelarvamusi koju jätma. Tolerantsust peab jaguma!

Vaesus on kuradist!

Esimese tunni sisustavad jäähallis kristlikku popmuusikat viljelevad bändid ja vene rahvusest inimesed kõnelevad sellest, kuidas Jumal võib inimese ka materiaalselt jõukaks teha. Et raha ei ole paha. Et rahaga saab korda saata palju head. Et vaesus võib olla põhjustatud kurjadest vaimudest. Ja ringi lastakse käima 5-liitrised valged plastämbrid korjanduseks.

Rahast või selle puudumisest veel nii palju, et korealase Soki Eestisse tooja kohtlajärvelane Grigori Kolessov tegeleb oma Uue Lepingu koguduses just sotsiaalselt jännijäänud rahvakihi teenimisega.

Eelnevalt jäi mainimata, et saalis kõnnivad ringi kotkapilgulised turvamehed, peas handsfree'd. Nende kohalolek annaks nagu aimu, et midagi tähtsat on tulemas, keegi VIP on lähenemas.

Põrguväravad usukoosolekul

Lavale astub valges ülikonnas aasialane koos rahvuskaaslasest assistendiga ning pidulikult tuuakse välja Eesti trikoloor ja Lõuna-Korea lipp. Inimesed tõstavad käsi ja kõiguvad kui tuules.

Siis läheb jäähallis põrgu lahti! Kõlab transsiviiv rütm ning idamaa mehed hõiguvad ja soiuvad arusaamatus keeles.

Kui varem oli turvameeste kohalolek veidi selgusetu, siis nüüd saab see seletuse. Siin ja seal langevad inimesed kokku ja hakkavad end maas kui langetõbised keerutama. Turvamehed tormavad ligi ja tassivad neid lavale justkui raskelt haavatud USA presidenti Ameerika filmides. Seal sooritab pastor Sok nende peal oma "karatelöögi" ja nad langevad uuesti kokku. Osa "ohvreid" teeb purgatooriumi isegi mitu korda läbi.

Tõe huvides peaks ütlema, et "langetõppe" nakatuvad eelkõige inimesed, kes tunduvad labiilsemad. Sellised, keda kujutad ette tihti kodus nutvana. Või sellised härdameelsed joodikud.

Ja veel peab tunnistama, et õhkkond on tõesti transsiviiv ja allakirjutanugi ei ole oma vaimukindluses kindel. Mine tea, järsku oleks hea tahtmise korral isegi tõmblema hakanud...

Kriitikanupud nulli!

Ajakirjanikule ei hakka silma ühtegi traditsioonilise kiriku tegelast. Aga siiski. Pilk püüab esireas kõikuva Haljala luteri koguduse õpetaja Esko Süvari, kes muidu on tuntud oma karmi sõna ja tavamõistusele arusaamatu käitumise poolest. Kihutas näiteks kunagi Siiri Sisaski kontserdi Esku kabelist välja.

"Sellistel üritustel olen käinud vähemalt neliteist aastat," ütleb Süvari. "Tulin täna siia, sest mul paluti raamatuid müüa. Kui keegi on minemas sellisele üritusele, on mul talle kaks soovitust: keera kõik kriitikanupud nulli ja kontsentreeru ainult Jeesusele. Kui mingi asi on õnnistuseks ja inimene sellest aru ei saa, ei jää ta ometi sellest ilma. Ja kui ta tuleb siit midagi muud otsima, ei tee see talle ometi kahju. Olen tõlkinud Benny Hinni raamatu "Tere hommikut, Püha Vaim" - see kõneleb ka Vaimu tegutsemisest sellistel üritustel. Seal öeldakse veel, et kui sa tahad, et su eest palvetatakse, pane kaelatugi valmis. Kui veidi irriteerivalt väljenduda, siis Lee Che Soki puudutus on kui kolmekordne karatelöök kümnendiksekundi jooksul."

"Tähtis pole see pauk, mille keegi saab, vaid et need pimedusejõud, mis siin Eestimaal valitsevad, saavad võidetud," jätkab Süvari. "Ja üleüldse, äratuse suhtes on öeldud, et äratus ei ole seal, kus hulgad hakkavad vabaks saama, vaid seal, kus need, keda Jumal on kunagi kutsunud ja kes on pärast uuesti magama jäänud, taas ärkavad."

Silmahädast priiks

Kohtla-Järvel ei saanud ükski jalutu karke põrgu saata. Küll väidavad imedefestivali korraldajad, et vastukajasid on tulnud mitmelt Pereraadio kuulajalt (üritust kanti selles Tallinnas, saartel ja globaalselt netis kuuldavas jaamas otse üle), kellest üks väidab end selle käigus kurjast vaimust vabanenud olevat.

Perekond Kolessov said Lee Che Soki suhtes nägijaks oma tütre kaudu. Tütar Kristina, kes kolmandast eluaastast kannatas raske nägemisdefekti käes, sai selle aasta juulis Riias toimunud äratuskoosolekul oma vigasusest priiks. Nagu ristiinimesele kohane, tahtsid Kolessovid head ka teistega jagada ja nii kutsutigi Lee Che Sok meie põlevkivipealinna.

TEET KORSTEN
Laupäev, 27.09.2003

 
Seotud viited
· Veel Reportaaž
· Eesti


Enim loetud teemast Reportaaž:
Usuga või usuta?Seaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale