Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Kaevurite laste suur jõulupidu
Reportaaž Rongitäis lapsi ja nende vanemaid, hirmpalju mõne tunniga söödud komme, eesti keelt rääkiv punane ja vene keelt rääkiv sinine jõuluvana – nii peeti läinud pühapäeval Narva karjääris ilmselt terve riigi suurim ettevõtte laste jõulupidu.

Rong

Ligikaudu 1500 inimest on end registreerinud osa võtma tõenäoliselt Eesti suurimast firma laste jõulupeost. Nii suurest peost, et suurem osa publikust viiakse peopaika rongiga.

Ennelõunal Jõhvi mikrorajooni kaevuriraudtee perrooni ääres peatunud kuus sinipunatriibulist vagunit valguvad mõne minutiga rahvast puupüsti täis. Uksel seisab päkapikuks maskeerunud teatri Tuuleveski direktor Valentina, kes jagab koos teiste päkapikkudega vagunisse sisenevatele lastele komme. Tuttmütsiga tüdrukutirts sööb vagunipingil šokolaadi ning saab emalt pragada, kuna on pool tahvlist põskedele ja sallile poetanud.

Perroonil tatsavad ringi Draakon ja Mesikäpp ning teevad sedasama, mida päkapikudki.

Iidla perrooni ääres toimub sama tegevus, aga kõik käib veidi kiiremini. Nüüd on kõik istepingid hõivatud. Väiksemad lapsed istuvad vanemate süles. Mõned reisijad peavad ligi poolteist tundi püsti seisma.

Rong liigub peopaiga suunas aeglaselt – Eesti Põlevkivi Raudtee Narva karjääri suunduval raudteel tohib sõita vaid ligi nelikümmend kilomeetrit tunnis.

Et lastel igav ei hakkaks, korraldavad Tuuleveski päkapikud konkursse. Mööda vagunit käib käest kätte punane käpik. Selle konkursi reeglid jäävad siinkirjutajale selgusetuks, kuna vagunirataste login neelab kogu selgituse. Igatahes jagatakse selle mängu käigus kõvasti komme ja pähkleid.

Väsinud maskotid

Siis tulevad vagunisse Draakon ja Mesikäpp. Mõlemil on käpas mahukad koolikotid, pilgeni komme täis. Šokolaadiplekke tekib juurde.

Teise vaguni lõppu jõudnud, ähib Draakon väsinult ning pärib tamburinurgas lõõtsutades turvamehelt: "Mitu vagunit veel on?" Draakon on kommijagamisest kurnatud, Mesikäpp samuti. Järelejäänud aja lõõtsutab punane Draakon tamburinurgas ning rongi tahaotsa ta ei lähegi. Kommikotid said mõlemal kommivabriku maskotil kahe vaguniga tühjaks.

Nagu lennukist kahe jõuluvana juurde

Rong jõuab Narva karjääri. Sõidab valele teeharule ning tagurdab. Lapsed kargavad püsti ning kipuvad tamburisse tõuklema. Kulub aega, enne kui vagunid õigetele relssidele jõuavad. Perrooni kui sellist Narva karjääris pole. Tavaliselt sinna reisirong ei käi. Kaevurid on kokku klopsinud laudadest trapid, mida mööda lapsed ja nende vanemad kõrgetest vagunitest maapinnale saavad.

Narva karjääri õuel seisab uhke Kalevi kommilaev. Hetk pärast rongi peatumist ja uste avamist on laevaesine ostjatest-uudistajatest tulvil. Mõni laps ei küündi kõike seda magusapillerkaari nägema ning isad tõstavad neid üksteise võidu kukile.

Karjääri söökla jookseb hetkega rahvast umbe – külma on paar kraadi ja õhk on niiske. Pakutav soe tee ja piparkoogid kaovad hetkega. Sööklatädid ei jõua teekandikuid nii kiiresti lauale tuua, kui käed need sealt ära haaravad.

Õues algab meelelahutusprogramm. Ilmselt kõige atraktiivsemaks kohaks on lavana kasutust leidev suur sinine treiler. Lumine raud on libe ning kulub vaid mõni minut, kui lapsed prii liuvälja avastavad. Nad uisutavad, kukuvad, kilkavad, tõusevad ja kukuvad taas. Lõbu on laialt.

Jõuluvanasid on kaks. Üks on punane ja räägib eesti keelt, teine sinine ja räägib vene keelt. Lapsed loevad jõuluvanadele luuletusi ja saavad kingiks maiustusi. Rongis saadud šokolaadiplekkidele lisandub jõudsalt uusi.

Pisikesed kargavad koos jõuluvanadega ringis tantsida, päkapikud aitavad kaasa. Lastevanematel ja päkapikkudel tuleb kantseldada ligikaudu tuhandet last vanuses kuni 14 eluaastat.

Isa kadunud

Publik leiab kiiresti kohad, kus asuvad tualetid ja kust saab sooja teed. Organiseerituse poolest ei jää laste jõulupidu alla kaevurite päevale. Maja nurga taga saavad lapsed vaadata mäetehnikanäitust. Isad näitavad poegadele, milliste masinatega nad tööd teevad. Karjääris käib ka päris töö – suur laadur laadib kopp kopa haaval põlevkivi.

Lapsed saavad väljanäituseks pandud traktoritel volilt ringi ronida.

Üks selline traktorite vahel ringiliduv poiss avastab ühtäkki, et tema isa on kadunud. Tark poiss otsib üles turvamehe ja teatab sellest talle.

Lastega karjääri õuel mängivad päkapikud annavad teate valjuhääldite kaudu edasi. "Isaaaa! Su poeeeg ooootab siiiind!" hõiguvad päkapikud. Poiss ootab söökla ees. Isa nime hõigatakse üle platsi. Poiss ootab. Isa ei tule. Lastemassi ringmäng läheb edasi. Mängitakse lapatuud. Pigistatakse üksteise kõrvu, põlvi, ninasid. Poiss ootab kannatlikult söökla ees.

Turvamehed otsustavad poisi koju viia. Aadress on teada. Kuid just enne seda, kui poissi koju viima hakatakse, ilmub isa välja.

Ilm on jahe. Kolm külmakraadi ja niiskus on vanemad ära väsitanud, ringmängud ja trall on väsitanud lapsed. Rong sõidab ette, trapid lükatakse paika ja karjääriõu tühjeneb.

Tagasiteel päkapikud rongis konkursse enam ei korralda. Osa lapsi tukub, osa tekitab enda põskedele ja sallidele veel šokolaadiplekke juurde.

ARGO SOOLEP
Laupäev, 20.12.2003

 
Seotud viited
· Veel Reportaaž
· Narva
· Eesti


Enim loetud teemast Reportaaž:
Usuga või usuta?Seaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale