Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Kiviõli koalitsioon kärbib haridusraha
Majandus Kiviõlis võimul olev koalitsioon tahab kärpida selle aasta eelarves hariduskulutusi miljoni krooni jagu, lisaks vähendatakse linnavalitsuse kulusid ja suunatakse see summa volikogule, et katta volikogu esimehe ja kahe aseesimehe palgaraha.

Muudatusettepanekud teinud volikogu aseesimees Aleksandr Apolinsky arvab, et haridusasutustele ette nähtud summad on ülemäära suured ning raha ei kasutata otstarbekalt. "Vaatasin eelmise aasta kulutusi ning ei saa aru, miks peaks eesti kooli eelarve olema kolmandiku võrra suurem kui eelmisel aastal," põhjendas ta oma ettepanekut. Samuti ei saa ta aru, miks saab sadakonna õpilasega kunstide kool nii suure summa, kui hakkama saadaks ka vähemaga. Seetõttu on ta teinud ettepaneku vähendada kunstide kooli eelarvet 600 000 krooni võrra. Kiviõli vene gümnaasiumi eelarvet tuleb tema arvates kärpida 200 000, eesti kooli eelarvet aga 400 000 krooni võrra.

Kiviõli kunstide koolilt ära võetud summast peaks tema hinnangul pool minema laste huvialamajade ja -keskuse rajamiseks, lisaks peaks keskus saama 200 000 krooni tänavavalgustuse arvelt. Eelmisel aastal eraldas linnavalitsus Apolinskyle keskuse rajamise omafinantseeringuks 46 000 krooni, kuid see jäi kasutamata, kuna MTÜd ei suudetud aasta jooksul registreerida.

"Olen terve aasta linna eelarvega tegelenud ning ma leian, et maksumaksjate raha ei ole otstarbekalt kasutatud," lausus Apolinsky. Linnavalitsuse eelarvet tuleks tema sõnul vähendada 400 000 krooni võrra ning suunata see summa volikogule, et katta täiskohaga volikogu esimehe ja kahe aseesimehe palgaraha. "Kuna praegu on linnavalitsuses kaks abilinnapea kohta täitmata, siis peaks linnapea olema rõõmus, et volikogu esimees töötab täiskohaga ning saab teda linna juhtimisel aidata," ütles Apolinsky. Lisaks hakkavad linnapeale appi kaks aseesimeest – majandusküsimustega tegeleva abilinnapea kohal hakkab teda aitama volikogu aseesimees Viktor Jasjukevitš ning kultuuri-, haridus- ja sotsiaalküsimustes teine aseesimees Aleksandr Apolinsky. Viimase sõnul ei tähenda see otsus, et abilinnapea kohad kaoksid: need täidetakse kohe, kui volikogu on paika pannud linnavalitsuse asendusliikmed umbusaldatud Anne Jõesaare ja Risto Lindebergi kohale.

Eelarve tähendab pidevat augulappimist

Kiviõli linnapea Tiit Kuusmik ja linnavalitsus ei ole eelarveprojekti muudatustele heakskiitu andnud, kuid Kuusmik kardab, et muudatusettepanekud surutakse volikogus siiski läbi. "See tähendab, et meil tuleb hakata nende parandustega tehtud auke lappima. Kindlasti ei suuda me kunstide koolilt ära võetud summat täielikult taastada, kuid peame otsima teiste eelarveridade pealt võimalusi, et tekkivaid investeeringu- ja remondiraha auke täita," tunnistas linnapea.

Linnas opositsiooni kuuluv ja umbusaldusega ametist tagandatud abilinnapea Inno Naur kardab, et muudatusettepanekute tõttu jääb tegemata planeeritud Kiviõli 1. keskkooli söökla remont, renoveerimata vene gümnaasiumi tualettruumid ja välja vahetamata kunstikooli aknad. "Tehtud ettepanekutest tulevad välja praegu koalitsiooni kuuluvate inimeste majanduslikud huvid," arvab Naur. Näiteks tõi ta Apolinsky huvi luua noortekeskus, mis uue plaani järgi saab pool miljonit krooni ning millest paistab läbi ametikoha loomine reformierakondlasest Apolinsky töötuks jäänud parteikaaslasele ja volikogu liikmele Erik Jürgensonile.

Nauri kinnitusel peavad muudatused kõigepealt läbima volikogu moodustatud eelarvekomisjoni, mille eesotsas on Kaja Kreisman. Uus koalitsioon oma ettepanekuid seal esitlenud ei ole. "Eelarvekomisjon peab kinnitama muudatused enne nende jõudmist volikogusse. Kui see etapp vahele jääb, rikub volikogu enda kehtestatud korda," lisas ta.

GERLI ROMANOVITŠ
Laupäev, 24.01.2004

 
Seotud viited
· Veel Majandus
· Kiviõli linn
· Eesti


Enim loetud teemast Majandus:
Valastele endiselt treppis teed möödaSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale