Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Kaugkütteta jäänud inimesed ei tahagi seda tagasi
Majandus Kohtla-Järve Ahtme linnaosa majades, mis AS Kohtla-Järve Soojus elanikelt võlgade tasumist nõudes külma jättis, on paljud korteriomanikud gaasi- või ahjuküttele üle läinud. Ja nendes majades asuvate korterite järele on nõudlus tekkinud.

12st Ahtme Maja teenindatavast külmajäetud majast loodavad ja tahavad ettevõtte juhi Veera Leonova sõnul ainult kahe, Jaaniku tänava 22. ja Kadri tänava 3. maja elanikud veel kaugkütet saada. Seal on 25 protsendist koguvõla tasumisest, mida Kohtla-Järve Soojus kütte sisselülitamiseks nõuab, veel natuke puudu, nii et võib-olla taastatakse nende majade soojusvarustus lähiajal.

“Teistes majades on inimesed üle läinud ahjuküttele, vanades majades on see võimalik, sest suitsulõõrid on alles. Seal, kus lõõrid on lammutatud, taastame need – ka gaasikütte jaoks,” sõnab Leonova. “Gaasikatlaid paigaldavad firmad annavad järelmaksu. Elanikud ütlevad, et sellest on palju kasu, nad maksavad kuus näiteks 500 krooni paigaldatud seadmete ja 300-400 krooni tarbitud gaasi eest, seda on aga palju vähem kui kaugkütte eest.”

Praegu käib Ahtme Majas palju teiste majade elanikke, kes tunnevad huvi, kuidas alternatiivküttele üle minna. “Pärast seda, kui Kohtla-Järve Soojus hakkas ajama majades elanike koguvõla alusel kütte väljalülitamise poliitikat, tuleb kaugküttest loobuda soovijaid kogu aeg juurde,” tõdeb Veera Leonova.

Erinevalt Järve linnaosast, kus külma jäetud majad välja surevad, Ahtmes sellistes elamutes kortereid maha ei jäeta. “Vastupidi, inimesed on kuidagi kokku hoidma hakanud, hoolitsevad, et külmaveetorud jäässe ei läheks ja et majas soojus säiliks,” lausub Leonova. “Kadri tänava 3. majast osteti ära oksjonile pandud tühi korter, vaatamata sellele, et maja on külmas. Paljud Järve linnaosa elanikud tulevad meie juurde ja tunnevad huvi võimaluse vastu, kuidas Ahtmes korterit saada või osta.”

Tammiku Maja direktori asetäitja Tatjana Jevsejeva ütleb samuti, et nende ettevõtte teenindatavates külma jäetud majades, selliseid on aga neli – Kasteheina tänav 5, Puru tee 29 ja 96 ning Estonia puiestee 28 –, lähevad inimesed aktiivselt alternatiivküttele, enamjaolt gaasiküttele üle ning nende korterite järele on nõudmine. Tühje kortereid peaaegu pole ja kui keegi eluaset müüb, siis ostetakse see kiiresti ära.

“Kui teistes majades on alternatiivküttele üleminek probleemiks, ühistu ei pruugi luba anda, siis majades, kust kaugküte on välja lülitatud, laheneb see küsimus väga lihtsalt ning ilmselt muudabki see korterid huvipakkuvateks nendele, kellel on gaasi- või elektriseadmete paigaldamiseks raha,” ütleb Tatjana Jevsejeva.

Nende elanike kohta, kes Kohtla-Järve Soojusele võlgu on, ütleb Jevsejeva, et nood üldiselt ei kaeble, igaüks teeb sooja, nii nagu saab. On selliseidki, kes oma korteri suure kommunaalteenuste võla tõttu maha jätavad. Kuid selliseid juhtumeid on üksikud. Selline korter võõrandatakse ja leitakse osta soovija.

NIINA VOROPAJEVA
Laupäev, 31.01.2004

 
Seotud viited
· Veel Majandus
· Kohtla-Järve Soojus


Enim loetud teemast Majandus:
Valastele endiselt treppis teed möödaSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale