Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Reisikiri võib tuua ränga rahatrahvi
Keskkond Interneti-leheküljel avaldatud reisikiri tõi lehe haldajale kaasa väärteoasja, kuna selles kirjeldati kaitsealuste nahkhiirte talveune häirimist kahe aasta eest.

Keskkonnainspektsiooni Virumaa osakond algatas märtsi lõpul Ida-Viru infokeskuse suhtes väärteomenetluse, kuna mittetulundusühingu Interneti-leheküljel avaldatud materjalidest nähtus nahkhiirte talveune häirimine Piusa koobastes.

Marko Kalduri juhitud mittetulundusühingu suhtes algatati väärteomenetlus loodusobjektide seaduse rikkumise pärast.

Seiklejad häirisid nahkhiirte talveund

Keskkonnainspektori Saima Jürmanni sõnul nähtus mittetulundusühingu koduleheküljel avaldatud 2002. aasta reisikirjast, et noorte seltskond oli talvel viibinud Piusa koobastes, mis on turistidele suletud, ning häirinud seal talvituvaid nahkhiiri. "Sellele faktile pöörasid keskkonnaministeeriumi tähelepanu nii Soome kui Eesti keskkonnateadlased," rääkis Jürmann.

Väärteomenetlus algatati Marko Kalduri juhitava mittetulundusühingu suhtes, mille hallata on Ida-Viru infokeskuse kodulehekülg Internetis. Inspektor Saima Jürmanni sõnul ähvardab mittetulundusühingut rahaline karistus. Seadus võimaldab sellise seaduserikkumise eest karistada kuni 50 000 krooni suuruse rahatrahviga. Väärteomenetluse osas langetatakse otsus 23. aprillil ning seejärel on teisel poolel õigus 15 päeva jooksul vastulause esitada.

Keskkonnainspektsioon tellis väärteomenetluse käigus ekspertiisi käsitiivaliste spetsialistilt Lauri Lutsarilt. Spetsialisti hinnangul on Interneti-lehel avaldatud materjalide põhjal koobastes viibinud noorte seltskond tõsiselt häirinud nahkhiirte talvitumist, mis võis suure tõenäosusega kaasa tuua nõrgemate isendite hukkumise.

"Nahkhiired ärkavad aeglaselt," rääkis Lutsar. "Kulub umbes tund, enne kui loom talveunest ärkab, ning siis järgneb lumepalliefekt – lendu tõusnud nahkhiir äratab ka teised. Inimene, kes ärkamise põhjustas, võib ise juba kaugel eemal olla ning seda mitte märgata."

Nahkhiireuurija on nördinud

Lutsar avaldas Kalduri hallataval Interneti-lehel avaldatud ja fotodega illustreeritud materjali üle sügavat nördimust ning ütles, et eriti häiris teda avaldatud üleskutse ka teistel seiklejatel seal koopas ära käia. "Kui seal üks inimene ära käib, ei juhtu veel kuigi palju halba, kuid mitmete seiklejate viibimine ja ööbimine nahkhiirte talvitumiskohas häirib loomi kindlasti," rääkis ta.

Lutsar kinnitas, et looduskaitsjad on Piusa koopad korralikult tähistanud ning iga inimene peaks märkama viitasid, millel on kirjas, mis on kaitsealal lubatud ja mis mitte.

"Asjaolu, et selles materjalis kutsuti üles tagumisi koopaid külastama ja et selline seiklemine on populaarseks muutunud, on minu arvates karistamist väärt," ütles Lutsar. Ta lisas, et mitmed turismifirmad ja eraisikud on avastanud Piusa koopad kui turismiobjekti ning tikuvad turistidele lubatud koobastest ka kaugemale. Kõik see toob Lutsari sõnul kaasa Eesti suurima nahkhiirte talvitumiskoha muutumise loomadele mitteturvaliseks.

Interneti-lehekülje haldaja tõrjub süüdistusi

Reisikirja koostanud ja Internetti üles pannud Marko Kaldur nentis, et tema arvates on praegusel juhul tegu inspektori poolt otsitud põhjusega, millele on reaalset alust raske leida. Mingisugust kaitsealuse liigi häirimist Kalduri väitel reisi ajal ei toimunud.

"Seda enam, et selle juhtumi puhul ei vaevutud isegi mitte hoiatama või teavitama Interneti-infos leiduvatest puudujääkidest Vandersellide kodulehel. Kohe väänati väärteoprotokoll," ütles Kaldur. Ta kinnitas, et polnud teadlik kaitsealuse loomaliigi häirimisest, ning väitis, et koopad polnud viitadega tähistatud.

Kalduri sõnul on kahetsusväärne, et Internetis leiduvad materjalid võivad inimesi tahtmatult seaduserikkumisele mõjutada. Samasuguseid materjale nendest koobastest leidub ka teistel Interneti-kodulehekülgedel.

Piusa koopad on üks suuremaid nahkhiirte talvitumiskohti Kirde-Euroopas, sinna koguneb talvituma ligi 5000 nahkhiirt kõikidest Eestis elavatest liikidest, mida on kokku seitse. Viimase paari aasta jooksul on nahkhiirte arv Piusa koobastes märkimisväärselt vähenenud, ekspertide hinnangul on selle üheks põhjuseks turistide häiriv tegevus. Enamik nahkhiiri talvel ei toitu, elades suvel kogutud rasvavarudest. Ärkamine toob kaasa eluks vajaliku energia raiskamise ning talvel ülesärganud nahkhiir võib seetõttu kevadeni mitte vastu pidada.

ARGO SOOLEP
Reede, 2.04.2004

 
Seotud viited
· Veel Keskkond
· Eesti


Enim loetud teemast Keskkond:
Reisikiri võib tuua ränga rahatrahviSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale