Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Sillamäe sadama laevateelt leiti paarkümmend lõhkekeha
Militaar Miinitõrjeoperatsiooni "MCOPEST 2004" käigus on Narva lahest, peamiselt Sillamäe sadama tulevaselt laevateelt ja ankrukohtadest, leitud ja kahjutuks tehtud 18 Teisest maailmasõjast pärit Saksa miini ja üks torpeedo.

Narva lahte kontrollivad viis miinijahtijat olid eilseks, operatsiooni eelviimaseks päevaks avastanud ja kahjutuks teinud 18 Saksa päritolu Teise maailmasõja aegset miini. "Kõige huvitavam leid oligi vahest juba esimesel päeval, kui sonarite häälestamisel leiti väljastpoolt operatsiooniala torpeedo, mille sakslased Teise maailmasõja ajal merre on poetanud," ütles mereväe pressiohvitser Ingrid Mühling.

Narva lahes töötanud ja ainus operatsioonil osalenud Eesti miinijahtija Sulev oli selles piirkonnas kõige edukam viie leitud miiniga. Kõige rohkem miine – 24 – oli eilseks leidnud Naissaare juures tegutsev Soome alus Kampela, kelle kontol oli juba pärast kaht avapäeva 8 miini.

Miinitõrjeoperatsiooni, milles osaleb 13 alust, käigus on avastatud 98 miini ja kaks torpeedot. Neli objekti on veel kindlakstegemisel. Kõige rohkem on lõhkekehi avastatud Naissaarest põhja pool asuval alal. Rohkem kui 100 lõhkekeha leidmisega 12 päeva jooksul purustati juba kümnendat aastat toimunud miinitõrjeoperatsiooni rekord. "Selleaastane operatsioon toimub aladel, kuhu on maailmasõdade ajal veesatud kõige rohkem miine,” tunnistas õppuste üldjuht ja Eesti mereväe ülema kohusetäitja kaptenmajor Ahti Piirimägi.

Piirimägi sõnul hakkavad nad vahetult pärast operatsiooni lõppu analüüsima tulemusi ja siis pannakse paika ka "MCOPEST 2005" alad. "Oleme aasta-aastalt aina enam liikunud ida suunas ning kõigi eelduste kohaselt tegutseme ka järgmisel aastal Narva lahes," arvas ta.

Sellel aastal oli Narva lahe puhastamise üheks ajendiks Sillamäe sadama ehitamine, mille laevateedel ja ankrukohtades tegevus käis. "Saame nii kaasa aidata Eesti majanduse arengule ja veeteede turvalisusele," tunnistas Ingrid Mühling. Tema sõnul on nad ka varem loodavate sadamate ümbrust puhastanud, näiteks Muuga sadama laienduse ja uute ankrukohtade lähedusest leiti nii mõnigi lõhkekeha.

22. mail alanud miinitõrjeoperatsioon lõpeb täna. Kella 16ks lahkuvad miinijahtijad oma tegevuspiirkondadest ja alustavad teed kodusadamatesse. Täna lahkuvad Toilast ka nelja riigi tuukrid ja õppuste staap.

Naissaarest põhja pool ning Narva-Jõesuu lähistel asuvatel aladel läbiviidaval operatsioonil osalesid laevad Belgiast, Prantsusmaalt, Soomest, Eestist, Rootsist, Norrast, Lätist, Leedust, Saksamaalt ja Poolast – kokku 13 alust, millest suurem osa on miinijahtijad. Operatsiooni juhib Eesti merevägi. Osalevatest riikidest kaheksa on NATO liikmed.

GERLI ROMANOVITŠ
Kolmapäev, 2.06.2004

 
Seotud viited
· Veel Militaar
· Narva
· Sillamäe
· Eesti


Enim loetud teemast Militaar:
Võidupüha ajal võib Jõhvi kesklinna saabuda tankSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale