Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Roman Baskin: ''Ma ei võrdle ennast Felliniga''
Isikulugu Roman Baskin, etenduse “Orkestriproov” produtsent, lavastaja ja peaosatäitja, loodab, et Narva Aleksandri kirikusse tuleb suveetendust vaatama vähemalt 10 000 inimest. Teda ei heiduta, et kriitikud hakkavad valmivat etendust kuulsa filmiga võrdlema.

“Tahame teha omalaadset asja, mis räägiks meie, Eesti probleemidest,” arutleb Roman Baskin. Tema arvates on filmi mõte igaühele lähedane ja arusaadav: orkester on ühiskonna või suure pere mudel – nii ühes kui teises on konfliktid ja rahulolematus võimu ehk dirigendiga möödapääsmatud. Aga kui pereliikmed räägivad veel eri keeltes? Etenduses kõlab osa repliike vene keeles, rõhutamaks, et Baskini “orkester” on kakskeelne. See on ka tegelikult nii: lavastuses lööb kaasa 20 Tallinna ja Pärnu eesti näitlejat ning 32 vene keelt kõnelevat Narva sümfooniaorkestri muusikut. Need 52 inimest peavad nii laval kui ka elus ühtse harmoonilise terviku moodustama.

Poolteisemiljoniline lavastus

“See on tõeline integratsiooniprojekt,” kinnitab Baskin, keda toetas integratsioonifond. Peale selle on projekti sponsoriteks veel Eesti Kultuurkapital, kultuuriministeerium ja paljud erafirmad, sealhulgas ka Narva omad. Projekti üldeelarve on 1,5 miljonit krooni.

Üheks sponsoriks on Narva linnavalitsus, kes nõustus korda tegema Aleksandri kiriku rõdud, kus on publikukohad. “Kui need korda teha, võib sinna vabalt kuni 800 inimest mahutada,” arvab Baskin.

Aleksandri kirikus antakse 20 etendust, need toimuvad kolm korda nädalas reedel, laupäeval ja pühapäeval. Praegu käivad läbirääkimised Tallinna-Narva erirongide käimapanekuks, et need kuus pühapäeva järjest publiku etendusele tooksid. Baskin loodab, et kokku käib etendusel ligi 10 000 vaatajat. “Loodan jah. Ma ei ole selles asjas algaja,” selgitab lavastaja ajakirjaniku üllatusest kõrgele tõusnud kulme märgates.

“Orkestriproov” on juba neljas Roman Baskini suveprojekt. Enne seda lavastas ta Palmse mõisas Tšehhovi “Kirsiaia”, Kolgas eesti nüüdisdramaturgiat ja Käsmu meremuuseumi hoovis George Bernard Shaw “Südamete murdmise maja”. Seda mängitakse Käsmus sellelgi suvel ja Baskin mängib selles üht peaosa. “Nii et suvel on mu graafik selline: kaks päeva Käsmus ja kolm Narvas,” ütleb Baskin.

Baskini projekt intrigeerib ja šokeerib

Lavastajat ei heiduta, et kriitikud hakkavad etendust Fellini filmiga võrdlema. “Võrrelgu, loomulikult, kui tahavad. Kuid ise ma seda ei tee: ma ei saa seada end ühele pulgale nii suure isikuga. Pealegi on meil teine žanr – muusika ja lavakunsti süntees, teine muusika –, kuid see ei tohiks olla halvem kui film,” arvab Baskin.

Eesti lavastaja kavatsus teha Fellini stsenaariumi järgi etendus hämmastas itaallasi tugevasti. “Rooma Fellini autoriõiguste agentuurist öeldi mulle, et veel kellelgi pole seda pähe tulnud. Kuid litsents anti, aitasid Itaalia saatkond ja rahvusvahelise teatriagentuuri Eesti osakond. Nii et meie lavastusest läheb kuus protsenti Fellini fondi,” naeratab Baskin. Ta šokeeris ka Narva muusikuid: algul olid nood vapustatud, saades teada, et peaosatäitja, dirigenti mängiv näitleja, ei tunne isegi nooti. “Jah, ma pole kunagi varem dirigeerinud. Kuid ma pole ka kunagi kuningas olnud,” ütleb Baskin, viidates oma viimasele suurrollile, milleks oli “Hamleti” kuningas Claudius.

Samas tunnistab näitleja, et dirigendi osa täitmine on talle suur väljakutse. Baskinil on Eesti dirigentide seas palju sõpru, näiteks Eri Klas ja Paavo Järvi. “Järvi lubas esietendusele tulla ja oma sõpradest muusikud kaasa võtta. See on ju nende leib! Nii et tuleb pingutada – vaatajad on mul väga norivad. Hea vähemalt, et Gergijev Peterburist kohale ei tule, vaatamaks, mis dirigent see Roman Baskin ka on,” naljatab Baskin. “Tähtsatest tegelastest” on “Orkestriproovi” esietendusele oodata ka Itaalia saatkonna esindajaid ja kultuuriministrit Urmas Paeti.

IRINA TOKAREVA
Laupäev, 19.06.2004

 
Seotud viited
· Veel Isikulugu
· Narva
· Eesti


Enim loetud teemast Isikulugu:
Marko Kaldur kirjutas kontoriinimestele reisiraamatuSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale