Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Piirivalve õppekeskus ja päästekompanii kaovad
Militaar Eesti kaitseväe arengukava ei näe siseministeeriumi alluvuses ette sõjaväestatud üksusi, mis tähendab, et Jõhvi üksik-päästekompanii ja Narva-Jõesuu piirivalve õppekeskus demilitariseeritakse.

Kaitseväe uus arengukava, mille riigikogu ka kinnitas, näeb ette, et siseministeeriumi sõjaväestatud üksused, milleks on kolm päästekompaniid ja piirivalve õppekeskus, peavad aastaks 2007 tegevuse lõpetama. Selleks ajaks tuleb asutused demilitariseerida.

Jääb, aga teisel kujul

Päästeameti peadirektori Mati Raidma sõnul on nad praegu otsimas lahendusi, kuidas demilitariseerimine paremini läbi viia. Kindlasti jätkatakse demineerimisfunktsioonidega ning alles jäävad ka keemiatõrjespetsialistid, kuid kaovad ajateenijad. Kõigi eelduste kohaselt jätkavad nendel ametikohtadel needsamad inimesed, kes praegu, lihtsalt veidi teises vormis. "Kindlasti ei taha me nendest inimestest loobuda, sest tegemist on väga heade spetsialistidega," tõdes Raidma, kelle sõnul pole aga kõik detailid, mis demilitariseerimisega seotud, paigas.

Küll peavad ametist lahkuma need töötajad, kes on seotud praegu päästekompaniides olevate ajateenijate teenindamisega. "Päästekompaniidel on praegu kaks funktsiooni. Ühte neist – seda, mis puudutab demineerimist ja keemiareostust – on kergem ümber korraldada, keerulisem on aga teise poolega. Ajateenijad on praegu olnud spetsialistidele toetuv pool, keda on kaasatud suuremates kriisisituatsioonides: metsatulekahjud, inimeste otsingud jms. Ka nemad tuleb kuidagi asendada, ent kuidas, tuleb veel mõelda. Kindlasti nõuab see raha, aga seda Eesti riigil palju jagada pole, vähemalt selles osas, mis puudutab päästeteenistust," ütles Raidma, kelle sõnul on paar varianti kaalumisel, kuid otsustest on veel vara rääkida. "Kindel on see, et päästekompanii ei kao päeva pealt ning mitte ka selle aasta jooksul, seni on meil veel aega," lausus ta.

Narva-Jõesuu piirivalve õppekeskuse ülema kolonelleitnant Toivo Sanderi sõnul on sellest veel vara rääkida. "Ma olen sõjaväelane ja täidan käsku. Esialgu pole likvideerimiskäsku veel tulnud," ütles ta.

Piirivalve õppekeskuses on 120 ajateenijat, kes pärast baasõppe läbimist saadetakse peamiselt idapiirile, osaliselt ka kagupiirile aega teenima.

Maakonnale kaotus

Ida-Viru asemaavanema Agu Värimäe hinnangul on päästekompanii kaotamine maakonnale suur kaotus. "Maakonnast, kus on olnud vee- ja tulekatastroofe ning tegemist keemiliste ainetega, ei tohiks päästekompanii kaduda," sõnas ta. Senimaani on päästekompanii ajateenijaid kasutatud kõikide katastroofide puhul, kus on inimjõudu vaja olnud. "Nüüd aetakse need 40-50 inimest laiali ja asendada pole meil neid kellegagi. Nemad olid üksus, keda võis välja saata ükskõik mis kell ja ükskõik kuhu," kurtis ta.

Ehkki päästeteenistus teeb koostööd kaitseliiduga, et kaasata vajaduse korral rohkem inimesi, ei korva see Värimäe hinnangul päästekompanii kaotamist. "Kaitseliit on nendele lisaks väljas olnud," teadis asemaavanem. Samuti jääb tema hinnangul viimastel vajaka väljaõppest, mis päästekompanii ajateenijatel olemas. "Neid võis vajaduse korral saata kas tuld kustutama või keemiaettevõttesse – varustus ja väljaõpe on neil olemas. Kaitseliiduga hakkab tekkima probleeme juba meeste põhitöölt ärasaamisega: kui ettevõtja ikka ei luba oma töötajat ära, siis ta tulla ei saa," lausus Värimäe. Lisaks on noorte ja hea tervisega ajateenijate vastupanuvõime suurem. "Ma ei taha öelda, et kaitseliitlased pole hea tervise juures, kuid suur osa neist on juba eakad," sõnas ta.

GERLI ROMANOVITŠ
Teisipäev, 29.06.2004

 
Seotud viited
· Veel Militaar
· Narva
· Eesti


Enim loetud teemast Militaar:
Võidupüha ajal võib Jõhvi kesklinna saabuda tankSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale