Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Ennast kaitsnud mees pussitas sissetungijaid
110/112 Jaanipäeva varahommikul tungisid kolm puukurikatega relvastatud noort meest Sonda lähedal Nüri külas asuvasse talumajja. Kodus olnud üürnik hakkas vastu. Üks sissetungija suri, teised on noahaavadega haiglas.
SÜNDMUSKOHT: väidetavalt ei põhjustanud surma saanud märatseja haava mitte oma elu kaitsnud üürniku kööginuga, vaid hoopis elutoa akna klaas.

“Ma ei tundnud ega teadnud neid poisse põrmugi,” lausus jaanipäeva hommikul kolme vihase noore mehega silmitsi seisnud Aivar Hindrikus (44). “Nii kuramuse kahju on neist ja sellest üldse, et nii läks. Hinges senini piinab, ent mul lihtsalt polnud teist valikut. Ma kaitsesin ennast ja oma naist. Palun saage minust aru...”

Läinud kolmapäeva, 23. juuni varahommikul kell 5 tungisid Sondast pärit Kaido Berhald (21), Indrek Raam (21) ja Rainis Torma (23) koduasula lähedal Nüri külas üksiku talumaja uksest sisse. Lõhkumise peale üles ärganud Hindrikuselt nõudsid sissetungijad maja pärisperemeest Jaani. Et võlg tahtvat tasumist.

Magajale kallale

“Nad tungisid nagu metsloomad järsku sisse. Koputamisest polnud juttugi. Magasin rahulikult, naine sai esimesena üles, ta lükati aga kohe pikali ja siis...,” kirjeldas Hindrikus. “Esmalt viskasid nad mind pudeliga, see lendas vastu seina puruks. Kui ma kohe püsti üritasin hüpata, astusin selle killud jalga.”

Unesegasel mehel tõusta ei lastudki, vaid hakati teda peksma. "Olen oma elus silmi näinud, kuid selliseid nagu ühel neist, kui ta mind peksis, küll mitte. Need ei olnud mitte inimese, vaid metslooma silmad," meenutas ta.

Rüseluse käigus jõudis Hindrikus laualt haarata kööginoa. Kuidas nuga mehe pihku sattus, mees ise enam ei mäleta. Ta hakkas sellega poiste ees vehkima, kuna ei leidnud teist väljapääsu. “Ma ei ole ju Steven Seagal (Hollywoodi märulifilmidest tuntud näitleja), et oskaksin nuga kasutada, suutsin sellega vaid enesekaitseks valimatult vehkida,” ei varjanud ta.

Relvad autos

Suurt kasvu ja noaga vehkiv Hindrikus sundis mehi taanduma. Hindrikuse naine pani pagenud noorte järel ukse haaki, kuid veidi hiljem lendas see püssikuulina eest. Noored olid oma oranžist Žigulist kaks pesapallikurikat võtnud ja tungisid majja tagasi.

"Karjusin naise õetütrele, et ta politseisse helistaks, ja poistele, et nad minema kaoks, sest mina neid ei tunne ega tea nende murest midagi,” meenutas Hindrikus.

Sissetungijad olid aga veelgi ägedamaks muutunud ning hakkasid Hindrikust pesapallikurikatega pähe peksma. Mees pani käed ette. Parem käsi pandi hiljem kipsi, vasakut aga keelas ta arstidel mõradest hoolimata lahasesse panna, et saaks veidigi koduseid töid teha.

Surmahaava võis lüüa aknaklaas

Peksjaid eemale tõrjudes sai Hindrikus uuesti noa kätte ja hakkas taas sellega vehkima. “Olin täiesti endast väljas, karjusin, et kaduge, või ma lõikan teid puruks. Kartsin, et kui nad mu uimaseks löövad, panevad nad käe külge ka mu naisele ja tema õetütrele, kes kõike seda jama pealt nägid,” rääkis mees.

Üks sissetungijatest, tõenäoliselt Rainis Torma, põgenes elutoa kaudu ning hüppas läbi aknaraamide välja. Kinnitamata andmetel sai ta surmava kõhuhaava just aknast välja hüpates. Üks inimene olevat aknast välja hüppamist pealt näinud ning väitnud Hindrikusele, et väljahüppaja haavas end aknaklaasiga.

Kõik kolm sissetungijat viidi haavatutena haiglasse.

Kaido Berhaldil leiti torkehaav vasakul pool rindkeres, Indrek Raamil on lõikehaav paremal pool rindkeres. Kõhu torkehaavaga haiglasse viidud Rainis Torma suri reanimatsiooniosakonnas. Tema kaaslased on praegu haiglaravil ning nad on politseile oma tegu tunnistanud.

Viha terve firma vastu

Miks noored mehed Hindrikuse elupaika tungisid, mees ise ei teadnud. Väidetavalt otsisid purjus mehed talu pärisomanikku Jaani, et sellelt jaanipäevaks raha välja pressida.

Kui ühed Sonda elanikud kirjeldasid kolmikut kui noori ja korralikke ning töökaid mehi, siis teised väitsid, et kolmik sattus pidevalt kaklustesse. Lühikest kasvu mehed olevat purjuspäi olnud kõvad tülinorijad ja küla vahel sageli siniste silmadega ringi käinud.

Jaaniõhtul Sondas muust ei räägitudki kui sellest, et Nüri külla elama asunud metsalõikaja Aivar Rainise ära tappis. Osa küla noori valas viha välja ka Sonda servas paikneva ja peamiselt Lääne-Virust pärit meestele tööd pakkuva metsafirma töötajate peale. "Mulle pandi poes nuga ligi ja küsiti, et mis tunne võiks olla, kui mind ära lõigatakse. Jube oli," kirjeldas Aivar Hindrikuse kolleeg Guno.

Samal päeval tuldi ka firma õuele kaklema ning Guno pidi märatsejatest vabanemiseks politsei välja kutsuma.

"Sain ise ja andsin kah, enne kui konstaabel tuli ja purjus mehed ära viis," rääkis ta.

Lääne-Virust aasta eest Sondasse kolinud Hindrikust iseloomustasid kolleegid kui suurt kasvu ja töökat meest.

Ida politseiprefektuuri Jõhvi osakonna ülemkomissari Edvard Remseli sõnul leiti, et jaanipäeva hommikul Sondas juhtunut tuleb käsitleda provotseeritud tapmisena. "See on pussitajale pigem õnnetu juhus kui kuritegu," ütles Remsel.

ARGO SOOLEP
Teisipäev, 29.06.2004

 
Seotud viited
· Veel 110/112


Enim loetud teemast 110/112:
Klient lõi Eesti Energia teenindajat näkkuSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale