Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Võidupüha ajal võib Jõhvi kesklinna saabuda tank
Militaar Tänavu 23. juunil tahavad võidupüha pidustuste korraldajad sõidutada Jõhvi kesklinna sõjaaegse tanki, mis loodetakse selleks ajaks töökorda seada.

Poolteist aastat tagasi Kurtna Konnjärvest välja tõmmatud Nõukogude päritolu tank T-34, mis asub praegu Punamäe piirivalvekordonis, oleks paraadi peakorraldaja Kalev Nauri sõnul tugev tõmbenumber linlastele. Siiani oli tank konserveeritud, ent selle väljatõstmisega tegelnud sõjaajalooklubi Otsing kavatseb masina restaureerimise lähiajal tõsiselt ette võtta.
Tanki väljatoomine soost


"Tanki taastamisel on töömaht väga suur ja ma ei julge seetõttu päris kindlalt lubada, et 23. juuniks sellega valmis saame. Tank on vaja täielikult lahti võtta, vahetada välja vajalikud osad ning siis uuesti kokku panna," lausus klubi Otsing juht Igor Sedunov, kes maikuus seetõttu puhkuse võtab. Tank tahetakse taastada nii, et see oleks võimeline ka sõitma.

Paraadi korraldajate arvates oleks tanki puhul suurim atraktsioon selle rahva silme all käivitamine. Masin siiski linnatänavatel sõitma ei hakka - see tuuakse kava kohaselt treileriga kohale ning pannakse rahvale vaatamiseks Jõhvi kesklinnas viadukti all asuvas parklas maha. Kalev Naur loodab, et inimesed saavad ka võimaluse sõjamasinas sees käia. "Pauku tänavu siiski tankist tegema ei hakka," muheles Naur.

Nauri sõnul oli paraadi korraldajatel idee tuua Jõhvi võidupüha üritustele vaatamiseks ka teisi sõjaajast pärit eksponaate - peamiselt relvi, mis on samuti Otsingu leitud ning asuvad Punamäel. Kuid Sedunov lausus, et see on raskendatud, sest sõjaajaloo entusiastide klubi tahab praegu olemasolevat relvakogu restaureerida.

Üheksas entusiasmiparaad

Tänavu juba üheksandat aastat Jõhvi kesklinnas isiklikust entusiasmist võidupüha paraadi korraldav Naur lausus, et tahab igal aastal rahvale midagi uut pakkuda. Varasematel aastatel on pealtvaatajaile demonstreeritud ka Eesti kaitseväe relvi, kuid möödunud aastal jäeti see ära. "Seda just sellel põhjusel, et midagi uut polnud Jõhvi üksik-päästekompaniil näidata ja kordama ka ei tahtnud hakata," seletas Naur. Ühe uuendusena varustati mullu paraadil käsklusi jagavad ohvitserid mikrofonidega. "Muidu rahvas lihtsalt ei kuulnud neid käsklusi, kuid see on siiski omamoodi põnev," rääkis ta.

Tänavu tahavad korraldajad Jõhvi paraadile kutsuda ka ohvitseride üksuse Soomest, keda orkester tervitab Sibeliuse sümfoonilise poeemiga "Finlandia". "Soomlased on meie hõimurahvas ning sõjaliselt on meil soomlastega olnud väga head sidemed," põhjendas Naur. Paraadile, millest võtavad osa Viru üksik-jalaväepataljon, Jõhvi üksik-päästekompanii, piirivalve, politsei, kaitseliit, noorkotkad, sõjaveteranid ning oodatavasti ka Soome ohvitserid, kutsuvad korraldajad tänavu politseiorkestri.

Traditsiooniliselt on kohal ka kõigi Ida-Virumaa 23 omavalitsuse juhid, et viia enda omavalitsusüksustesse laiali Põlvas president Arnold Rüütli süüdatud võidutuli ja läita sellest oma kodukoha jaanilõkked. Samal päeval austatakse Jõhvi Vabadussõjas langenute mälestussamba juures Eesti vabaduse eest võidelnud sõjamehi.

Eestis erakordne

Kalev Naur ütles, et ei tea peale Jõhvi Eestis ühtegi teist maakonnakeskust, kus võidupühal omaalgatuslikult nii suurejoonelist üritust korraldatakse. Talle sekundeerib ka Ida-Viru maasekretär Eduard East ning ütleb, et tema teada teist sellist maakonda pole. "Kui olen oma kolleegidele teistest maakondadest rääkinud, missugust üritust meil igal aastal korraldatakse, on nad selle peale suured silmad teinud," sõnas ta.

Nauri sõnul on võidupüha ürituste korraldamine talle oluline ning aasta-aastalt muutub see üha lihvitumaks. Küsimusele, miks ta seda teeb, vastas Soome firma Rannila Profiil Virumaa müügiesindajana töötav Naur: "Teeme heast tahtest. Kõike pole võimalik rahas mõõta. Me ei tee seda pompöösselt ja ei tao oma sammu, nagu seda tavaliselt suurriigid teevad. Samas räägime sellega oma kaitsetahtest." Tema sõnul on üheks eesmärgiks tuua Võidupühal ükskord Jõhvi ka niinimetatud riigiparaad, mida president igal aastal ise Eesti linnas vastu võtab. Tänavu toimub see Põlvas. Ta lisas, et entusiasmi korras paraade organiseerida pole sugugi raske, sest mitmesugused firmad, ametkonnad ja organisatsioonid on alati lahkelt nõus seda toetama.

UNIKAALNE T-34

Ida-Virumaa sõjaajalooklubi Otsing liikmed leidsid Nõukogude päritolu tanki T-34 Kurtna Konnjärve põhjas lebamas 1998. aastal. Ettevalmistused 32 tonni kaaluva sõjamasina väljatõstmiseks kestsid kaks aastat ning 2000. aasta 14. septembri vihmasel hommikul algas selle väljatõstmine. Leidjad sattusid algselt hämmingusse asjaolust, et tankil, millel olid veel loetavad kirjad "NÕUKOGUDE EESTI" ja "VAENLANE EI PÄÄSE", ilutsesid natsi-Saksamaa mustad ristid. Hiljem selgus, et sakslased olid masina saanud sõjasaagiks ning võtnud selle oma kasutusse.

1943. aastal, kui Saksa väed taganesid, uputasid nad tanki Konnjärve, et see vastaspoole kätte ei satuks. Kui tank välja tõsteti, oli see täis tankimürske ja kuulipilduja laskemoona, mille demineerijad kahjutuks tegid.

Kurtnast leitud tank on haruldane ka seetõttu, et kohalike asjatundjate teada, on peale selle T-34 originaaleksemplare maailmas säilinud vaid kaks - Ameerikas ja Venemaal.

Pärast Teist maailmasõda püstitati üle kogu Nõukogude Liidu monumente, millel seisid T-34, ent need olid mulaažid. Selline valetank seisab tänini Narva ja Narva-Jõesuu vahelise tee ääres, kahuritoru lääne poole suunatud.

ERIK KALDA
Reede, 12.04.2002

 
Seotud viited
· Veel Militaar
· Narva
· Ida-Virumaa
· Eesti


Enim loetud teemast Militaar:
Võidupüha ajal võib Jõhvi kesklinna saabuda tankSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale