Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
''Dilemma'' võttegrupp komistas Narva-Jõesuus mitme dilemma otsa
Olemuslugu Sügisest ETV ekraanile jõudva uue saatesarja "Dilemma" meeskond, kes tegi sel kolmapäeval ja neljapäeval salvestusi Narva-Jõesuus, oli hämmastunud, miks on kohalikud elanikud pööranud näo ainult Venemaa turisti poole ega tee midagi selleks, et ka Eesti elanikud selle koha avastaksid.

"Narvajõesuulased loodavad turismi osas ainult Venemaa peale, nagu oli nõukogude ajal, aga sellega on oma probleemid, näiteks pikad viisajärjekorrad Eesti konsulaadis," tõdeb saatesarja "Dilemma" režissöör Olga Martõnova. "Meie aga tahtsime kuulda, miks nad ei taha teha mingit promokampaaniat või suurüritust, et siia tuleksid Eestimaa inimesed, nagu on teinud Pärnu, Haapsalu või Saaremaa. Kõigepealt peab olema mingi üritus, et inimesed sõidaksid siia kohale ja näeksid seda kohta, muidu nad ei teagi Narva-Jõesuusse tulla. Meie oleme tallinlased, kuulame raadiot ja loeme ajalehti, aga Narva-Jõesuust ei tea me mitte midagi."

Saatemeeskond avastas Narva-Jõesuus võtteid tehes, et seal elatakse isoleeritud ja üsna omamoodi elu. "On niisugune tunne, nagu aeg seisaks ja me oleksime sattunud 1970. või 1980. aastatesse. Mõnes kohas loomulikult leidsime oaasid, kus on mingi edasiminek toimunud, aga see on niivõrd minimaalne: kui kusagil ongi väike maatükike euroliidu tasemel hotelli ja kohvikuga, siis meie elasime hotellis, mis meenutas pioneerilaagrit. Saime aru, et inimesed suhtuvad sellesse normaalselt. Võib-olla ei ole neil olnud võimalust käia välismaal ega Eesti teistes paikades ja näha, kuidas mujal on," arutleb Martõnova.

Kuna saate nimi on "Dilemma", võeti Narva-Jõesuus teemaks "Nostalgia turism", et arutleda selle üle, mis toimub Narva-Jõesuus turismiga ning kuidas seda arendada nii, et sinna tuleks ka Eestimaa inimesed, selgitab režissöör. "Aga kui me siia kohale jõudsime, tekkis meil koguni mitu dilemmat. Näiteks, on see ikka Eesti või Venemaa? Meie kangelased ütlesid siiralt, et see on Venemaa. Võib-olla on neil õigus niimoodi öelda, nad on mingil määral solvunud Eesti riigi peale, et see ei pööra Narva-Jõesuule ja Narvale piisavalt tähelepanu. Aga meie mõtteviis on jällegi selline, et ise peab ka midagi tegema. Et enam ei ole nõukogude riiki, kus nad olid harjunud elama ja kus kõik ette-taha ära tehti, nüüd tuleb endal midagi ette võtta. Siis tuleb ka riik appi, siis tulevad siia ärimehed ja raha."

Klammerdutakse vana külge

Martõnova arvab, et praeguse suhtumisega ei püüa Narva-Jõesuu ka uut Vene turisti. "Need suvitajad Peterburist ja Moskvast, kellega meie rääkisime, on tegelikult vanema põlvkonna inimesed, kes on harjunud siin käima 25-30 aastat. Vot see ongi see nostalgia turism ja seda me nägime seal piisavalt," räägib ta.

"Aga seda uut turisti - keskealisi või nooremaid inimesi Venemaalt - me ei kohanud," lisab Martõnova. "Need vanad käijad andsid kõik väga head intervjuud, rääkisid sellest, et paremat kohta ei ole ja väga meeldiv oli kuulda nende positiivseid hinnaguid Eesti kohta, sest kui nad tulevad, siis nad ei piirdu ainult Narva-Jõesuuga. Tegemist on tõepoolest väga intelligentsete ja kultuursete inimestega. Nad loetlesid mitmete lauljate ja heliloojate nimesid, mis ütlevad siin juba aastaid puhkamas känud vene inimesele palju."

Martõnovale tundub, et seda nostalgia turismi püütakse Narva-Jõesuus mingil määral kramplikult säilitada, aga sel moel uusi turiste peale ei tule. "Tegelikult on sellest tõesti kahju, sest siin on 7,5 kilomeetrit suurepärast randa ja kui Pärnu on suvepealinn, siis Narva-Jõesuu võiks ja peaks olema kui mitte teine suvepealinn, siis vähemalt midagi sinnapoole. Aga praegu on justkui suletud ring: meie intervjueeritavad kaebasid riigi peale, kuid meile tundub, et nemad peaksid ise ka midagi tegema."

Inimestest Eesti eri paikades

Sügishooajal ETV eetris oleva saatesarja eesmärgiks on tutvustada eri rahvustest inimeste igapäevaelu Eesti eri paikades. Toimetaja Sveta Matskevitš ütleb, et Ida-Virumaal on plaanis teha salvestusi veel Kohtla-Järvel ja Sillamäel, aga konkreetset teemat alles mõeldakse. Kindel on see, et intervjuudes räägitakse elust, sellest, mida inimesed siinsest eluolust arvavad ja kuidas nad sellega rahul on.

Üks saatejuhtidest, ajalehe Molodjož Estonii toimetaja Aleksandra Manukjan, kes teeb "Dilemmaga" oma debüüdi teleekraanil, kinnitab, et mingil juhul ei taheta rõhutada seda, et tehakse integratsiooniteemalist saadet. "Sõnast "integratsioon" on juba kõigil kõrini ja kui seda sõna kasutada saate pealkirjas, ei hakka keegi seda vaatama. See on tõepoolest saade inimestest ja dilemmadest, mis ei teki ainult rahvuse pinnal. Näiteks järgmine või ülejärgmine saade, mida plaanime salvestada, on sellisel huvitaval teemal nagu homofoobia."

Telesaadet toodab AA Visioon, rahastaja on Euroopa Liit. Saateid saab jälgida alates 7. oktoobrist neljapäeviti kell 18.15.

SIRLE SOMMER-KALDA
Laupäev, 14.08.2004

 
Seotud viited
· Veel Olemuslugu
· Narva
· Sillamäe
· Ida-Virumaa
· Intel
· Eesti


Enim loetud teemast Olemuslugu:
Head mõtted muudavad vee pühaksSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale