Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Jõhvi gümnaasium alustab õppeaastat kirikus
Haridus Jõhvi gümnaasium alustab uut õppeaastat rongkäiguga läbi linna Mihkli kirikusse, kus toimub aktus-jumalateenistus.

Esimese koolipäeva tähistamist kirikus ei tule võtta kui usupropagandat, ütles Jõhvi gümnaasiumi direktor Vallo Reimaa, kelle korraldus viis õpilased 1. septembril kirikusse ka kolme aasta eest. "Tegemist on lihtsalt ilusa traditsiooniga, mis on ka näiteks Rootsis levinud," märkis ta, nimetades kooliaasta alustamist kirikus ka korrastatud rituaaliks. "Korrastatud rituaalidest loobumisel ütleme lahti ka korrastatud inimestest, kellele ei pea selgitama, miks prügi ei tohi maha visata ja pinke lõhkuda."

Reimaa sõnul toob kirikus peetav aktus-jumalateenistus kooliaasta algusesse ka pidulikkust ja esinduslikkust, mida paljude õpilaste kodune olukord ei võimalda kogeda. "Väga raske on lastele, kel praktiline kogemus puudub, rääkida tunnis esteetikast," märkis Reimaa, pidades kooliaasta alustamist jumalateenistusega vajalikuks ka maailmas valitseva eetikakriisi pärast. "Eetikakriis on kõikidest kriisidest kõige suurem," nentis ta.

Reimaa sõnul ei võrdu kooliaasta alustamine pühakojas laste seadmisega ootamatusse olukorda nendele võõras keskkonnas. "Ootamatus, mis võib lapsi nende koduhoovis ja kooliteel tabada, on tuhandeid kordi hullem kui ootamatus sattuda pidulikku, esteetilisse keskkonda," ütles ta.

Jõhvi gümnaasiumi kirikuaktusel osaleb ka Ida-Viru uus maavanem Ago Silde, kes kuulutab seal välja laste joonistus- ja esseekonkursi.

"Riik ei tohiks omi asju kirikuasjadega segi ajada," leiab maausuliste koja kirjutaja Ahto Kaasik. "Kuna riigi ja kiriku suhted on täpselt reguleerimata, annab see võimaluse lähtuda oma isiklikest eelistustest ja kasutada oma ametipositsiooni."

Kaasik peab ka mis tahes koolisündmuse tähistamist mis tahes usulise ühenduse pühakojas lubamatuks. "Niimoodi ei suurendata usuvabadust, vaid valikuvõimaluste äravõtmise kaudu seda hoopiski vähendatakse," leiab ta.

Vallo Reimaa sõnul ei ole ükski lapsevanem protesteerinud selle vastu, et Jõhvi gümnaasiumi õpilased esimest koolipäeva kirikus alustavad.

TIIA LINNARD
Kolmapäev, 1.09.2004

 
Seotud viited
· Veel Haridus


Enim loetud teemast Haridus:
Koolivormi poolt ja vastuSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale