Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Ametnikud käisid riigiisadelt palka juurde nõudmas
Reportaaž Riigi- ja omavalitsusasutuste töötajate ametiühingute liidu ROTAL korraldatud palgatõusu nõudval piketil Toompeal Stenbocki maja ja riigikogu ees osales 80 inimest.

Eile hommikul Stenbocki maja ja riigikogu ees peetud piketil nõuti riiklike palgaalammäärade kehtestamist ning alamastmete palgamäärade tõstmist.

ROTALi esimees Kalle Liivamägi ütles, et kohal oli 80 inimest, kes kandsid plakateid kirjadega "Lõpetada töötajate töötasu külmutamine" ning "Inimväärne palk riigiametnikele".

Liivamägi sõnul kohtusid piketeerijad nelja ministriga, kuid kohtuma kutsutud riigikogu rahanduskomisjonist ei ilmunud kohale keegi.

Sotsiaalminister Marko Pomerants lubas piketeerijatele üksikute valdkondade palgatõusu. "Kui ühel aastal eelistatakse üht valdkonda, siis järgmisel aastal see valdkond raha juurde ei saa," ütles Liivamägi, nägemata selles lahendust.

Rahandusminister Taavi Veskimägi andis piketeerijatele üle järgmise aasta eelarve eelnõu, mis jõuab tuleval nädalal riigikokku. Liivamägi lisas, et palgatõusu Veskimägi ei lubanud, põhjendades seda järgmisel aastal jõustuva avaliku teenistuse seadusega, millega kaasneb ka palgareform.

"Me ei usu sellesse. Seaduseelnõu pole veel kooskõlastusringile jõudnud. Ametiühingutega pole eelnõu arutatud, kuigi lubati. Pealegi pole reformist meile kasu, see teeb asjad hoopis segasemaks," rääkis Liivamägi.

Justiitsminister Ken-Marti Vaher oponeeris piketeerijatele ja väitis, et vanglaametnike miinimumpalk on kõrgem, kui palgatõusunõudjad väidavad. "Statistika andmetel on nende palk kõrgem seetõttu, et väga palju töökohti on täitmata, mistõttu tuleb olemasolevatel töötajatel teha palju ületunde," kummutas Liivamägi selle arvamuse.

Lisaks kohtusid piketeerijad siseminister Margus Leivoga, kellega jäi Liivamägi sõnul jutt ebamääraseks.

Järgmise sammuna palgatõusu taotlemise teel võtab ROTAL ette läbirääkimised erakondadega.

Riigi- ja omavalitsustöötajate ametiühing juhib tähelepanu sellele, et valitsus on mullu jõustunud kollektiivse töötüli lahendamise seadusega võtnud riigitöötajatelt ära õiguse streikida, mis on kõige tõhusam võimalus oma õigusi kaitsta. Ametiühingute hinnangul rikub Eesti sellega rahvusvahelisi tööstandardeid.

Postimees Online
Reede, 17.09.2004

 
Seotud viited
· Veel Reportaaž
· Eesti


Enim loetud teemast Reportaaž:
Usuga või usuta?Seaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale