Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Viimasena lahkus kultuurikeskusest Lenin
Reportaaž "Vot sulle siis geeniust, endal pole aju ollagi!" on Jõhvi kultuurikeskuse direktriss Natalie Neigla siiralt üllatunud, kui pea peale pööratud pronks-Lenini sisemusest haigutab vastu tühjus.

Tühjaks tassitud Jõhvi kultuurikeskus on peiedeks valmis, kui mitte arvestada lavataskus aastakümneid konutanud Lenini hiigelpead, mille väljaveeretamine osutub tõsiseks katsumuseks.

"Võtke ninast kinni!"

Uhkelt pöördlavaga ukse poole sõidutatud pea keeldub sealt edasi veeremast, kuidas seitse meest ka ei punni.

"Võtke ninast kinni," soovitab Lenini lahkumist filmile jäädvustav kaitseliitlane.

"Lõsina v perjot," peab keegi targemaks paljandik kui ümaram vormiosa ukse poole keerata.

"Tükkideks lõigata!" kostub veel üks soovitus.

"Täitsa pael!" pressib kultuurikeskuse kunstnik ennast vastu seina, et mitte hiidmuna alla jääda, mis lõpuks liikvele läheb.

Persoon nr 1

"Suur Lenin, ta oo-oo-li üllas...," võtab Neigla üles peielaulu. "Meid, lapsi, võttis ta sül-leeee..." jätkatakse sealt edasi kahekesi AK kaameramehe Jaak Eelmetsaga.

Neigla sõnul oli Lenin vaatamata oma nurkasurutusele jätkuvalt persoon number 1 kultuurikeskuses. "Kui majas toimus direktorite vahetus, anti esimese asjana aktiga üle Lenin," märgib Neigla. "Kui tulid revidendid, küsisid nad esimese asjana – kus on Lenin, ja viimasel ajal on mõningaid seltsimehi huvitanud maja edasisest saatusest rohkem Lenini käekäik."

Tonnide kaupa pronksi ikkagi, ja silma hakkab sellel linnamuuseumi valmimiseni peal hoidma kaitseliidu Alutaguse malev.

"Las nad veeretavad Lenini tagasi – ma laulsin vale viisiga!" hõikab Eelmets.

VIPid nuiavad toole

Kultuurikeskuse kraam on panipaikadesse laiali tassitud. "99 protsenti kaitseliidu Jõhvi majja ja teine 99 protsenti Artur Põllu Aa valdustesse," märgib Neigla. Ning vastavalt vajadusele linna eelarvelistesse asutustesse.

"Pöördlava ei taha keegi?" teeb Neigla pakkumise. "See on siiani ripakil."

Endiselt on saalis paigas ka toolide read, mille vastu Ugala teatri esialgne huvi on kadunud, kuid Uus Põlvkond (usuhulle) on valmis nad lõpuks minema viima.

Kõige kuumemateks mööblitükkideks kultuurikeskuse vanakraami turul osutusid murtud konjakiklaasi kujulised toolid teise korruse fuajees. "Üks vipp teise järel on käinud neid endale küsimas," tunnistab Neigla.

Pidulikud peied

Kultuurikeskuse peied leiavad aset teisipäeval, mil pärast ametlikku tseremooniat on linnarahvas oodatud kell 17.30 tegema majas viimast ringkäiku. "Ja seina peale võib sodida ning kaasa võib võtta, mis veel ripakil," jätab direktriss keldrist katuse alla kulgeval teekonnal ekskursantidele vabad käed.

Sellest, mida mitte keegi ei taha, sünnib maja ette lõke. "Need saavad olema lõbusad peied," kinnitab Neigla, "sest kadunuke sünnib aasta pärast ju uuesti."

TIIA LINNARD
Laupäev, 2.10.2004

 
Seotud viited
· Veel Reportaaž


Enim loetud teemast Reportaaž:
Usuga või usuta?Seaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale