Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Sõda ennetajate vahel
Kriminaal Tuntud narkoennetajad süüdistavad teineteist seaduserikkumistes

Läinud nädala lõpus puhkes kahe Ida-Virumaal tuntud aidsiennetaja Nelli Kalikova ja Aleksander Laanemanni vahel sõda, mis tipnes süüdistustega kriminaalkuritegudes ning pani piinlikku olukorda ennetustegevust koordineeriva tervise arengu instituudi (TAI).
Nelli Kalikova

Läinud pühapäeval saatis Res Publica fraktsiooni kuuluv riigikogu liige, aidsiennetaja Nelli Kalikova mitmele TAI ametnikule elektronkirja, kus ta ähvardaval toonil nõudis koostöö lõpetamist Ida-Virumaal tegutseva MTÜ Me Aitame Sind juhi Aleksander Laanemanniga. Kalikovat ärritas Põhjarannikus ilmunud kirjutis, mis kajastas Jõhvis toimunud aidsile ja HIV-ile pühendatud konverentsil räägitut. Kalikova rääkis "ämbritest", mis sellel konverentsil kõlasid ja süüdistas TAI ametnikku Katrin Abelit ebakompetentsuses, kui ta rääkis, et ennetusega tegelevad MTÜd ei tee piisavalt koostööd, vaid konkureerivad raha pärast. Tegelikult esitles Abel konverentsil ühe saksa tudengi möödunud aastal tehtud uurimustööd, mis tõepoolest jõudis järeldusele MTÜde koostöö viletsuses.

Kalikova ennustab politsei sekkumist

Kalikova teatas TAI-le, et tegelikult teevad MTÜd koostööd. "Erandiks on MTÜd, mis on kas kuritegeliku taustaga, nagu näiteks Doroga K Žizni, mille tegelased on õnneks kinni pandud, või selline ebausaldusväärne tüüp nagu Laanemann, kelle aeg on veel ees," kirjutas ta.

Kalikova teatas, et niikaua, kui Aleksander Laanemanni aktsepteeritakse ennetajana, "peame me punastama tema rumalate ja ebakompetentsete ütluste pärast". Kalikova süüdistas Laanemanni narkootikumide propageerimises ning väitis kirjas: "Hoiatasin teid varem ja hoiatan ka praegu: tehes koostööd Laanemanniga, kiites teda igal nõupidamisel ja auditil, istute püssirohutünni otsas. See lugu lõpeb kunagi politseiuurimisega ja siis tuleb mitte ainult punastada, vaid ka vastutada sellise valiku eest."

Kirjast haisu ninna saanud Laanemann ei lasknud enda vastust kaua oodata ning saatis sel nädalal TAIsse teele vastuse Kalikova kirjale : "Ma saan temast aru, sest ta ei andesta surmani mulle tema ehitatud "rahapesutorni". Ta ei saa aga enam kunagi seda "rahapesutorni" uuesti ehitada. Tal oleks aeg juba maha rahuneda."

Laanemann: lõhkusin Kalikovide maffia

Laanemann kinnitas Põhjarannikule oma veendumust, et just Kalikova on vastutav selle eest, et Eestis puhkes HIV-epideemia. Tema kinnitusel ei tegelenud kuni 2002. aasta lõpuni kogu riigi ennetustegevust Kalikova juhtimisel koordineerinud aidsi ennetuskeskus sisulise tööga, vaid rahapesuga. "Mina lõhkusin selle Kalikovide maffia ära, kui palusin riigikontrollil kontrollida ennetusraha kasutamist." 2002. aastal läbi viidud audit avastas tõepoolest rea puudusi ja tõdes, et ennetusraha liikumine pole läbipaistev, misjärel ennetuskeskus likvideeriti ning Kalikova lükati ennetuse riiklikust koordineerimisest kõrvale.

Kui Põhjarannik küsis Nelli Kalikovalt, millistele faktidele ta tugines, kui andis TAI-le mõista, et Laanemanni ootab vangla ja temaga koostöö tegemine võib lõppeda politseiuurimisega, keeldus riigikogu liige Kalikova vastamast ning oli ilmselgelt ärritunud. "Kuidas teie need kirjad kätte saite? Praegu te teete väga halba asja, sest Laanemanni lemmiktegevus on vaielda, sõimata ja kaebusi kirjutada," ütles Kalikova, kes pühapäeval Laanemanni peale ise TAI-le kaebuse kirjutas. "Kui te seda teete [konfliktist kirjutate], siis on mul teist väga kahju, sest te teete siis väga palju kahju normaalsetele ennetajatele, kes teevad seda tööd väga väikese raha eest ja väga pühendunult. Inimesed hakkavad vaatama, et need ennetajad on kõik sellised: suplevad rahas ega saa omavahel läbi," sõnas Kalikova.

TAI püüab lepitada

Kahe ennetaja terav konflikt pani TAI ebameeldivasse olukorda. Instituudi direktor Maarike Harro tunnistas, et Kalikova ja Laanemanni suhted on ennegi teravad olnud ning nõudmised Laanemanniga koostöö lõpetada pole esmakordsed. "Ta hoiatas ka eelmisel aastal ja ministri juuresolekul, kus ta nõudis, et lõpetataks raha andmine sellele endisele narkomaanile, kriminaalile jne. Aga meie lähtume süütuse presumptsioonist. Me ei saa inimesele otsa vaadata ning öelda, et kuule, üks ütles sinu kohta, et sa oled pätt ja meie nüüd sinuga ei mängi," sõnas ta.

Üheks põhjuseks, miks Kalikova nii ägedalt reageerib võib olla see, et Kalikovaga seotud MTÜde töö on osutunud teistest viletsamaks. "Kahjuks on nad olnud kõige ebaproduktiivsemad, neil pole olnud dokumendid korras ja nad on saanud pahandada," sõnas Harro. Seevastu Laanemann on saanud kiita, sest tema asjaajamine on olnud korrektseim, aruanded õigel ajal esitatud ja audititel talle etteheiteid pole.

Harrole teeb narkoennetajate tüli muret ning seetõttu püütakse tema sõnul edaspidi MTÜde töö efektiivsust nii sageli mitte võrrelda. "Tegelikult oli meil hea olukord saavutatud, viimastel koosolekutel vaatasin, et Nelli ja Laanemann suhtlesid juba omavahel päris kenasti ning tunnustasid teineteist. Lihtsalt nüüd läks mingil hetkel asi üle võlli." Ta kahetseb, et TAI nõustus Jõhvis esitlema MTÜde koostööd kajastanud uuringut, mis Kalikovat ärritas. "See uuring on tegelikult vananenud ja olukord on muutunud," sõnas ta.

TAI on mures ka sellepärast, et nüüd, kui Šveitsis asuv Global Fund on otsustanud Eesti ennetustegevust finantseerida, võivad omavahelised tülid viia nii kaugele, et see erafond tõmbab oma rahavood kokku. "Ma kirjutan kindlasti kõikidele MTÜdele, et me peame koostööd jätkama. Meil pole teenusepakkujaid nii palju võtta, et saaksime neid kergekäeliselt üle parda visata.

ERIK KALDA
Laupäev, 11.12.2004

 
Seotud viited
· Veel Kriminaal
· Ida-Virumaa
· Eesti


Enim loetud teemast Kriminaal:
Mida rääkis Knjazev surmaeelsel videolSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale