Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Pesemine sügelisi ei kohuta
Tervishoid Sügelisi ei saa mingil juhul pidada ainult nii-öelda pesemata inimeste haiguseks – sügelislestad kanduvad edasi kehalise kontakti teel, oma ohvreid nad ei vali ning sügelistesse võib nakatuda vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest sõltumata.

"Tõepoolest, sügelised on väga delikaatne teema ning paljud pahandavad, kui oma haigusest teada saavad," tõdes dermatoloog Kersti Rüütel. Tema sõnul ei taheta sageli uskuda, et ebameeldivat kihelust tekitavad sügelised.

"Tavaliselt öeldakse, et ma ju pesen ennast korralikult, kuidas mul saavad sügelised olla," sõnas Rüütel. Tõepoolest, kui inimene on sügelised saanud ning ta nahk kiheleb, peseb ta end sagedamini, kuid sügelisi see enam ei mõjuta. Arsti sõnul on sügeliste puhul tegemist parasitaarse nakkushaigusega, mille tekitaja on sügelislest, mis levib kehalise kontakti teel. Haigust põhjustav sügelislest peab tungima naha sisse, mistõttu lööve tekib kehapiirkondadesse, kus nahk on õrnem.

Armastavad sooja

"Tavaliselt peab sügelistesse nakatumiseks olema intensiivne kehaline kontakt ehk siis inimesed kas magavad koos või puutuvad väga tihedalt üksteisega kokku, näiteks lapsed mängivad ninapidi koos. Sügelised võib saada ka külas ööbides voodipesust või vannitoas ühist käterätikut kasutades, laste puhul ka ühistest mänguasjadest," ütles Rüütel. Tema sõnul on eriti Narvas levinud sügelised labakätel, mis annab põhjust oletada, et haigus on levinud kättpidi teretamisel.

"Sügeliste puhul on iseloomulik õhtune sügelemine, see tähendab, et kui inimene läheb õhtul voodisse, hakkab ta sügelema, sest sügelised muutuvad sooja teki alla aktiivseks," lausus Rüütel. Tema sõnul ei tohi hakata sügelisi iseenese tarkusest ravima, vaid tuleb tingimata nahaarsti poole pöörduda. Sügelised alluvad ravile.

"Pahatihti arvatakse, et kihelus on allergia, ja hakatakse selle vastu rohtu otsima, ning nii võib juhtuda, et nahaarsti juurde jõutakse alles siis, kui sügelised on tekitanud mädase nahapõletiku, mida on juba märksa raskem ravida," rääkis Rüütel.

Sügelised võivad üheaegselt olla mitmel pereliikmel ja ka teistel inimestel, kellega lähedalt kokku puututakse, seepärast vajavad sügeliste korral ravi ka nakatunu lähikondsed.

"Muidugi tuleb isiklikust hügieenist kinni pidada, ära tuleb pesta nii isiklikud rõivad kui ka voodiriided. Piisab tavalisest pesust. Pesemine on vajalik, sest sügelislestad võivad end riiete õmblustesse peita," selgitas Rüütel.

Täid levivad kiiresti

Doktor Rüütel tõdes, et kui sügelistega patsiente tuleb tal üsna tihti vastu võtta, siis peatäidega pöördutakse arsti poole üha vähem.

"Mis aga ei tähenda, et täid kadunud on – enim ollakse nendega hädas lastekollektiivides. Täid levivad väga kiiresti, piisab näiteks sellest, kui lapse pinginaabril on täid," ütles Rüütel.

Tavaliselt on täid inimesel peas olnud juba kaks kuud, enne kui pea sügelemine märku annab, et midagi on korrast ära. Lükates juuksed lahku ja vaadates neid peanaha lähedalt, võib juuste küljes, tavaliselt just kõrvade taga ja kaelal, näha valkjaid tinge. Peatäidest võib olla tingitud ka lümfisõlmede suurenemine kaelal ja kõrvade taga.

Peatäid munevad oma munad peanaha lähedale ning neist lahtisaamiseks tuleb need hävitada. Et tingudest lahti saada, tuleb need tiheda kammiga välja kammida või vajaduse korral välja katkuda.

Täid ei lenda ega hüppa, vaid levivad otsese kontakti teel nakatunud inimeste, nende juuste, kammi, mütsi, kõrvaklappide, käteräti või millegi muuga. Koduloomad, koerad-kassid, täisid ei levita. Ilma peremeheta jääb täi ellu kuni kaheks ööpäevaks. Täid ei ela verd imemata üle 24-48 tunni. Tingud aga, mis on maha kukkunud, on veel 10 päeva elus, kui selleks on olemas sobiv temperatuur ja niiskus.

ERIKA PRAVE
Teisipäev, 1.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Tervishoid
· Narva


Enim loetud teemast Tervishoid:
Pesemine sügelisi ei kohutaSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale