Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Rahuvalvemissioonile pürib kaks Alutaguse kaitseliitlast
Militaar Koos austerlastega detsembrikuus missioonile saadetavasse kaitseliidu rühma, kelle ülesandeks on Bosnia-Hertsegoviinas objektide valvamine, pürib kaks Alutaguse maleva kaitseliitlast.

Kaitseliidu rühm läheb detsembris 2005 Euroopa Liidu juhitavale rahutagamismissioonile Tuzlasse Bosnia-Hertsegoviinas. Sisuliselt hakkavad kaitseliitlased tegema Tuzlas samalaadset tööd, millega tegeleb kaitseliit ka Eestis, nende ülesandeks on riigikaitseliste objektide valvamine.

Suvel alustatakse rühma ettevalmistamisega missiooniks, rühm saab Eestis nii keeleõpet kui ka sõjalist väljaõpet, mis vältab kolm kuud. Rühm on missioonil 6 kuud, seejärel vahetab selle välja järgmine kaitseliidu rühm. Esialgu on välismissiooni vastu huvi tundnud vaid kaks Alutaguse maleva kaitseliitlast. Maleva pealiku, major Arno Kodu sõnul on üheks vähese huvi põhjuseks see, et kõigepealt viidi läbi küsitlus, kas liikmed oleksid sellest huvitatud, ja alles siis tuli info tegeliku missiooni kohta. Kas need kaks kaitseliitlast, kes huvi üles näitasid, ka missioonile lähevad, ei ole veel kindel.

Major tunnistas, et kaitseliitlaste seas läbi viidud küsitlus näitas, et missioonile mineku üks peamine tingimus on see, et tagasi tulles oleksid säilinud nende töökohad. "See on küsimus, mis ei ole lahendatud. Mina ei näe küll põhjust, miks peaks tööandja üheksa kuud töökohta hoidma," ütles Kodu, kelle sõnul tahavad missioonile minevad kaitseliitlased ka seda, et nad samastataks elukutseliste kaitseväelastega.

Rühma moodustamisel kaitseliidu baasil on Kodu arvates see eelis, et tegemist on meestega, kelle tausta on juba uuritud ning see teeb vajalike andmete väljaselgitamise rühma komplekteerijatele lihtsamaks. "Kuna on kindlad nõuded, millele inimene peab vastama ning mis on meie omadega sarnased, näiteks see, et ta on kohtulikult karistamata, siis kulub tausta uurimiseks vähem aega," vaagis Kodu põhjust, miks missiooniks pannakse kokku rühm kaitseliitlastest. Üks põhjus võib olla ka see, et ülesanded, mida täita tuleb, on samasugused nagu ka Eestis – rühm hakkab tegelema objektide valvega.

Praegu on välismissioonil üks Alutaguse maleva kaitseliitlane, kelle ülesandeks on Brüsselis samuti riigikaitselise objekti valvamine. "Missioonid on kindlasti vabatahtlikud, meie ei saa kedagi sinna minema sundida," lausus Kodu.

GERLI ROMANOVITŠ
Neljapäev, 10.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Militaar
· Eesti


Enim loetud teemast Militaar:
Võidupüha ajal võib Jõhvi kesklinna saabuda tankSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale