Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Puhas küll, aga haiseb ikka
Juhtkiri Kohtla-Järve elanikud võivad sel suvel tähistada kolmandat haisu sees elamise aastapäeva. Haisenud on vahel vähem, vahel rohkem; vahel vaid paar tundi, vahel ööpäevade kaupa ühtejutti.

Linnaelanike lootus, et haisu allikale ükskord jälile saadakse, paistab üsna surnud olevat. Keskkonnainspektsiooni hädaabinumbril, mis haisutamise algusaegadel telefoni punaseks ajas, helistavad viimasel ajal vaid üksikud inimesed.

Peatselt kolme aasta jooksul on asjaomased ametimehed hulganisti koosolekuid pidanud ja hunnikute kaupa pabereid täis kirjutanud. Viimases hädas on mõnele ettevõttele näpuga näidatud ning seejärel tunnistatud, et ega ikka kindlat süüdistust esitada saa.

Haiseb ikka edasi. Ehkki nädalajagu päevi linnaservas seisnud liikuva õhuseirebussi andmetel on Kohtla-Järve linna õhk vaat et Eesti puhtaim. Paraku ei mõõda buss neid ühendeid, mis siin kandis olulised – ei fenoole, ei väävelvesinikku.

Ühe koha peal seisev automaatseirejaam õnneks mõõdab. Ja fikseerib järjekindlalt kõik lubatud normide ületamised. Mida tuleb ette jälle ja jälle ja jälle. Mis võetakse teadmiseks ja... ongi kõik.

Haisuteemaga seoses palju kirutud keskkonnainspektsioon on löönud palli keskkonnateenistuse väravasse. On ju keskkonnateenistusel õigus haisukomisjon moodustada – tegelegugi siis see asjaga.

See, mis enamikus Eestis ehk vägagi paslik, ei sobi paraku Ida-Virumaale. Siinses kontsentreerunud tööstuses ei suuda niisugune komisjon teha suurt enamat kui kinnitada juba mitu aastat teada olevat: hais tuleb Viru Keemia Grupi ja puhastusseadmete piirkonnast. Kust täpselt, ei tea kohtlajärvelased ikka veel.

Neljapäev, 17.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Juhtkiri
· Ida-Virumaa
· Eesti


Enim loetud teemast Juhtkiri:
Kuidas tellida artiklitSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale