Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Läänemere Lendav Hollandlane
Juhtkiri On möödas juba kümme ja pool aastat sellest, kui Läänemerel läks õnnetult põhja reisiparvlaev Estonia, kuid hukkunud, nende omaksed ning kõiksugu uurijad ei leia ikkagi rahu. Rahvusvaheline uurimiskomisjon on aastaid tagasi oma töö lõpetanud ning esitanud ametliku raporti, mille kohaselt uppus laev suure tormijõu, liiga suure kiiruse ja vööriluugi konstruktsioonivea koosmõjul, ent see ei ole suutnud kahtlejaid siiani veenda. Nende põhiargumendiks on, et ilma inimtegevuse abita poleks laev saanud nii kiiresti põhja minna.

Estonia katastroofist on jõutud vändata kümneid dokumentaalfilme ning täispikk mängufilmgi, ent spekulatsioonid ligi 900 inimelu nõudnud katastroofi ümber ei vaibu.

Paar kuud tagasi tõusis Estonia vari taas Läänemere põhjast, kui ühe endise Rootsi tollitöötaja ütluste põhjal sai avalikuks, et Estonial veeti salajast sõjatehnikat. See lisas uusi kahtlusi spekulatsioonidele, et laevahukus oli mängus mingite salateenistuste käsi. Eile õhtul teatas Rootsi valitsus oma otsusest algatada Estonia huku uus uurimine. Rootslased jäid eelmise uurimise suhtes küll delikaatseks, ent mainisid, et "mõnes osas ei suutnud uurijad detailselt näidata, kuidas vesi laeva tungis". Rootsi valitsuse teatel soovivad nad uurimisel kasutada uusi tehnoloogiaid.

Kuid on väheusutav, et kui uus uurimine annabki mingit lisainfot laevahuku kohta, siis spekulatsioonid selle ümber vaibuvad. Oodata seda, et nüüd, rohkem kui kümme aastat hiljem selgitatakse välja, et tegemist oligi mingi vandenõuga, oleks liiast. Isegi, kui see nii oligi. See aga tähendab, et Estoniast vändatakse edaspidigi veel kümneid filme ja kirjutatakse raamatuid ning kõiksugu vandenõuteooriate pooldajad ei lase veel kaua laeval rahu leida.

Reede, 18.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Juhtkiri


Enim loetud teemast Juhtkiri:
Kuidas tellida artiklitSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale