Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Omavalitsusjuhid Riigikontrolli urgitsemisi ei karda
Poliitika Enamik Põhjaranniku küsitletud Ida-Viru omavalitsusjuhte ei karda eile valitsuses heakskiidu leidnud Riigikontrolli volituste laiendamist, mis annab selle ametkonna audiitoritele õiguse oma nina senisest sügavamale omavalitsuste raamatupidamisdokumentidesse toppida.

"Ma ei näe siin midagi hullu, kui omavalitsuste sissetulekute kasutamist täiendavalt kontrollitakse. Kontrollimine ei tähenda ju ettekirjutust, milleks omavalitsus peab oma raha kasutama, vaid selgitamist, kas on kinni peetud üldtunnustatud reeglitest ja põhimõtetest," sõnas Isamaaliitu kuuluv Iisaku vallavanem Avo Kiir, kes on ühtlasi ka Jõhvi linnavolikogu liige ja selle endine esimees. Tema sõnul pole mingit kahtlust, et omavalitsustes korruptsiooni esineb, eriti valdkonnas, mis puudutab kõiksugu hankeid. "Aus omavalitsusjuht ei tohiks küll karta, kui tema tegevust keegi kontrollib," kinnitas Kiir.

Solovjov: Kontroll on niigi piisav

Kiire seisukohast kardinaalselt vastupidisel arvamusel on aga Kohtla-Järve keskerakondlasest linnapea Jevgeni Solovjov, kelle sõnul on omavalitsustes tagatud piisav kontroll raha kasutamise üle – seda teeb revisjonikomisjon. Ka see ei vähenda tema sõnul kontrolli tõhusust, et tavaliselt on revisjonikomisjonis ülekaalus võimuloleva poliitilise jõu esindajad. "Igal volikogu liikmel on õigus küsida teda huvitavaid andmeid. Meie ei varja midagi, kõik asjad on läbipaistvad," kinnitas Solovjov.

Kohtla-Järve linn oli see omavalitsus, mille Riigikontroll valis möödunud aastal välja, et selle näite varal teha kindlaks riskid, mis on seotud riigi raha kasutamisega Eesti omavalitsustes. Ehkki väga olulisi rikkumisi ei tuvastatud, jõudsid Riigikontrolli audiitorid järeldusele, et kahtlased lood on linnalt ja riigilt dotatsiooni saava ASi Järve Bussipark finantsaruannetega. Audiitoritele tundusid seal esitatud andmed ebatõepärastena. Ka jõudis Riigikontroll toona järeldusele, et sageli pole riigi raha kasutamise otstarbekust üldse võimalik kontrollida, sest selle üle ei peeta omavalitsuses eraldi arvestust.

Solovjov ütles eile Riigikontrolli volituste laiendamist kommenteerides, et sellega võtab see asutus endale lisakoormuse, millega ta sisuliselt dubleerib volikogu ja revisjonikomisjoni tööd.

Korruptsiooniväidetega manipuleerimine

Solovjovi parteikaaslane, riigikogu liige ja Narva linnavolikogu esimees Mihhail Stalnuhhin aga aplodeerib valitsuse kavale, vaatamata, et siiani on tema erakond Toompeal olnud opositsioonis. "Mulle see idee meeldib. Aga kui see parlamendis arutusele tuleb, teen kindlasti ettepaneku laiendada Riigikontrolli volitusi ka riigile kuuluvate aktsiaseltside suhtes," kinnitas ta. Ta põhjendas oma väidet asjaoluga, et riigi kontrolli kehtestamisel väheneks ka võimalus korruptsiooni teemal spekuleerimiseks. "See, mis puudutab väidetavat korruptsiooni omavalitsustes, on paljudele Trooja hobuseks, millega nad poliitikasse ratsutavad," sõnas Stalnuhhin, kes on viimasel ajal koos oma poliitiliste mõttekaaslastega sattunud Narvas Res Publica liikmete ränga süüdistuste tulva alla.

Reformierakondlasest Jõhvi linnapea Aavo Keerme kinnitusel on praegu omavalitsustes oma kontrollmehhanismid olemas ning tema ei näe otsest vajadust veel täiendavalt kontrollimist tõhustada. "Aga kui leitakse, et seda on vaja, siis lasku aga käia," sõnas ta, lisades et Jõhvi linnavõimude tegevus on olnud läbipaistev. "Mina ei saa küll öelda, et siiani oleks meil midagi ligadi-logadi olnud."

Ida-Virumaa omavalitsuste liidu (IVOL) tegevdirektori ja Tudulinna vallavolikogu esimehe, Rahvaliidu liikme Urve Eriksoni suhtumine valitsuse eelnõusse ei ole aga ühene. "Kontrollimise vastu ma ei ole. Aga see ei tohiks kõigutada demokraatia alustalasid ning ohustada omavalitsuse iseseisvust. Kõike ei saa viia keskvalitsuse juhtimise alla," lausus ta.

Sillamäe volikogu esimees, parteitu Valdek Murd on Eriksoniga peaaegu sama meelt ning ei ole selle vastu, kui riik hakkab kontrollima omavalitsuste raha kasutamise otstarbekust, kuid riigile ei tohi anda õigust öelda volikogule ette, milliseks otstarbeks ta peaks oma raha kulutama. "Mina ei näe erilist vajadust lisakontrolliks, aga see ei ole ka probleemiks, kui seda kõike tehakse mõistlikkuse piires. Ega ausal inimesel pole Eesti riigis midagi karta," ütles Murd.

ERIK KALDA
Reede, 18.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Poliitika
· Jõhvi linn
· Narva
· Sillamäe
· Ida-Virumaa
· Eesti


Enim loetud teemast Poliitika:
PR-veeb eri: Ida-Virumaa valimistulemusedSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale