· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž

Jäähoki maailmameistrivõistlused. Eesti jälle teine
Sport Kohtla-Järvel toimunud jäähoki maailmameistrivõistluste finaalis võitis Lõuna-Korea võõrustajaid ja sai esikoha. Eesti koondisel jäi kolmandat aastat järjest võidust üks samm puudu.

Jäähoki maailmameistrivõistlused on läbi. Tšempionaadi kalenderkava oli koostatud nii, et viimane mäng Eesti ja Lõuna-Korea vahel oli finaaliks. Enne seda tuli võõrustajatel reedel Hollandi koondisega mängida.

Turniiri viimasel päeval mängiti turniiritabeli kohtadele, kuid erilist intriigi polnud. Serbia ja Montenegro koondis sai kergesti jagu Lõuna-Aafrikast – 12:0, Holland aga näitas hispaanlastele koha kätte – 7:0. Pidada jäi vaid viimane mäng.

Finaal. Täissaal

Finaali oli vaatama tulnud täismaja, viimast korda juhtus selline asi 1997. aastal peetud mälestusväärse Ukraina ja Slovakkia kohtumise ajal. Jäähalli töötajate arvestust mööda oli mängul umbes kaks ja pool tuhat pealtvaatajat. Korea koondise peatreener Kim Sung Ku tunnistas hiljem, et meeletu kaasaelamise tõttu oli mäng Eesti koondise vastu kõige raskem.

Toetusele vaatamata Eesti poiste mäng ei klappinud. Korealased üllatasid võõrustajaid oma survega. Korea ründaja värav 11. minutil, kui Eesti enamuses mängis, oli seega loogiline. Teise kolmandikaja keskel lõid korealased 20 sekundi jooksul veel kaks väravat ja nende ülekaal muutus juba ähvardavaks – 3:0.

Vladimir Skljar ja Filipp Švarõgin vähendasid vahe minimaalseks ning tõid mängu pinge tagasi. Kuid peamine teene oli selles Narva ründajate paaril: Ilja Iljin ja Aleksei Sibirtsev vedasid kogu mängu.

„Arvan, et kui me seisul 2:3 oleksime värava löönud, siis oleks mäng teisiti läinud ja pole veel teada, kuidas,“ kommenteeris seda hetke Eesti koondise treener Gennadi Korobov. „Selles vanuses võib üks löödud või sisse lastud värav mängu käiku põhjalikult muuta. Meie väravaid ei löönud ja samas lasime endale lüüa. Ja ongi tegelikult kõik.“

38. minutil sisse lastud värav sai Eestile saatuslikuks. Kolmandal kolmandikajal oli Lõuna-Korea ülekaal rõhuv. Mängu lõpptulemus 7:2 ja Korea meeskonna võit tõid nagu 2003. aastal Tallinnaski neile pääsme esimesse divisjoni.

Korea võitis teenitult

„Loomulikult vääris Eesti võitu,“ ütles pärast turniiri lõppu Lõuna-Korea treener Kim Sung Ku. „Kuid võitsime meie, sest me valmistusime selleks võiduks väga kaua.“

Kaks aastat tagasi Tallinnas olid finaalis samuti vastamisi Lõuna-Korea ja Eesti koondis. Tookord oli 6:7 kaotanud Eesti koondise teiseks treeneriks samuti Gennadi Korobov: „Neid kaht mängu võrreldes arvan, et vahe on eelkõige meie meeskonnas, sest kaks aastat tagasi olime tugevamad. Täna polnud koosseis optimaalne. Kuigi üldiselt poisid püüdsid ja võidutahe oli hiigla suur. Kahjuks ei suutnud me kõiki tugevamaid kokku saada. On häid poisse, kellel pole kodakondsust, mõni alles teeb eksameid. Ütleme, et oleks veel viis inimest olnud, kes tasemelt on kolmandast viisikust paremad.“

„Meistrivõistlused olid suurepärased,“ oli rahvusvahelise jäähokiföderatsiooni asepresident Shoichi Tomita napisõnaline.

2005. aasta maailmameistrivõistluste kokkuvõttes tunnistati turniiri parimaks väravavahiks korealane Kim Dong Wook, parim kaitsja oli Kim Bum Jin (Korea) ja parim ründaja Ilja Iljin Eesti koondisest. Lõuna-Korea koondis mängib järgmisel aastal esimeses divisjonis, Eesti jätkab võitlust selle õiguse eest.