Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Tulumaksuvaba miinimum võib tõusta alates teisest lapsest
Majandus Eile läbis riigikogus esimese lugemise tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, millega kavandatakse alates 2006. aasta jaanuarist siduda tulumaksuvaba miinimum laste arvuga peres alates teisest lapsest.

Vaatamata sellele, et selline lubadus on sees koalitsioonileppes, algatas segasest poliitilisest olukorrast tulenevalt eelnõu hoopis Isamaaliit. Siiski kiitsid opositsioonipartei algatatud eelnõu heaks nii idee autor Rahvaliit kui ka Res Publica.

Enne jaanipäeva võetakse vastu

Riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni esimees Jaanus Männik ütles, et praegu, mil Juhan Parts on otsustanud tagasi astuda, on Rahvaliit rahul, et riigikogu eelnõu osas positiivse otsuse tegi. "Praegu lahku mineva koalitsiooni lepingus oli see sees meie eestvedamisel ning oli otsustatud, et järgmise aasta eelarves on sellega arvestatud," märkis Rahvaliidu pressiesindaja Agu Uudelepp. Eelnõu ei tohiks Männiku sõnul venima jääda, vaid võetakse vastu siis, kui uus valitsus ja rahandusminister paigas ning eelnõu on sobitatud järgmise aasta eelarvestrateegiasse. "Usun, et enne jaanipäeva on see seadus vastu võetud," ütles Männik.

Riigi mastaabis peaks tulumaksumuudatus jätma lastega perekondade rahakotti 350 miljonit lisakrooni, sest järgmisel aastal on tulumaksuvaba miinimumi suurus 2000 krooni. "Kui ema ja isa teenivad kokku 6000 krooni, siis nende kuusissetulek 6000 krooni kujunebki maksuvabaks," selgitas Männik. "Kui ema ja isa teenivad 8000 krooni ning neil on kolm last, siis on 8000 krooni maksuvaba."

Vaesemad pered suurt ei võida

Siiski mõjutab tehtav muudatus eelkõige neid peresid, kus mõlemad vanemad käivad tööl. Kõik pered ei pruugi seda raha Männiku sõnul saada. "Näiteks töötute pered või pered, kus töötab üks vanem või kus on väga madalad palgad," loetles Männik tulumaksusoodustusest kõrvalejääjaid.

Männiku sõnul toetas riigikogu eile esimesel lugemisel olevat eelnõu võrdlemisi üksmeelselt. Eelnõu tagasivõtmist soovis vaid kolm Reformierakonna esindajat, ülejäänud Reformierakonna liikmed ei osalenud hääletamisel. Reformierakonna fraktsiooni esindaja Jürgen Ligi ütles eile riigikogus, et vaesemad pered ei saa sellest muudatusest midagi.

Varasemad katsed eelnõu algatamiseks ei ole läbi läinud, ka on valitsus sellele vastu seisnud. Männiku sõnul on selleks olnud üsna pragmaatilised põhjused. "Praegu on aga üleminekuolukord. Olen veendunud, et kui Rahvaliit on järgmises koalitsioonis, siis see ka rakendatakse," ütles Männik. "Juhan Partsi juhitava valitsuskoalitsiooniga leppisime eelmise aasta novembris kokku, et rakendame selle 2006. aasta jaanuarist," selgitas Männik.

Maksuvaba lisatulu võimaldamine iga peres kasvava kuni 17aastase lapse kohta alates pere teisest lapsest läheks eelnõu kohaselt riigile maksma 2006. aastal ligi 350 miljoni krooni. Rahandusministeeriumi andmeil ei kasutanud 19 728st kolme või rohkema alaealise lapsega perekonnast 2003. aastal tulumaksuvabastust koguni 42 protsenti.

KAIRE UUSEN,
Postimees
Kolmapäev, 23.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Majandus


Enim loetud teemast Majandus:
Valastele endiselt treppis teed möödaSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale