Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Kalevipoeg – üks kuulsamaid idavirulasi
Juhtkiri Tänane Põhjarannik toob lugejate ette legendi, mille järgi on Eesti rahvuskangelane, ühtlasi ka rahvuseepose peategelane Kalevipoeg maetud Kuremäe kanti. Seda kohta on paljudest teistest Kalevipoja haudadest enim esile toonud ka legende uurinud folkloristid. Aga kui paljud teist, armsad lugejad, sellest igiammu sündinud müüdist midagi varem kuulnud olid?

Tegelikult on Ida-Virumaal Kalevipojaga seotud olulisi paiku rohkemgi. Maandus ju just siin, Valaste kandis Eestimaa pinnale Põhjala kotka seljas Kalev, rahvuskangelase isa. Ja alustas ju Kalevipoeg legendi järgi Aa küla lähedal suure Alulinna linnuse ehitamist, mis tal küll surma tõttu pooleli jäi. Neid Kalevipojaga seotud legende on meie kandis teisigi ja neisse võib suhtuda mitmeti. Ent just legendid ja pooluskumatud lood on need, mida tahavad kuulda turistid, samal ajal kui neid ühe vaatamisväärsuse juurest teise juurde viiakse. Ja võib ju muiata selle üle, et keegi püüab mingit juhuslikult metsast leitud kivikamakat nimetada Kalevipoja südameks. Kuid ka sellised esemed käivad nende legendide juurde. Nagu ka jutt, et me ei tea täpselt, kas nii oli, aga näete, sellised lood ja sellised kohad ning asjad kinnitavad neid väiteid.

Põhjarannik tahab öelda, et Kalevipoeg on Ida-Virumaal põhjendamatult unustatud. Sest tema jälgi pole turistile ning muidu huvilisele eriti näha, kuigi need jäljed on olemas. Turism, see pole ju ainuüksi vaatamisväärsused ja erakordne loodus, nagu me armastame oma kodukandi puhul rääkida. Väga olulised on ka sümbolid. Ja miks ei võiks Ida-Virumaa üheks sümboliks paljude muude kõrval olla ka Kalevipoeg? Selleks on piisavalt põhjust.

Kolmapäev, 23.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Juhtkiri
· Ida-Virumaa
· Eesti


Enim loetud teemast Juhtkiri:
Kuidas tellida artiklitSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale