Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Head mõtted muudavad vee pühaks
Olemuslugu Pakaseline märtsipäev, tuiskab. Pühtitsa kloostri juures asuva suplemiskoha juurde astub naine. Kümmelnud, tuleb ta veest rahulolevana välja. „Valentina,“ tutvustab ta end. „Olen lapsest saati siin käinud. Kui tuju on, siis suplen.“

Mõne aja pärast kaob keskealine mees nägu tuule eest varjates suplemiskoha ukse taha. Ja ilmub peagi taas uksele. „Kuidas tunne on?“ uudistan. „See on tükk tervist. Tasuta ja kaifiga.“ Ivan jutustab, et elab Peterburis, käib igal nädalal Eestis ja pole veel juhtunud, et ta poleks Kuremäelt läbi tulnud. „Suplen iga ilmaga. Koht on hea, vesi super. Räägitakse, et hõbedaga.“

Kuremäe kloostri nunna Olimpiada sõnul käib allika juures rahvast igal ajal ja iga ilmaga. Missugused mõtted, tunded ja soovid juhivad sinna tulevaid inimesi? Nikolai, nagu enamik allika juurde tulnuid, kavatseb kümmelda. Pärast suplemist on tema sõnul erakordselt värske tunne, hing on rõõmus ja puhanud. „Ja üldse pole külm,“ lisab mees.

Pihkvast tulnud Juri soovitab: „Supelge parem talvel – siis on temperatuuri vahe väiksem.“

Imed sünnivad siiani

Püha kohana teatakse Pühtitsat 16. sajandist. Juba enne revolutsiooni kirjutas Jumalaema imettegevatest ikoonidest rääkiva raamatu autor Snessoreva ammustel sajanditel sündinust: „Eesti karjastele ilmutas end mitu korda kiirtesäras naine, kes nende lähenedes kadus. Varsti pärast seda leidsid karjased ilmutuse koha lähedal oleva allika juurest ikooni. Karjased olid luterlased ja seepärast andsid nad ikooni mööda läinud vene talumeestest töölistele.“

Imed, selle sõna tavatähenduses, leivad aset siiani. Nii räägitakse 2003. aasta oktoobris ilmunud Läti õigeusu ajalehes Viinamarjakobar Jumalaema imelisest ilmumisest Kuremäe püha allika juures, mille tunnistajaks oli 20 inimest.

Sel ajal Kuremäel viibinud Läti palverändurid kirjeldasid: „Nägime, nagu oleks üle terve välja ja metsa virmalised olnud (valge-helesinine valgus), siis märkasime, et kogu kiirgus koondub ühte punkti, tõstsime pead ning nägime, et meie kohal on hiigelsuur valget ja helesinist värvi täht umbes madalate pilvede kõrgusel. Sellel päeval polnud aga pilvi üldse, taevas oli kristallselge, tähtedega ja tume. Nähes seda tähte, mille kiired läksid kuplina igale poole laiali, ei saanud me ikka veel aru, mis toimub. Ja see pilt hakkas meie silme all kiiresti muutuma: täht suurenes ja lahknes keskelt, sinna ilmus tuvi kontuur ning valge-helesinine valgus kiirgas maani. Täht muutus veidi väiksemaks, jäi muutumatuks, siis jälle suurenes. Näha oli langetatud peaga Pühtitsa Jumalaema kuju.“

Nunn Olimpiada sõnul käib palverändureid eriti palju kirikupühade ajal ning soojal aastaajal. Palju on ka turiste. Mullu suvel juhtus püha allika juures kurioosne lugu: Kuremäele ekskursioonile tulnud Tallinna koolilapsed ronisid bussist välja ja hakkasid raha valmis panema, küsides, kui palju klaas vett maksab. Kuid peamiselt käivad seal siiski inimesed, kes teavad väga hästi, kuhu ja milleks nad lähevad.

Haigused taganevad

Inimesed käivad püha allika juures ennast ravimas ja toovad sinna ka lähedasi.

Pihkvas asuva Svjatogorski nunnakloostri jaoks vett viima tulnud Vassili elas kuni 1990. aastateni Eestis. Mees meenutas, et kord jäi tal abikaasa haigeks, palavik oli ligi 40. Naine lamas peaaegu kaks nädalat voodis, arstid ei saanud aga aru, mis temaga lahti on. Haige palus end allikasse suplema viia. Kümbles. Kui Jõhvi jõuti, vahetas ta riided ja läks tööle – haigus oli kui käega pühitud.“

Sealsamas allika ääres räägitakse ka teine lugu. Mees meenutab, et kord tuli tema onu Ukrainast Eestisse. Eaka mehe liigesed olid väga haiged. Ta suples allikas – see juhtus detsembrikuus –, pärast kümblemist aga hakkasid seni liikumatud olnud sõrmed taas tööle.

Paljud inimesed mäletavad rohkem kui 20 aasta tagust lugu: ema tõi väikese tüdruku allikasse suplema (tüdruk ei saanud ühele jalale toetuda). Suplemise ajal tuli tal king jalast ära. Põnn nägi „head tädi“, kes talle kinga ulatas. Ema ei näinud aga kedagi, kuid pärast suplemist toetus laps haigele jalale ja läks mäest üles.

Nunn Olimpiada sõnul on nende aukülaliste raamatus kirjeldatud paljusid inimeste tervenemise lugusid.

Lihtsalt hea vesi

Tavaline pilt püha allika juures: inimesed ammutavad vett mitmesuguse suurusega anumatesse – kes võtab pudelisse ja lahkub, kes aga tõstab terved kanistrid kelgule. Tullakse nii üksi kui koos perega.

Oma töö tõttu tihti Kuremäele sattuv Artjom ütleb, et tal on Jõhvi lähedal maja. Kuid kohalikus kaevus on vesi väga halb, seepärast võtab ta söögitegemise vee allikast. „Lihtsalt väga hea vesi on,“ kinnitab mees.

Samuti suuremate anumatega vee järele tulnud Ivan toetab teda: see vesi on vitamiini- ja mineraalirikas – elav vesi. Elav seepärast, et see on looduslik. See vesi annab organismile kõik vajaliku.“

Narvast vee järele tulnud Aleksandr ja Žanna ütlevad, et nendele on kloostri allikal käimine traditsioon. „Tihti see ei õnnestu, kuid korra poole aasta jooksul ikka käime.“

Kohtla-Järvel elav Valentina sõnab, et tuleb Kuremäele, kui selleks võimalus on. Traditsiooniliselt võtab ta vett kodu jaoks ja kümbleb selles.

Rahvast koguneb palju, kuid keegi ei sekelda ega pahanda sellepärast, et tuleb oodata. Enamik tulnutest lööb mosaiigina kabeli seinale laotud Jumalaema ikooni ees risti ette. Kõiki ühendab mingi meeliülendav rõõmutunne.

Kaugelt tulnud Konstantin ütleb, et paljud teavad sellist mõistet nagu "õnnistatud paik". „Kuremäe allikas on just selline koht. Palved ja ka ainult head mõtted suudavad isegi tavalist vett muuta. Seepärast palvetavadki usklikud enne söömist,“ selgitab mees. „Pühast allikast võetud veel on aga haruldane energeetika,“ lisab ta.

Mõtted mõjutavad vee omadusi

Seda, mida usklikud mitu sajandit teadsid, kinnitas kaks aastat tagasi ka teadus. Venemaa teadlane, keemia- ja filosoofiateaduste kandidaat, praegu bioloogiateaduste doktor Zenin avastas koos kolleegidega seadme, mis reageerib täpselt vee struktuuri muutustele. Avastus oli vapustav: tuli välja, et vedeliku omadusi mõjutab isegi mõtteline mõjutamine.

Venemaa-kolleegist sõltumatult tegi Jaapani teadlane Masara samuti veega haruldasi eksperimente: ühesuguseid veega katseklaase mõjutati muusika ja kõnega, seejärel vesi külmutati. „Saadud jää struktuuri pildistati tugeva suurendusega. Selgusid vapustavad tõsiasjad: selle jää struktuur, millele oli palveid peale loetud, aga ka see, millele oli öeldud "ma armastan sind", oli väga õrn ning meenutas ilusaid lumehelbeid. Umbes seesama toimus veega, kui seda Mozarti muusikaga mõjutati. Teistes katseklaasides olnud veele öeldi aga "ma vihkan sind". Jää struktuuri fotod rääkisid enda eest – hirmsad katkised killud. Isegi jää ei pea sellistele emotsioonidele vastu,“ ütlevad teadlased. Inimene aga koosneb peaaegu 90 protsendi ulatuses veest.

TATJANA LEPPIK
Neljapäev, 24.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Olemuslugu
· Narva
· Eesti


Enim loetud teemast Olemuslugu:
Head mõtted muudavad vee pühaksSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale