Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Kuidas taastada vana Narvat
Kommentaar JÜRI TÕNISSON,
muinsuskaitsja

Narvas Tartu ülikooli Narva kolledži õppehoone ala detailplaneeringu järelarutelul 9. märtsil ründasid suurhoone idee läbisurujad oponente raevuka küsimusega: "Aga mida siis teie pakute?" Olgu siin tehtud üks pakkumine selle kohta, milline võiks tulevikus olla ajalooline Narva Raekoja plats.

Vaadata pole midagi

Rõhuva enamiku Narvat läbivatest reisijatest moodustavad praegu ja tulevikuski transiitturistid teel Tallinnast Peterburi või vastupidi. Praegu peatuvad nad mõnest kuni mõnekümne minutini tollikontrolliks Peetri* platsil ning neil pole isegi sõidukist väljumise vajadust, sest vaadata pole seal midagi (Leninit ju enam pole), osta pole samuti mitte midagi ning WC-gi on bussis olemas.

Kui restaureerida Raekoja platsi hoonete suletud ansambel ajaloolisel kujul, nii eksterjööris kui interjööris, ja sisustada hooned esmajoones turistide (kuid mitte ainult!) huvide ja vajaduste rahuldamiseks, siis võib ülalkirjeldatud ebanormaalset olukorda kardinaalselt muuta. Saabudes bussiga otse raeplatsile (on mõeldav eelnevalt bussiakendele minutiks kardinad ette tõmmata), jääksid bussist väljudes "hruštšovkade" kadalipu läbinutel suud imestusest pärani, olles sattunud ainulaadsesse 17. sajandi Narva – barokkstiilis linnakeskkonda.

Missugune pilt võiks turistile avaneda

Platsi ümbritsevates hoonetes on olemas kõik, mida kiirturist vajab ning mis teda huvitab. Raekoja vastas, Suure tänava ääres, on restoran, selle all, keskaegse kloostrikiriku keldrites, õllesaal.

Restorani kõrval on toidukauplus, kus tingimata silmu- ja lõhekonservid müügil. Börsihoone arkaadi all on lille- ja suveniirimüüjad, kolmandal korrusel, kus kunagi kaupmehed peatuspaiga leidsid, on nüüd Hansahostel. Börsihoone kammersaalis toimuvad aeg-ajalt kontserdid.

Omal vanal kohal päikesekell-portaaliga Erichi majas on Vana apteek, kust saab kõiki vajalikke tänapäevaravimeid. Eraldi vitriinis on ka 17. sajandi imerohtusid. Vaekojas on reisijal võimalik oma "kaalu jälgida", samas on korralik WC dušikabiinidega ning 17. sajandi kuivkäimla eraldi tasu eest kasutamiseks.

Raekeldris on linnamuuseumi filiaal, väljapanekust saab täieliku pildi 17. sajandi kindluslinna arhitektuurist ja kurvast ajaloost, selle dominandiks on "Virtuaalse Narva" heliga pilt. Vahakujudega on tähistatud samas ruumis tegutsenud punamõrtsuka Ans Daumanise troika asukoht.

Turistid suunatakse Narva-Jõesuusse

Kindlasti on börsihoone hallis kunstigalerii filiaal Narva-teemaliste kunstiteoste väljapanekuga. Sealsamas on kindlasti kunstikauplus kohalike kunstnike töödega. Isegi raamatukauplus on mõnes hoones ruumid leidnud. Et börsihoones paiknevad Interneti-ühendusega postkontor ja turismibüroo, on iseenesestmõistetav.

Turismibürool on Narva-Jõesuu linnapea eriülesanne läbisõitjaid Narva-Jõesuu kuurordi harukordse plaaži, männimetsapargi, karge merevee ning ülisoodsate hindadega tutvuma peibutada.

Mõistagi ootavad kuskil kliente juuksur, saapapuhastaja, kingsepp, autolukksepp, päevapiltnik, kunstnik jt. Ka linnavaht on ilmselt vajalik, et pealetükkivaid uimahaigeid eemale tõrjuda.

Platsil seisab ootel voorimees, et teha väike sõit "Rootsi lõvi" juurest linnuste vastasseisu vaatama, Pimeaeda olematule hauale lilli panema või ümber bastionide jõe kaldale, et seal Victoria müüri ja jahisadamat imetleda.

Nii on võimalik reisijate mõneminutilistest viibimistest Narvas kujundada mitmetunnised või isegi ööpäevased peatused ning neile jäävad meeldivad mälestused. Ning tahes-tahtmata ja hea meelega jätavad nad maha kena summa eurosid ja dollareid.

Kõik see jääb vaid tühipaljaks unistuseks, kui raeplats kentauriliku, vanalinna jaoks suuruselt ning arhitektuurilt röögatu õppehoonega hõivatakse, mis igas vähegi arhitektuuri kui kunsti ja selle ajalugu tajuvas isikus vähemalt arusaamatust tekitaks. Millega oleks linnast ja selle kunagisest ainulaadsest arhitektuurist mälestusmärgi püstitamine igaveseks võimatuks tehtud.

See on vaid üks ettekujutus vanalinnast elava mälestuse loomiseks. On esitatud ka teisi, põhimõtteliselt analoogilisi variante, kuid juba filosoofilisel tasemel. Pruugib vaid huvi tunda ja ära kuulata need, kellel teema kohta midagi mõistuspärast öelda on.

* Plats nimetati omal ajal Püha Peetruse järgi, mitte tsaar Peetri auks.

Jüri Tõnisson on Narva muinsuskaitseseltsi esimees.

Kolmapäev, 30.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Kommentaar
· Narva


Enim loetud teemast Kommentaar:
Eesti lipul uus seadusSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale