Põhjaranniku arhiiv

31. märts 2005
RUS


Ajaleht
UUDISED
· Haridus
· Keskkond
· Kriminaal
· Kultuur
· Majandus
· Militaar
· Piirilt
· Poliitika
· Sotsiaal
· Sport
· Tervishoid
· 110/112

ARVAMUS
· Juhtkiri
· Kommentaar
· Lugeja kirjutab
· Väitlus
· Üks küsimus

VEEL HUVITAVAT
· Ajalugu
· Intervjuu
· Isikulugu
· Olemuslugu
· Reportaaž


  
Jõhvid teevad otsa lahti
Juhtkiri Haldusreform on vähema või rohkema innuga jutuks olnud terve iseseisvusaja. Peamiselt ikka ülevalpool, valitsuse tasemel.

Omavalitsusjuhtidel on iga järjekordselt hoogustunud kampaania juuksed turri ja närvid krussi ajanud. Hoolimata sellest, et pidevalt on sõnades rõhutatud ühinemise vabatahtlikkust, on tegelikkus näidanud üha uusi kabinetivaikuses joonistatud kaarte, mis viimati asendati soovituslike ühinemispiirkondade nimistuga.

Mõni omavalitsus on üritanud midagi ka algatada. Teinud naaberomavalitsus(t)ele ettepaneku läbirääkimisi alustada. Mõnikord isegi alustanud. Üldjuhul on need liiva jooksnud.

Välja arvatud kahe Jõhvi puhul, kus asja tõemeeli tõsiselt võeti, rahvaküsitluseni välja (sellest saab juba neli aastat).

Sestpeale polnud ühinemisest suurt midagi kuulda. Ju ei tahetud kuulutada, enne kui endal asjad selged.

Tasa ja targu asju ajades jõuti ühinemislepinguni välja. Kusjuures sellise lepinguni, et mõlemad osapooled kinnitavad: meie rohkem võidame ühinemisega, pigem võib teine pool kaotajaks osutuda.

Jõhvide ühinemisest tõuseb kasu kõigile. Ei Rapla linna ja valla, ei Otepää linna ja Pühajärve valla liitumisel kerkinud nõnda teravalt pinnale küsimused uue omavalitsusüksuse ning selle juhi nimetusest. Nüüd arutatakse seda valitsuses ja riigikogus.

Häbi olgu neil tunnistada, et senine ettevalmistus reformiks ongi piirdunud kaartide joonistamise ja sütitavate kõnedega. Ühinemise seisukohalt seadusi üle vaadata pole ilmselt kellelegi lihtsalt pähe tulnud.

Enamik ühinemisi on alles ees.

Kolmapäev, 30.03.2005

 
Seotud viited
· Veel Juhtkiri


Enim loetud teemast Juhtkiri:
Kuidas tellida artiklitSeaded
· Prindi leht
· Saada see artikkel sõbrale