Akadeemia Nord rajab Ida-Virusse kolledži
Kuupäev: 29. 01. 2003
Teema: Haridus


Eesti üks vanemaid eraülikoole - akadeemia Nord - avab sel sügisel Sillamäe kolledži, kus nii eesti kui vene koolide lõpetajad saavad omandada kutsekõrghariduse õiguse ja halduskorralduse, psühholoogia ning turunduse ja reklaami erialal.

Avatavat kolledžit tutvustati lõpuklasside õpilastele eelmisel nädalal Sillamäe eesti põhikoolis, mille ruumides hakkab praeguste plaanide kohaselt õppetöö toimuma. Akadeemia Nord arendusprorektor Tiia Karing ütles Põhjarannikule, et avatav rakenduskõrgkool ei ole mõeldud ainult Sillamäe, vaid kogu piirkonna elanikele ning infopäevale tuli huvilisi ka Narvast ja Kohtla-Järvelt.

Kuigi kolledž on eestikeelne, toimub esimesel aastal õppetöö vene keeles. "Ka Silmet Grupi juht Tiit Vähi ütles, et tema toetab kooli sellisel juhul, kui see luuakse eestikeelsena. Esialgu on vene koolide lõpetanutele vaja süvendatult anda eesti ja inglise keelt, et nad integreeruksid. Seejärel jätkub õpe eesti keeles," selgitas Karing.

Vene keelt kõnelevate noorte integreerimise kogemus on Nordil olemas. "Ka Tallinnas saavad vene tudengid loenguid esialgu ainult vene keeles, hiljem eesti ja inglise keeles. Näiteks professor Igor Gräzin loeb rahvusvahelist õigust inglise keeles." Karing lisas, et kui vene noortel on motivatsioon, omandavad nad eesti keele küllalt kiiresti. "Näiteks oli infopäeval kaasas üks Sillamäelt pärit noormees, kes õpib meil esimest aastat, aga räägib eesti keelt juba päris kenasti."

Karing märkis, et Sillamäe kolledžisse on oodatud kõrgharidust omandama ka eesti koolide lõpetajad, sest kohapeal on seda lihtsam ja soodsam teha kui Tallinnas või Tartus. Samal ajal kui vene noored õpivad esimesel aastal eesti keelt, saavad eestlased süvendatult inglise keelt.

Ühe semestri õpivad kolledži tudengid Tallinnas ning pärast kolledži lõpetamist võivad nad jätkata õpinguid akadeemia Nord magistriõppes.

Linn tervitab kolledži loomist

Karing ei pelga, et linnas tegutseva Sillamäe majanduse ja juhtimise instituudi tõttu tuleb neil tudengite leidmisega raskusi. Tema sõnul eristub akadeemia Nord erialade ja õppekeele poolest. "Kui Sillamäe majanduse ja juhtimise instituudis toimub õpe vene keeles, siis meil on ikkagi suund luua piirkonda eestikeelne kool," ütles ta.

"Noored võivad kindlad olla, et saavad diplomi, mis kehtib Eesti Vabariigis, ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise hariduse."

Sillamäe linna haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Tiina Kasema nentis, et ülikooli kolledži loomine mõjub igale linnale ainult positiivselt. "Me ei saa suhtuda asjasse nii, et meil on üks kõrgkool olemas ja rohkem pole vaja, seda enam, et akadeemia Nordi õppekavad, samuti lõpetajad on rahvusvahelisel turul konkurentsivõimelised ning koolist saadav diplom maksab nii siin- kui sealpool piiri."

Kasema lisas, et kolledž soodustaks õppijate integratsiooni nii Eesti ühiskonda kui Euroopasse. Peale selle on idavirulastele mitmed soodustused, näiteks madalam õppemaks kui Tallinnas. "Silmet Grupp paneb välja 20 stipendiumi. Keskkooli kuldmedaliga lõpetanud saavad konkureerida kuldmedali stipendiumile," loetles ta. Kasema avaldas lootust, et Nord hakkab Sillamäel pakkuma ka rahvusvahelisel tasemel täiendusõpet.

Akadeemia Nord, endise nimetusega Tallinna bakalaureuse erakool, asutati 1991. aastal ja praegu õpib seal ligi 1000 tudengit. Akadeemias annavad loenguid näiteks haridusminister Mailis Rand, riigikogu aseesimees Peeter Kreitzberg, Tallinna linnakohtu esimees Helve Särgava jt.

SIRLE SOMMER-KALDA
Kolmapäev, 29.01.2003

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=3194