Hooletud vanemad kaotavad lapsi
Kuupäev: 26. 02. 2003
Teema: Olemuslugu


Laupäeval Jõhvi bussijaamas vanemad ära kaotanud umbes 4-5aastane poiss nuttis tulutult, kuni mööda rutanud naine uurima hakkas, mis väikemehega juhtus, ning talle appi tõttas.

Politsei ja sotsiaaltöötajate sõnul tuleb selliseid kaotsiminekuid ikka ette, hätta sattunud väikestest ilmakodanikest soovitatakse kohe politseisse või sotsiaaltöötajale teatada.

"Algul jälgisin ma seda pisikest nutvat kogu eemalt, mõtlesin, et mõni ema kasutab sellist omapärast kasvatusmeetodit, et laseb lapsel nutta ja passib ise eemal. Selgus aga, et laps oli ikka päris üksi ja suures hädas," kirjeldas laupäeva hommikul Jõhvi bussijaamas toimunut Ida-Viru maavalitsuse lastekaitse peaspetsialist Tiina Kallavus. Tema sõnul oli laps hüsteerias ja end paiste nutnud. Ja ehkki kella poole kümne ajal liigub bussijaamast mööda turule palju inimesi, ei olnud keegi poisikese mure põhjust küsima läinud.

"Laps oli endast nii väljas, et ei saanud pikka aega sõnagi suust. Käisime temaga vett joomas ja ma püüdsin teda rahustada," kirjeldas Kallavus, kes kutsus lapse vanemate ülesleidmiseks kohale politsei.

"See oli selles suhtes õnneliku lõpuga lugu, et vanemad, kes olid lapse bussijaama unustanud ja ise edasi sõitnud, leiti mõne tunniga üles," ütles Kallavus.

Kõnnime, silmad kinni

"Tegelikult me kõnnime, silmad kinni, ega märka abivajajaid. See on väga halb," ütles Kallavus. Tema sõnul tuleb hädas olevat last märgates sellest politseile või sotsiaaltöötajale teatada.

"Arvestada tuleb sellega, et šokis või hüsteerias olev laps ei oska enda kohta suurt midagi öelda, ning juba seepärast tuleb politseiga ühendust võtta - nemad aitavad lapse vanemad üles leida," ütles Kallavus. Ta soovitas politsei tulekuni püüda last maha rahustada ning talle näiteks juua pakkuda.

Ida-Viru politseiprefektuuri ametnik Marika Vodja soovitas vanematel, kes lapsega turule või mõnda rahvarohkesse paika on läinud, mingi koht kokkusaamiseks kokku leppida, kui juhtub, et üksteist silmist kaotatakse.

"Hätta sattunud lapsele appi tõtates ei ole vaja muretseda, et te politsei asjata välja kutsute. Seda isegi siis, kui lapse ema umbes poole tunni pärast kusagilt välja ilmub," sõnas Vodja.

Lapsi läheb ikka kaotsi

Praegu ootab Kohtla-Järve varjupaigas oma vanemaid 3aastane Vassili.

"Laps on juba neli päeva meie juures, aga ema pole teda otsima tulnud," ütles Kohtla-Järve varjupaiga juhataja Tatjana Rudatšenko. Tema sõnul oskas laps öelda vaid oma nime ja seda, et ema ja vanaema olid omavahel kakelnud.

"Kohtla-Järve lastekaitsetöötajad on lapse ema juba üles leidnud, kuid ta ei ole veel lapse vastu huvi tundnud," ütles Rudatšenko. Tema sõnul tuleb selliseid olukordi ikka ette, kui nii-öelda kaotsi läinud lapsed varjupaigas oma vanemaid peavad ootama.

"Kui keegi märkab tänaval eksinud või maha jäetud last, siis tuleb sellest kas politseile või meile teatada, me otsime olukorrale lahenduse," ütles Rudatšenko. "Varjupaigas saab laps süüa ja on soojas."

Tema sõnul tuleb hädas olevast lapsest kohe teatada, mitte talle näiteks saia osta ja siis edasi minna.

Emal pole raha

Jõhvi haiglas ootas oma vanemaid juba mitu päeva tagasi terveks saanud maalt pärit 8aastane tüdruk. Haigla sotsiaaltöötaja Jelena Svistsjovi sõnul ei olnud emal raha, et lapsele haiglasse järele sõita: "Tüdrukuke igatses oma ema väga taga, kuid vaesest perest pärit lapsena mõistis ta väga hästi, et emal pole talle järele sõitmiseks lihtsalt raha." Svistsjovi sõnul andis valla sotsiaaltöötaja emale vajaliku sõiduraha.

Haigla peaarsti Tiiu Sepa sõnul ei peagi laps alati ära kaduma.

"Kord jätsid vanemad lapsed koju luku taha ja läksid ise neljaks päevaks ära. Näljased lapsed nutsid hirmust ukse taga, kuni naabrid neist teada andsid," ütles Sepp.

Uus atraktsioon - lift

Jõhvi politseijaoskonna vaneminspektor Svetlana Safronova ütles, et rohkem kui ära kaotatud väikelaste vanemate otsimisega puutub politsei kokku poisikestega, kes on oma jõudu ja võimalusi üle hinnates tulnud ümberkaudsetest linnadest Jõhvit avastama.

Näiteks läinud laupäeval sõitsid Sillamäelt Jõhvi 12-13aastased poisid, kes olid kuulnud, et Tsentraalis olevat äge lift, ning tulid sellega sõitma.

"Lapsed aga ei osanud arvestada sellega, et neil läheb kõht tühjaks. Söögi jaoks neil raha polnud, nad läksid toidupoodi ning varastasid sealt vorsti ja juustu. Poetöötajad tabasid nad teolt ja kutsusid politsei," ütles Safronova.

Teised samasugused matkasellid tulid Järvamaalt oma sõbrale Toilasse külla, kuid nad ei kujutanud täpselt ette, kui palju nende reisimine maksma võib minna, ja raha neil piisavalt ei olnud.

"Lapsed ei kujutanud ette ka seda, et neist ei saada Jõhvis eesti keeles aru. Nad olid väga hirmunud ning lihtsalt seisid ja nutsid bussijaamas," ütles Safronova. Tema sõnul said poisid abi siis, kui politseisse helistati ja kahest nutnud lapsest teatati. "Õnneks inimesed ikka teatavad sellistest asjadest," sõnas Safronova.

Kodud ohtlikud

Kohtla-Järve lastekaitsja Natalja Dalinina sõnul ei tule aidata ainult kaduma läinud lapsi. Viimasel ajal tuleb lastekaitsjatel üha sagedamini lahendada olukordi, kus pere ja kodu olukord on muutunud lapsele ohtlikuks - pere tõstetakse võlgade pärast kodust välja. Möödunud aastal esitati Kohtla-Järvelt kohtusse 17 taotlust vanemlike õiguste äravõtmise kohta ning 19 korral lapsele eestkostja määramise kohta.

"Kui arvestada, et varasemast ajast on veel 39 sellist taotlust jäänud läbi vaatamata, siis võib ette kujutada, kui sageli tuleb laste ohutuse huvides nad kodus ära võtta," sõnas Dalinina. Ta tõdes, et sellised lapsed armastavad oma vanemaid kõigest hoolimata väga ja kaitsevad neid kiivalt.

"Naabrid ja tuttavad, kes teavad sellistest kodudest, kus lapsel pole süüa ning ta elu on ohus, peaksid politseile või lastekaitsele teatama. Me kontrollime ka anonüümseid vihjeid," sõnas Dalinina.

Tema sõnul tuli viimase kuu jooksul kodust ära abi otsima neli tüdrukut, kelle kodune elu oli muutunud põrguks.

ERIKA PRAVE
Kolmapäev, 26.02.2003

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=3386