Ahtme kunstide kooli õpilased mängivad Eesti noorte puhkpilliorkestris
Kuupäev: 28. 10. 2003
Teema: Kultuur


Viis Ahtme kunstide kooli õpilast läbisid konkursi ja kuuluvad nüüd Eesti noorte puhkpilliorkestrisse.

Viisikust esimesena pääses mullu orkestrisse saksofonist Aleksandr Petrov. Tänavu sõitsid omal soovil Tallinna konkursile Julia Sigejeva (flööt), Ivan Majorov (klarnet), Ilja Temajev (saksofon) ja Artjom Kurašin (flööt).

Nende õpetaja puhkpillide klassis Urmas Rätsep püüab meenutada, kui kaua on Eesti noorte puhkpilliorkester tegutsenud. “Oi, ilmselt väga kaua. Mina mängisin seal juba 1980. aastal Moskva olümpiamängudel.” Nüüd mängivad selles orkestris tema õpilased.

Soov mainekas noorteorkestris mängida oli nii suur, et näiteks Julia sõitis Tallinna vastu vanemate tahtmist. Neist võib aru saada, sest Eesti eri linnades toimuvatele proovidele tuleb oma koolivaheajad kulutada. Nii toimub selle hooaja esimene proov sügisvaheajal Pärnus. Aga 1. jaanuaril osaleb orkester koos Nooruse koori ja Viljandi kammerkooriga Pärnu kontserdimajas toimuval uusaastakontserdil.

Konkursil esitasid ahtmelased ühe pala, demonstreerisid mängutehnikat ja noodist lugemise oskust. Julia sõnul pabistasid kõik, kuid see ei mõjutanud esituse kvaliteeti. “Käisin meie noortega konkursil kaasas ja nägin, kui tõsiselt nad sellesse suhtuvad. Kujutage endale ette meie rõõmu, kui saime teada, et kõik on vastu võetud. Kusjuures konkurss kestis kaks päeva, meie omad esinesid aga esimesel päeval esimeste hulgas,” meenutab Ahtme kunstide kooli puhkpillide osakonna juhataja Jelizaveta Kuzmina.

Eesti noorte puhkpilliorkestris mängivad õpilased muusikakoolidest üle Eesti. Nüüd lisandusid neile ka Kohtla-Järve esindajad, kusjuures kõik on veel ühest koolist.

Suviste proovide kogemusega Aleksandr Petrovile oli kõik väga huvitav. “Õppisime partiisid, seejärel mängis orkester dirigendiga – nii oli terve päev tegemist täis. Kogu harjutamine on eesti keeles, nii saab ka oma keeleoskust parandada. Kuid muusikutel on veel ka oma keel, seepärast ei ole midagi karta – proovides on kõik selge. Mängida on seal aga väga tore.”

Ahtme kunstide kooli direktori Jana Bazarova arvates pole see, et viis nende kooli puhkpillimängijat kuuluvad orkestrisse, mis peale muude festivalide osales ka Hollandis toimunud ülemaailmsel puhkpilliorkestrite ja -ansamblite festivalil, juhus ega lihtsalt vedamine: “Kogu viisik väärib seda võitu: nad tegutsesid teadlikult selle nimel ja püüdsid. Need on tugevad ja perspektiivikad lapsed, kes on andekad ja harjutavad palju.”

Peale osakonna juhatamise flöödi- ja saksofonimängu õpetav Jelizaveta Kuzmina lisas, et orkestris on raske mängida, aga kuna kõik viis löövad kaasa ka džässi- ja estraadiansamblites, siis võib kindlalt väita, et neil on juba hea kool seljataga.

Öeldakse, et Kuzminal on hea käsi. Mullu sai tema õpilane saksofonist Ilja Grišin üleriigilisel konkursil teise koha, nüüd mängivad tema õpilased Eesti noorte puhkpilliorkestris.

Õpetaja ise on lõpetanud Tartu muusikakooli ja õpib töö kõrvalt Peterburi riiklikus kultuuriülikoolis. Ta tunnistab, et õpetada on raske: “Kui aga näed õpilaste tulemusi, kes kavatsevad muusikaga professionaalsel tasemel tegelda, siis mõistad, et kõik see väärib seda.”

SOFJA BAUER
Teisipäev, 28.10.2003

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=5040