Idapiiri häbipleki asemele kerkis uus kordon
Kuupäev: 11. 11. 2003
Teema: Piirilt


Piirivalve Vasknarva kordon, kuhu veel hiljuti toodi vett kiriku kaevust ning kus hajutati külalisi, et need koos põrandaga keldrisse ei vajuks, uhkeldab alates eilsest uue majaga, millel alles vaid vana maja telliskivist fassaad.

Sissevajuvate lagede, välikäimla ja kolme raudahjuga ning ilma veeta 1914. aastast pärit maja, mis pärast Teist maailmasõda seisis püsti kaheksa tõmmitsaga, pani endise siseministri Ain Seppiku piinlikkust tundma. Nüüd on tollasest majast järel vaid fassaad, mis sobitatud uue, koos mööbliga ligi 10 miljonit krooni maksma läinud uue kordoniga.

"Ma mäletan, et esimesel korral, kui seda maja vaatamas käisime, siis ei lubatud meid kõiki korraga sissegi, et me koos põrandaga keldrisse ei vajuks," meenutas eile ASi Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Enn Teimann, kes tunnistas, et juunikuus kordonile nurgakivi pannes lubati see avada oktoobri alguses. "Kahjuks ei pidanud ehitajad lepingust kinni," lausus ta.

Piirivalveameti peadirektor brigaadikindral Harry Hein ütles, et Vasknarva kordoni valmimisele on kaasa aidanud tavapärasest rohkem inimesi. "Meile on toeks olnud nii president, valitsus kui ka ajakirjandus," loetles Hein, kes andis kordoni avamisel üle kingitused Vasknarva kordoni ehitusele kaasa aidanutele. Hein kinnitas, et tal on hea meel sel aastal juba teist korda Ida-Virumaal uut kordonihoonet avada – suvel avati renoveeritud kordon ka Narvas.

Siseministeeriumi kantsleri Märt Krafti sõnul on Vasknarva kordoni avamine piirivalve logistikas murdepunktiks, sest Euroopa Liidu rahaga tehakse korda kõik idapiiri kordonid. "Riburada saavad kõik siinsed kordonid tänapäevased ruumid," lubas ta. Lisaks parandatakse maikuust Euroopa Liidu idapiiril varustust ning suurendatakse piirivalvurite hulka.

Vasknarva uues, 1000 ruutmeetri suuruses kordonis on uued toad ja lõõgastumisruumid, söögi- ja nõupidamissaalid, vaatlusruum, torn ja saun. Lisaks on piiriületajatele ja salakaubavedajatele, keda varem pärast kinnipidamist maja keldris peeti, kaks põrandaküttega vangikongi.

Uued on ka kõrvalhooned, piirivalvekoerte aedikud ja sadamakai.

Ida-Viru kuuest kordonist on Vasknarva kolmas, mis korda sai. Kordategemist ootavad Alajõe, Mustajõe ja Narva-Jõesuu kordon.

GERLI ROMANOVITŠ
Teisipäev, 11.11.2003

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=5143