Narkovastane võitlus Eesti moodi ehk Mis meil küll toimub?
Kuupäev: 16. 11. 2004
Teema: Lugeja kirjutab


Narkomaania pole enam ammu kauge ega eksootiline. Igaüks on näinud mõttetu pilguga ringiuitavaid “pilves” noorukeid. “Nõela otsa” vangi jäänud narkomaan on vaid väliselt veel Homo sapiens. Tegelikult on temas vaid üksainus kirg ning siht – kust saada raha järjekordse doosi tarvis.

Samas on narkomaan narkoärikatele lausa kullaauk. Truu kratt, kes kannab raha kokku. Minu arvates on narkokaupmehed kui noorte elude hävitajad võrdväärsed massimõrvaritega. Kahjuks õnnestub suurkaupmehi haruharva kohtu ette viia. Vahele jäävad vaid hierarhia madalaim lüli – tänavakauplejad.

Kuid vahel üliharva jääb ka suurkaupleja vahele. Poole tosina aasta eest tabas Tai Kuningriigi narkopolitsei mõned Eestist pärit “turistid”, kelle pagasis oli üle 6 kg heroiini, millest saaks rohkem kui 100 000 doosi. Tais sellistega ei tseremoonitseta, karistused on ranged. 30-, 50aastane või eluaegne vangistus. Raskematel juhtudel surmanuhtlus poomise läbi. On poodud koguni naine, USA kodanik, hoolimata nii USA valitsuse kui ka inimõiguslaste protestidest.

Meie sullerid pääsesid eluga. Mõnel 50aastat, mõnel eluaegne. Paras narkoärikatele! Said mida otsisid... Aga oh ei. Käima läks mingi salapärane masinavärk. Äkki oli press ja televisioon üle ujutatud haledatest nutulauludest meie “vaesekeste” teemal. Järgmine samm oli valitsuse tasandil. President avaldas arvamust, välisministeeriumi asjamehed jooksid kannad rakku. Ikka Tai ja Eesti vahet, kuni saadigi maha vangide vahetamise lepinguga. Et Tais süüdimõistetud võiksid kanda oma karistust ka Eestis, eurovanglas. Kahtlejaid rahustati: ärge kartke, vangis istuvad nad siin ikka Tai kohtu järgi. Vaid Tai kohus või kuningas saavad siin nende karistusaega lühendada. Meie mitte.

Esimesed vangid saabusid ja ennäe, juba kinnitasid meie spetsialistid, et lepingus on klausleid, mida saab mitmeti tõlgendada. Ometigi keegi saabunuist kohe välja kippuma ei hakanud. Nagu paari aasta eest üks tagasisaabunu mainis, ei tahtvat nad siga mängida nendele, kes veel siiasaatmist ootavad. Kui siin mõni enneaegu vabastatakse, siis äkki Tai teisi kodumaale enam ei saadagi. Ning nii see aeg muudkui läks. Aja jooksul saabusid kodumaa vanglasse lõpuks kõik Tai “vaesekesed” – narkokullerid. Ning ka teised seal kinnipeetud. Näiteks keegi eestlasest palgamõrvar.

Asjade senist arengut jälgides pidi lõpuks saabuma ka viimane vaatus. Ja see saabuski. Hiljuti käis läbi pressi lühiteade, et üks kurikuulsaid Tai narkokullereid, Mare Haabu vabastatakse Harku naistevanglast. Eluaegne ei kestnud seega kümmet aastatki. Selge, varsti tuleb teiste järjekord ning lõpuks võib kogu hädavarestest narkokullerite kamp kusagil restoranis klaase kokku lüüa. Ükskõik, kas Eesti ühiskonna humanismi või meie riigi narkovastase võitluse terviseks.

Kummalisi asju juhtub Maarjamaal. Ühest küljest tugevdame aga muudkui võitlust narkomaania vastu. Aga teisalt, kui mõni narkokaupmees või -kuller kogemata vahele jääb, saab tollest vaata et koguni rahvuskangelane, keda haletseb press ja kelle eest pingutab valitsus.

I. REPSON
Teisipäev, 16.11.2004

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=7641