Parem pool muna kui tühi koor
Kuupäev: 17. 11. 2004
Teema: Lugeja kirjutab


Õiglus võidab lõpuks ikkagi! Nii me tahaksime vähemalt uskuda. Muinasjuttudes saab kuri alati teenitud palga.

Tegelikus elus aga kõik enamasti nii libedalt ei käi. Kahjuks puutume alatasa kokku juhustega, kus õiglus kohe mitte kuidagi ei taha võidule pääseda. Kus uurimisorganid on jõuetud ning kohtustki pole abi loota. Eestis on küllalt olnud juhtumeid, kus mitmed tegelinskid, kes suurema osa inimeste silmis kõige ehtsamad sulid, on suutnud kahtlaste tehingute, maksupettuste või altkäemaksudega endale suure rikkuse kokku ajada, vältides samas vangimaja.

Neil juhtudel on õiglusejumalanna Themis mitte ainult pime, vaid ka jõuetu olnud. Miks?

Tsiviliseeritud ja demokraatliku ühiskonna õigusemõistmine on juba kord selline, et kahtlustataval on vägagi laialdased õigused. Selleks, et kellelegi kogemata liiga ei tehtaks. Oletustest ja kahtlustustest kellegi süüdimõistmiseks ei piisa. Isegi mitte veendumusest. Ka ühestainsast tõendist mitte. Kuritegu tuleb tõestada. Aga kui suller on piisavalt osav ja ettevaatlik ning kui ta kasutab kuriteo toimepanemisel osavate juristide abi, õnnestub tal nii mõnigi kord niidiotsad vette peita.

Kui siis kuritegu tõestada ei suudeta, pole see mitte ainult uurimisorganite puudulik töö. Eriti ohtlikud ja tabamatud on meil just haritud valgekraed, kellel on abiks õppinud juristid ning musta töö ja vahelejäämise tarvis “tankistid” ette lükata.

Tooksin ühe näite ajaloost. Eelmise sajandi kahekümnendad aastad USAs. Riigi poolt sisse seatud alkoholimüüki keelustav kuiv seadus oli ainult vesi kuritegevuse veskile. Seismajäetud viskitehaste asemele tekkisid ruttu uued, põrandaalused. Turule ilmus ka alkoholi aseaine – narkootikumid. Kõik see kujunes allilma, maffia rikkuseallikaks. Lisaks haaras maffia oma kontrolli alla ka igivana, kuid tulusa prostitutsiooni.

Üks edukamaid, kuid seejuures ilgemaid ja verisemaid maffiapealikke oli Chicagos allilma ainuvalitseja Al Capone, kes kontrollis suurt osa kogu riigi kuritegevusest. Tema välja mõeldud uuenduseks oli n-ö katuse pakkumine – järjekordne ammendamatu rikkuseallikas. Allilmamiljonitega soetas ta endale ka legaalseid ärisid ja firmasid. Capone'i paturegister oli pikk. Oma konkurente ning reetureid hukkas Al omaenda kätega.

Kõik see oli üldteada, kuid ometigi tõestamata, kuigi FBI peadirektor suunas Al Capone'i paljastama oma paremad detektiivid. FBI oli võimas üleriigiline struktuur, kus teenis leiba tuhandeid kõrge klassiga spetsialiste. Osavaid juriste, detektiive, eksperte, statistikuid, agente ja arvutu hulk nuhke. Organisatsiooni juhtis kurikuulus Edgar Hoover, buldogihaardega võimekas mees, kes rabas ise ennastunustavalt tööd teha ja nõudis seda ka oma alluvatelt. Ent Al Capone'i vastu nad ikkagi ei saanud. Kõik Capone'i kuritegude niidiotsad olid alati väga hästi ja hoolikalt peidetud. Capone oli karistamatu ja võis aastaid õigusemõistmise pingutuste üle irvitada...

Kuid lõpuks klõpsatasid käerauad ka Al Capone'i randmete ümber. Kas tema arvukate mõrvade ja väljapressimiste pärast? Ei, neid ei suudetudki ära tõestada. Mööda USAd reisinud gangsteripealik arreteeriti ebaseadusliku relva omamise eest, lihtsalt sellepärast, et temale Chicagos välja antud relvaluba Pennsylvania osariigis ei kehtinud... Siis otsiti abi ka maksuametilt ja leiti, et Capone'il puuduvad mitme aasta kohta tuledeklaratsioonid ning et tema kui mitme firma omanik on kulutanud deklareerimatult vähemalt 15 miljonit. Maksupettuse eest mõistis kohus talle 1931. aastal 10 aastat vangistust.

Õpetlik lugu. Ehk on meie alatasa reformituultes räsitav politsei ning prokuratuur teovõimsamad kui ülivõimas FBI? Vaevalt! Vahest peame meiegi hakkama oma suursullereid lihtsalt pisikuritegude eest sagedamini kimbutama?

ILMAR REGI
Kolmapäev, 17.11.2004

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=7650