Kas kuningas on lõplikult surnud?
Kuupäev: 10. 12. 2004
Teema: Lugeja kirjutab


Kas mäletate vanasõna, mis ütleb, et täpsus on kuningate viisakus? Kuningatega on meil muidugi natuke kehvasti, kuid igasugu printsessikesi, meediastaare, kuulsate meeste armukesi ja muid tegijaid produtseeritakse üle Eesti ja siin kohapealgi päris jõudsasti. Kahjuks on Eesti niivõrd väike, et selline tiitel ei tähenda suurt midagi.

Ka viisakusega ei saa me just eriti kiidelda. Ei liikluses ega ka muudel tasanditel. Hoopis hull on aga olukord täpsusega. Igapäevatöös puutun peaaegu igas eluvaldkonnas kokku hilinemiste ja altvedamistega. Eks see teeb närvi omajagu mustaks küll, aga tegelikult pole asi ainuüksi minu ja teiste kaaskodanike närvides – tegemist on tulevikku suunatud suure probleemiga.

Juba aastaid olen täheldanud, et tänaseks peaaegu maatasa tehtud Jõhvi kultuurikeskuses kippusid paljude ürituste algused viibima. Ettemääratud kellaajal liikus linna poolt kultuuritempli suunas veel päris tihe rahvamass ja ürituse alguse hilinemine veerand tundi kippus juba normiks kujunema. Vahel suudeti see aeg isegi ligi poole tunni pikkuseks venitada.

Sellist olukorda olen väga tihti täheldanud ka mujal. Kuid lõplikult ajas kopsu üle maksa eelmisel nädalal aset leidnud juhtum. Kohtla-Järve kultuurikeskuses korraldati keset koolipäeva aidsiteemaline üritus ning laval toimunut jägides oli näha, et tegemist ei olnud mitte n-ö linnukese kirjasaamise üritusega, vaid organisaatorid olid kõvasti vaeva näinud. Ürituse alguse hilinemine ei olnud märkimisväärne – ainult viis minutit –, kuid veel mõni minut enne väljakuulutatud kellaaega noori koolide poolt alles tuli.

Tegemist ei ole mitte lihtsalt norimisega, vaid ühe väga olulise eluks ettevalmistava asja eiramisega. Kole on mõelda, et minu ja kõikide teiste vanaduspõlve riikliku pensioni osa ja riigi eksisteerimiseks vajalike maksude tasumise eest hakkab hoolt kandma põlvkond, kes kella ei tunne ja pole seetõttu töötegijatena kõrges hinnas. Juba praegu on probleem suur. Näiteks ilmusid noorte tööhõive programmi raames tööhõiveametisse päris mitmed inimesed lepingu allkirjastamiseks tööandjaga tuntava hilinemisega, vaevumata seejuures isegi vabandama.

Täpsus ja sõnapidamine on ühed hinnatumad iseloomuomadused, mida ühiskond vajab, ning neid peaks haridussüsteem juurutama veelgi suurema hoolega kui näiteks muulaste puhul korrektseid käändelõppe eesti keeles.

PEETER BLUMFELD
Reede, 10.12.2004

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=7821