Avalik pöördumine sotsiaalministri poole
Kuupäev: 14. 12. 2004
Teema: Lugeja kirjutab


Kuni 2001. aasta novembrini osutasid kiirabiteenust Ida-Virumaal haiglad. Siis moodustati 115 töötajaga sihtasutus Ida-Virumaa Kiirabi, mis alustas tööd haiglatelt üle tulnud vara ja inimestega.

Kui kolme tegutsemisaasta jooksul oleme suutnud mõnevõrra uuendada meditsiiniseadmeid ja transpordivahendeid ning parandada ka töötajate töötingimusi, siis töötasud on jäänud peaaegu samasuguseks nagu toona.

Sama aja jooksul on kütuse, vee, soojuse, elektrienergia, toiduainete ja paljude muude asjade hinnad pidevalt tõusnud. Suurt vaeva nende hinnatõusude põhjendamiseks pole tarvis läinud, enamasti on vaid mainitud, et maailmaturu hinnad on sellised ja asi klaar. Kes uute hindadega teenuste eest maksta ei jaksa, sellel keeratakse kraanid kinni. Tihtilugu suhtuvad ka ministrid ja riigikogu liikmed sellistesse hinnatõusudesse kui paratamatusse ega võta omalt poolt midagi ette selle ärahoidmiseks.

Ida-Virumaa kiirabi küsib aga teilt, austatud minister ja abiminister, mis saab siis, kui Ida-Virumaa kiirabi töötajad sellise palga eest enam tööle ei ilmu. Kas tulete teie ministeeriumist ja hakkate väljakutsetel käima?

Riigikontrolli esindajad räägivad vajadusest muuta kiirabibrigaadid kaheliikmelisteks ja toovad põhjuseks, et nii on ka mujal maailmas. Siinkohal küsime aga, kas meie keskastme meditsiinipersonal on saanud ka sellise koolituse nagu muu maailma arenenud riikides. Kas olemasolevate rahaliste vahenditega on võimalik läbi viia tasemel täienduskoolitust kaheliikmeliste brigaadide tööks või tahetakse kiirabi muuta vaid abivajajate transportijaks?

Ida-Viru kiirabitöötajate palgad on olnud allapoole igasugust arvestust, autojuhi-parameediku töötasu normtundidega ulatub vaevalt Eesti Vabariigi miinimumpalgani. Suurt parem pole olukord ka keskastme meditsiinipersonalil.

Ida-Virumaa kiirabi küsib: kuhu jääb palgakokkulepe? Palgakokkuleppe järgi peavad kiirabitöötajate palgad tõusma samale tasemele, nagu see on teistel meditsiinitöötajatel.

Kõikidest raskustest hoolimata jätkab Ida-Virumaa kiirabi oma tegevust. Me peame mõistvalt suhtuma inimestesse, kes vajavad meie abi. Nemad pole süüdi, et Eesti Vabariigi valitsus neist nii armetult vähe hoolib.

Ida-Virumaa kiirabi arvab, et meie vabariigi valitsus leiab siiski kiirabi jaoks vajaliku raha, et me saaksime teha oma tööd täie vastutustundega korralikul tasemel ja et meil ei oleks vaja võtta tarvitusele äärmuslikke meetmeid.

IDA-VIRUMAA KIIRABI TÖÖTAJAD
Teisipäev, 14.12.2004

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=7840