Narva piiril on väga pikad järjekorrad
Kuupäev: 22. 12. 2004
Teema: Piirilt


Narvas piiri ületavate veokite hulk suureneb üha ja sinna on kogunenud enneolematu järjekord – hea teenindus meelitab kohale üha uusi vedajaid, eriti Poolast ja Leedust.

Veelgi suuremaid ummikuid on oodata järgmisel aastal, kui Venemaale suunduvatelt masinatelt enam tasu ei võeta.

Igalt piiri- ja tolliülevaatuse eel ooteplatsile sõitvalt veokilt võtab Narva ASi Transservis N vahendusel 150 krooni. Sõiduautojuhid maksavad 15 krooni. Alates jaanuarist Eesti seaduste seisukohalt kahtlast tasu enam ei võeta. Kuid seisuplats töötab edasi, päästes Narva tänavad pikkadest autorodudest.

Firma Transservis N juht Vladimir Mižui ei varja kartust, et uuel aastal tuleb läbi Narva sõitvaid veoautosid mingil põhjusel veelgi juurde. 3 miljonist kroonist, mida riik kavatseb linnale tasu kaotamise kompenseerimiseks maksta, jääb väheks.

Mižui sõnul on juba suvest alates üha rohkem Poola ja Leedu vedajaid hakanud Narvas piiri ületama.

„Meil on hea teenindus: mugav majutus, äratame õigel ajal, toitlustame, täidame elektrooniliselt kauba eeldeklaratsiooni ja saadame selle ära. Varem sõitsid nad Valgevene kaudu, kuid seal tuleb paljudel trassidel maksta. Lisaks tekib probleeme miilitsa ja politseiga. Kardan väga, et me tekitame oma jaanuarist tasuta tööga linnale suuri probleeme.“

Toll püstitas kümne aasta rekordi

Eelmisel nädalal probleemiks muutunud veokite kuhjumine Narva piirile on viimastel päevadel veelgi teravnenud. „Autosid on erakordselt palju,“ ütles eile Põhjarannikule üks ASi Transservis N ooteplatsi töötaja. Maksu- ja tolliamet teatas aga, et Venemaa toll põhjendab oma aeglast tööd ressursside nappusega.

Praegu on Narvas järjekorras pidevalt 100-120 veokit.

„Tollile tuleb au anda,“ kiitis Vladimir Mižui. „Läinud laupäeval ja pühapäeval saatsid tollitöötajad 145 autot Venemaa poole teele, see on viimase kümne aasta rekord. Kuid nädala algul see näitaja vähenes ja teisipäeval läks üle piiri sadakond autot. Ooteaeg on umbes ööpäev.“

Maksu- ja tolliametist teatati, et kiiremaks Venemaale pääsemiseks soovitavad Eesti tollitöötajad Koidula ja Luhamaa piiripunkti kasutada. Praegu seal järjekordi peaaegu pole. Vladimir Mižui näeb selles kinnitust faktile, et hea teenindus suunab transiidivood Narva, tekitades samas ka järjekordi.

Mižui arvates on praegune kuhjumine aastalõpule tavapärane.

„Kõik tahavad jõuludeks oma kauba välja vedada, lepingu täita ja koju naasta.“

Tähtis on seegi tõik, et jaanuarikuu esimesed kümme päeva on Venemaal puhkepäevad: ettevõtted ei tööta ja kaubakäive väheneb.

ILJA SMIRNOV
Kolmapäev, 22.12.2004

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=7904