Piiril „parandatud“ passi ei tunnistata
Kuupäev: 06. 01. 2005
Teema: Piirilt


Viimastel päevadel on Narva piiripunktis kinni peetud mitu omavoliliselt passi parandanud inimest.

59aastane narvalane Vladimir esitas kontrollimiseks Ukraina kodaniku passi, kuid dokumendis olnud foto äratas kontrollijates kahtlust. Mees tunnistas, et oli selle ise passi kleepinud: pärast seda, kui abikaasa oli passi kogemata pesumasinasse pistnud, muutus foto kasutuskõlbmatuks ning mees arvas, et saab selle ise „ära parandada“. Kuid piirivalvurid pidasid võltsituks peetava dokumendi esitaja kinni. Nad näevad sellises käitumises isegi kriminaalkuriteo tunnuseid ja andsid seepärast kinnipeetu koos rikutud passiga üle korrakaitseorganite esindajatele, kes peavad välja selgitama, kas tegemist oli passi tahtmatu või tahtliku rikkumisega.

Teine narvalane, 50aastane Gennadi pani oma välismaalase passi kehtetuks muutunud elamisloa kleebise. „Et dokumendis oleks templitele rohkem ruumi,“ tunnistas ta piirivalvuritele. Kuid dokumenti ei tohi midagi omavoliliselt kleepida, seepärast võeti pass Gennadilt ära ning see antakse üle kodakondsus- ja migratsiooniametile. Mehel aga tuleb endale uus pass taotleda.

Eesti piirivalve Ida-Viru piirkonna staabi pressiohvitser Valeri Kiviselg rõhutas neid juhtumeid kommenteerides, et ebameeldivusi passiga võib vältida, kui dokumendiga hoolikamalt ümber käia: „Loomulikult ei tohi pass pesumasinasse sattuda, samuti piirikontrolli oodates vihma või lume kätte jääda. Soovitaksin inimestel riigisiseselt sagedamini kasutada alternatiivseid dokumente, näiteks ID-kaarti, passi aga hoida välismaale sõitmiseks. Tähtis on tähelepanelik olla ja isikut tõendavaid dokumente õigel ajal uuendada. Siis ei tule plaane muuta ega kontrollijate hooletusele lootes „parandamismeetodeid“ välja mõelda.“

Piirivalvurid kinnitavad, et tegelikult kohtab rikutud dokumente praegu märksa vähem kui näiteks kolm-neli aastat tagasi, mil peeti sageli kinni täis saanud passi väljavahetamise vältimiseks sellest piiriületustempleid kustutanud inimesi.

IRINA VLADIMIROVA
Neljapäev, 6.01.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=7994