Piirivalve hoiatab Peipsile mineku eest
Kuupäev: 13. 01. 2005
Teema: Piirilt


Piirivalveamet paneb harrastuskaluritele südamele, et nad sel nädalavahetusel Peipsile ei läheks, kuna sula on muutnud jääolud väga kehvaks ning oodatav külm ja lumesadu peidavad lahvandused ja praod, mis võivad eluohtlikuks saada.

"Jääle minek on praegu enesetapp," tunnistas Alajõe kordoni ülem Juhan Voist. "Isegi elukutselised kalurid, kes jäält tulevad, tunnistavad, et täna jäin veel ellu, aga ei tea, mis homme saab," rääkis ta. Ent rohkem kui kutseliste kalameeste pärast kardetakse nädalavahetuse harrastuskalurite hättasattumist. "Kui need, kes iga päev kalal käivad, oskavad ettevaatlikud olla, siis harrastajad pole jääoludega kursis ja võivad seda kergemini ohtu sattuda."

Jääle pääsevad kalurid ainult Peipsi põhjakaldal – sinna on tuuled kuhjanud järvel hulpinud jää, mis miinuskraadide juures külmus. Viimase nädala plusskraadidega aga on jää sulama hakanud, seda katab vesi ning vahepeal on lõhangud ja praod. Nädalavahetuseks ennustatud külm tekitab lahtisele veele kerge kirme peale ning kui tuleb ka lubatud lumesadu, siis ei ole ohtlikke kohti enam näha ja see võib kaluritele saatuslikuks saada.

Voisti sõnul pole selles, et jaanuarikuus Peipsil jääle ei pääse, midagi haruldast – seda on aastate jooksul juhtunud –, kuid see, et Peipsi lõunapoolses otsas sõidetakse veel paatidega, on küll harukordne. "Tugevad tuuled on hoidnud järve jäävabana ning kui Alajõe ja Vasknarva kalurid käivad Peipsil mootorsaanidega, siis Kallastel käiakse paatidega. Praegugi on mitu paati järvel," rääkis Voist eile pärastlõunal.

Tänavune talv on Voisti sõnul kulgenud Peipsil suuremate õnnetusteta.

Piirivalvel, kes registreerib kaldast rohkem kui kilomeetri kaugusele minevaid kalureid, pole õigust kalastajatel järvele minekut keelata. Küll aga panevad nad südamele, et kehvade ilmastikuolude tõttu ei tohiks kalastusretke Eesti suuremale järvele praegu ette võtta.

PR
Neljapäev, 13.01.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8048