Uljusest lolluseni
Kuupäev: 14. 01. 2005
Teema: Lugeja kirjutab


Pärast teise jõulupüha suurt tsunamit imestati, miks India ookeani piirkonnas tsunamihoiatust ei antud. Kahjuks puudus seal sellekohane hoiatussüsteem. Samas võiks küsida, kuhu jäi meie endi orkaanieelne tormihoiatus? Siis, kui orkaan Ervin Eesti poole suundus. Inglismaal ja Skandinaavia maades ju oma rahvast hoiatati. Meil mitte. Mina ise kuulsin lähenevast tormist kõigepealt Venemaa televisioonist.

Samas mõtlen, et mida see hoiatus oleks meile andnud. Seda, et inimesed end aegsasti hoiaksid, end halvimaks ette valmistaksid? Kahjuks veendusime, et meil on arvukalt hulljulgeid uljureid, pigem vist lollpäid, kes mitte midagi ei karda, kes lausa surma trotsivad. Selliseid, kes näiteks Tallinna lahe ääres suu ammuli tormistiihiat imetlesid. Kuigi tormi-iil oleks võinud neid jalust rabada. Samuti oleks võinud saada saatuslikuks murduv puu, tormituules lendav puuoks või ehitise küljest ärarebitud detail. Mingid hullud sõitsid autodega koguni otse muulile! Imetlema, kuidas vastu muuli murduv laine üles paiskub, kuidas lainehari majakõrgusel pihustub. Terav elamus? Hullud! Samahästi oleks võinud mõni laine nende auto kogu vaatajaskonnaga muulilt merre paisata ja siis... aamen! Sellistest lainetest keegi enam välja ei uju. Isegi, kui kabiinist välja saaks.

Hulle on meil alati olnud. Selliseid, kes otsivad teravaid elamusi ja kellel puudub elementaarnegi ohutaju. Kahe aasta eest möllas Hiinas salapärane surmav epideemia SARS. Paljud surid. Sel ajal, kui normaalsed inimesed Pekingist lahkusid, leidus aga Eestis keegi hull tudeng, kes spetsiaalselt ohukoldesse põrutas. Ning ise hiljem leheveergudel kiitles, kui hea oli tal Pekingi vaatamisväärsustega tutvuda. Ei mingit trügimist, kõik turistid läinud. Kohalikud konutavad oma korterites, marlimaskid näol. Võid tänaval nii vabalt liikuda, lausa laiutada... Kommentaarid on siin liigsed. Kuigi tudengil peaks juba midagi seal mütsi all olema. Elementaarne ettevaatus. Aga ei – ikka ollakse kindlad, et kui midagi juhtubki, siis igatahes mitte minuga.

Hoiatuse puudumise tõttu pidid pealinna uljaspead-stiihianautijad seekord vaid Piritaga piirduma. Aga kui oleks lähenevast tormist kaks päeva ette teatud? Äkki oleksid siis pealinna teravate elamuste surmapõlgavad imetlejad põrutanud tormi ajaks hoopis Pärnu? Roninud seal muulile? Või sõitnud Manilaiule või Kihnu saarele? Seal olnuks vaate-efekt ju veelgi suurem!

Ma millegipärast mõtlen, et kui teadus oleks kaugemale arenenud ja suudaks maavärinaid ning tsunameid nädal aega ette ennustada, siis meie surmapõlgavad teravate elamuste otsijad oleksid vist spetsiaalselt selleks ajaks Taisse või Tseilonile sõitnud. Suu ammuli katastroofi imetlema.

ILMAR REGI
Reede, 14.01.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8053