Talvituma jäänud kurg leidis uue kodu
Kuupäev: 02. 02. 2005
Teema: Keskkond


Eile viis Jõgevamaa loomatohter enda juurde ühe kurgedest, kes oli sügisest Ida-Virumaale Tammikusse talvituma jäänud; teine kurepoeg sai jõulude eel Uikala prügimäel hukka.
Kosel end kätte andnud kurg sai peavarju esialgu keldris.

"Pakkisin ta just kastist välja ja turgutasin teda pisut," ütles eile õhtul Põhjarannikule Jõgevamaa veterinaar Villem Robi, kellel olemas metsloomade ja -lindude ravimise kogemus. Robi sõnul on kurg esmapilgul täiesti korras ning asub elama nende kodu lakas.

"Ütlesin talle, et näe, esimene kurg tuli Jõgevamaale 1. veebruaril – natuke liiga vara tulid," lausus Robi. Tema sõnade järgi hoitakse lindu kuni kevadeni lakas. "Kevadel anname talle n-ö vabad tiivad, vahest leiab ta endale kaaslase ja loob pere."

Loomaarst ütles, et nad ei märgista kurge ja nii ei saa edaspidi kindlalt jälgida, kas kurg tuleb suveks tagasi Tammikusse, kus tema sellesuvine pesa oli.

"Kurgi ei rõngastata enam, sest linnu väljaheited võivad rõnga vahele sattuda ning sealt jalga mädandama hakata," rääkis Robi.

Robi ütles, et ehkki keskkonnainvesteeringute keskus on lubanud talle metsloomade ja -lindude toitmise ning ravi eest tasuda, näitab elu, et paberimajandus ja raha liiguvad väga aeglaselt, umbes pooleaastase hilinemisega, ning nii tuleb tal kure toitmiskulud esialgu endal kanda.

Sööb kala

"Ta sööb umbes kilo räime päevas, täna ostsin kaks kilo, 12 krooni kilo eest," ütles Robi. Ta lisas, et kui mõnel kalamehel jääb kalapüügist väikseid kalu järele ning ta sooviks neid metsloomadele-lindudele anda, võiks temaga ühendust võtta telefonil 524 6997.

Villem Robil ja tema abikaasal Monikal on pikaaegne metsloomade ravimise kogemus. "Läinud suvel oli meil siin oma 50 kurge, kes vajasid ravi ja turgutamist: kes oli pesast alla kukkunud, kes tiiva murdnud, keda oli tulistatud – ühesõnaga kõik olid hätta sattunud ja vajasid abi," rääkis Robi. Enda sõnul kavandab ta oma kodu juurde aedikut, kus hätta sattunud loomi hoida, et nad majas elades inimesest liialt sõltuvaks ei muutuks.

Jõgevale viidud kure püüdis pühapäeval Kosel kinni Hermo Piirsalu.

Piirsalu ütles, et lind andis end lihtsalt kätte, kuna oli täiesti ära külmunud – tal olid lumeklombid jalgade ja tiibade küljes. Piirsalu toimetas kure oma ämma keldrisse, kus linnu eest hoolt kanti.

"Algul oli ta väga viletsake, hiljem aga kogus jõudu ning istus juba nagu direktor keldris ja toksis nokaga oma toitjaid, kui talle midagi ei meeldinud," kirjeldas Piirsalu. Piirsalude vahendusel jõudis kurg Robide juurde kindlatesse kätesse.

Kaks noort kurge, kes sügisel lõunamaale lendamise asemel Tammiku alevikku talvituma jäid, panid Tammiku elanikud enda pärast muretsema ning endale varjupaika otsima. Lume ja külmade tulekuga kolisid kured Uikala prügilasse, kus nad sõid sinna toodud kala ja muid jäätmeid. Vahetult enne jõule sai ühe kure jõud külmaga võidelda otsa ja ta hukkus. Seni, kuni teine lind oli täie tervise juures, ta end kätte ei andnud ning uitas omapäi ringi. Selle maja perenaine, kelle hoovil Tammikus kurepesa oli, ütles, et kurg käis aeg-ajalt oma kodupesa vaatamas.

ERIKA PRAVE
Kolmapäev, 2.02.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8190