Noorte teadlik seksuaalkäitumine vähendab HIVi nakatumist
Kuupäev: 16. 02. 2005
Teema: Tervishoid


Selleks, et vähendada võimalust sugulisel teel HIV-nakkust saada, osales mullu rohkem kui 9000 Ida-Virumaa noort HIVi ja aidsi vähendamisele suunatud koolitusel. Terves riigis said sellekohaseid teadmisi 27 700 noort, lisaks jagati noortele välja ligi 440 000 kondoomi.

Oluline on harida noori inimesi, et peatada HI-viiruse levik sugulisel teel, tõdes sotsiaalministeeriumi meediaspetsialist Marika Raiski. Tema sõnul viitavad paljud Eestis levinud suguhaigused kaitsevahendite mittekasutamisele.

"Seega võib hetkeolukorda iseloomustada kui elamist viitsütikuga pommi otsas, kuna viiruse edasise levikuga riskigrupist noorte sekka võib kaasneda juba plahvatuslik uut juhtude arv," ütles Raiski. Seetõttu on eriti oluline see protsess peatada, pöörata piisavalt tähelepanu meie narkomaanide populatsioonile ja harida noori inimesi, et nende seksuaalset riskikäitumist vähendada.

"Oluliselt võib epideemia kulgu lähitulevikus mõjutada see, et nüüd on viirus hakanud levima seksuaalsel teel narkomaanidelt ja nende seksuaalpartneritelt ka tavaelanikkonna hulka," ütles Raiski.

Tervise arengu instituudi (TAI) 2002.-2003. aastal läbi viidud noorte seksuaalkäitumise uurimuse kohaselt kasutas viimase 12 kuu jooksul 19-29aastastest üheööpartneri korral alati kondoomi vaid 41% ja lühiajalise partneri korral 32 % noortest. 14-18aastaste noorte hulgas on sellekohased näitajad 56% ja 46%.

Teised probleemid

"Tavaliselt ei tule noored nõustamiskabinetti selle hirmuga, et neil on HIV, pigem kardetakse soovimatut rasedust ega osata HIVi kartagi," ütles Ida-Viru noortenõustamiskeskuse ja Eesti pereplaneerimise liidu juhatuste liige Mairi Kaha. Tema sõnul on olnud juhuseid, kus muu probleemiga noortekabinetti tulnud alla 20 aastased neiud kabinetist saadud soovituse kohaselt analüüse andes on saanud teada, et nad on HIV-positiivsed.

"Tavaliselt on nad nakkuse saanud sugulisel teel oma viirust kandvalt partnerilt, kes kunagi on olnud või on ka praegu süstiv narkomaan," ütles Kaha. Tema sõnul on sageli partnerid oma viirusest teadlikud olnud ning sellele vaatamata nakkust edasi kandnud. Aga on olnud ka juhtumeid, kus neiu, teades, et tema partner kannab HI-viirust, ei ole sellest hoolinud.

Kaha ütles, et tänu mitmesugustele loengutele ja nõustamistele on nende noorte hulk, kes end haigustest hoida oskavad, kindlasti kasvanud.

"Samas on alati neid, kes teiste vigadest ei õpi, vaatamata sellele, et sellest on korduvalt räägitud," ütles Kaha. Ta tõdes, et kindlasti on noored muutunud julgemaks kondoomi kasutamisel või vähemalt ei ole selle ostmine nendele enam probleem.

Eelkõige olid koolitustesse kaasatud kutsekoolide viimaste kursuste õpilased, sest pärast kooli lõpetamist on neid informatsiooni jagamiseks raske leida, ning ajateenijad.

Lisaks spetsiaalsetele loengutele saavad noored infot ka noortenõustamiskabinetist, kus nõustatakse noori seksuaalkäitumise ja suguhaiguste osas ning kus soovijad saavad teha HIV-testi.

Sotsiaalministeeriumi andmetel sai Eestis diagnoositud 4442st HI-viiruse kandjast antiretroviirusravi eelmisel aastal ligi 100 inimest. See ravi on kõigile vajajatele tasuta ning seda pakutakse kolmes kohas: Kohtla-Järvel, Tallinnas ja Tartus.

HIVi ja aidsi ennetustööd viib ellu sotsiaalministeeriumi allasutus TAI mittetulundusühingute kaudu, kasutades selleks Global Fundi ja riiklikke vahendeid. Mullu eraldas riik ennetuseks 7 ning Global Fund ligi 20 miljonit krooni.

ERIKA PRAVE
Kolmapäev, 16.02.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8287