Piirivalvurid nabisid kinni üle Narva jõe tulnud Türgi kodaniku
Kuupäev: 18. 02. 2005
Teema: Piirilt


Nädala lõpus märkasid Punamäe kordoni piirivalvurid Narva jõe kaldal jälgi, mis suundusid Venemaalt Eestisse. Otsinguoperatsiooni käigus avastati organiseeritud grupp, keda kahtlustatakse ebaseaduslikule piiriületusele kaasaaitamises.
Selles peidupaigas „puhkas jalgu“ piiririkkuja pärast rasket teekonda mööda jääd ja lund.

Jälgi uurides tehti kindlaks, et tundmatu inimene eemaldus kaldast poolteise kilomeetri kaugusele, seejärel naasis jõe äärde ja suundus Gorodenka poole. Patrull jälitas piiririkkujat otse tema kannul. Ilmselt tajudes, et tal pole pääsu, jooksis piiririkkuja ohust hoolimata mööda õhukest jääd Venemaale tagasi.

Ida-Viru piirivalvepiirkonna staabi pressiesindaja Valeri Kiviselja sõnul alustasid nende töötajad kohe otsinguid, mille käigus märkas Punamäe kordoni piirivalvepatrull mööda jõe kallast sõitnud autosid. Võõraid on selles kandis talvel harva, seepärast äratab iga uus nägu või objekt tähelepanu. Autodes olnud inimesi kontrolliti, fikseeriti nende isikuandmed ja lubati minna.

Järgmisel päeval märkasid piirivalvurid samas piirkonnas, et üks auto seisab kaua ühel kohal, juht roolis. Dokumentide kontrollimisel andis autojuht küsimusele, miks ta piiritsoonis viibib, imelikke vastuseid ja see muutis kontrollijad ettevaatlikuks. See sundis kohe teenistuskoeraga otsinguid alustama. Selgus, et see polnud asjata – Kuningakülas avastas koer põlenud ehitisse peitunud valges impregneerriidest mantlis mehe. Dokumente tal kaasas polnud, kõikidele küsimustele vastas aga inglise keeles.

Kinnipeetu toimetati kordonisse. Küsitluse käigus selgus, et tegemist oli 1956. aastal sündinud Türgi kodanikuga. Oma sõnul olevat ta sinna toimetanud kaks tundmatut Narvast. Seda ei jäädud uskuma ja patrull suundus piirkonda üle vaatama. 1800 meetri kaugusel kohast, kus välismaalane kinni peeti, avastati jäljed, mille omanik oli Venemaalt Eestisse tulles piiri ületanud.

Oletades, et kinnipeetul on kaasosanikke, hakati neid otsima. Kinni peeti kolm kahtlust äratanud autos olnud narvalast.

Operatiivuurimistoimingute käigus avastati välismaalase dokumendid ühe narvalanna korterist. Isikute rühma, kuhu kuulusid ka Kuningakülas kinni peetud 39aastane Olga ja 29aastane Margarita, kahtlustatakse välismaalase ebaseaduslikule piiriületusele kaasaaitamises. Selle fakti kohta alustati kriminaalmenetlust. Türgi kodaniku ebaseadusliku piiriületuse kohta on alustatud väärteomenetlust. Kinnipeetu edasise saatusega tegeleb migratsiooniamet.

Valeri Kiviselg lisas, et eile toimus Eesti ja Venemaa piirivalve esindajate abide kohtumine, mille käigus vahetasid piirivalvurid materjale piirirežiimi rikkumiste ühepoolsete uurimiste tulemustest.

IRINA KIVISELG
Reede, 18.02.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8310