Narvas oli sõjameeste haual tutvumiskuulutus
Kuupäev: 22. 02. 2005
Teema: 110/112


Eakas narvalane pidi peaaegu infarkti saama, kui nägi Narva kesklinnas ajaloolisel mälestusmärgil kelmikat kuulutust, kus oli kirjas ka mobiiltelefoninumber: „Tahame tutvuda 15-18aastaste poistega. Ise oleme 17aastased. Ksenja ja Ženja.“ Kuulutus oli valge markeriga kirjutatud mustale malmkuulile – ühele osale 1700. aastal hukkunud Vene sõjameeste haua piirdest.

Kirjutatut märgati eelmisel esmaspäeval, paar päeva pärast seda, kui Narvas oli käinud Ermitaaži direktor ja ülemaailmse peterburlaste ühingu esimees Mihhail Piotrovski, kes tõdes rõõmuga, et Eestis on Vene ajalooga seotud mälestusmärgid hästi säilinud ega ole peaaegu üldse vandalismiaktide ohvriks langenud. Tõsi, Piotrovski ja tema kolleegid panid lilled teisele Põhjasõja-aegsele hauale. Pimeaias asuvat risti võib aga vandaalide lemmikobjektiks nimetada. Juba eelmise sajandi keskel asendati malmrist koopiaga – originaal on Narva muuseumis –, põhjuseks selle korduvad rikkumised. Kaks korda on ka koopia ära murtud.

Mullu raiusid tundmatud isikud maha mälestusmärgi kõrval kasvanud saja-aastase tamme ja tegid selle jääkidest liharaiepaku, mille politsei avastas hiljem linnaturult. Kõige sellega võrreldes ei suhtu politsei kuulile valge markeriga kirjutatusse kui vandalismiakti. „See pole mitte vandalism, vaid pisihuligaansus. Suurt kahju mälestusmärgile ju ei põhjustatud – selleks, et markeri jäljed maha pesta, piisab 15kroonisest lahustipurgist,“ arvas Narva politsei vaneminspektor Viktor Slovjantsev. Tema arvates peaks selliste asjadega tegelema pigem omavalitsus.

Ksenja ja Ženja auks tuleb öelda, et neiud pole kuulutust kirjutanud ja olid sellest teada saades väga nördinud. Pealegi helistavad noormehed neile nüüd vahetpidamata: hauale kirjutatud tutvumiskuulutus tundus paljudele mehehakatistele väga lahedana.

IRINA TOKAREVA
Teisipäev, 22.02.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8330