Neli elupäästjat said päästeameti aumärgi
Kuupäev: 23. 02. 2005
Teema: 110/112


Siseminister Jaan Õunapuu ja päästeameti peadirektor Mati Raidma andsid eile neljale Ida-Virumaa tuletõrjujale üle aumärgi inimeste päästmise eest.

Päästeameti aumärgi Medal Lõviga, mida annetatakse inimelude päästmise eest juba 1998. aastast, said neli Ida-Virumaa päästeteenistuse töötajat.

Kolm aumärgi saajatest on Kiviõli tugikomando töötajad Nikolai Belozjorov, Maksim Ptšjolko ja Vladimir Borodin, kes 16. aprillil päästsid Kiviõlis Kalevi tänaval põlevast majast seitse inimest. Pisut pärast keskööd kortermaja keldris süttinud tulekahju tõttu mattusid paksu suitsu kogu trepikoda ja korterid. Tänu kolme tuletõrjuja-päästja kiirele reageerimisele ning oskuslikule tegutsemisele suudeti kätel välja kanda korterites olnud neli invaliidi ja kolm vanurit.

Neljanda, lindile kinnitatava päästeameti lõvi, mis sümboliseerib kiirust ja julgust, saab Aleksei Nikitin, kes Sillamäe tugikomando rühmapealikuna päästis selle aasta 27. jaanuaril läbi Sõtke jõe jää vajunud inimese. Nikitin sumas läbi vee hättasattunu juurde, kellest paistis veel vaid pea, kinnitas ümber tema keha päästenööri, ja päästjad tõmbasid 82 aasta vanuse mehe kaldale. "Mees oli otsustanud üle jõe minna, aga mitte silda mööda, ja vajus läbi," meenutas Nikitin. Kaldal olnud inimesed, kes päästeteenistusse pöördusid, püüdsid ka ise eakale mehele appi minna, kuid jää oli liiga õhuke ning katsed teda välja sikutada ebaõnnestusid. "Kui me ta lõpuks kaldale saime, siis olid ta jalad nii külmunud, et ta ei suutnud neid liigutada. Aga ma helistasin hiljem veel kiirabisse ja sealt öeldi, et temaga on kõik korras ning ta pääses juba koju," rääkis päästja.

1982. aastast tuletõrjes töötanud Nikitinile pole see esimene kord inimese elu päästa, aga kui nõukogudeaegsed aumärgid kõrvale jätta, siis on lõvimärk esimene, mille ta saab. "Ju siis oli kord minuni jõudnud," muigas mees.

Kokku andsid siseminister Jaan Õunapuu ja päästeameti peadirektor Mati Raidma eile üle aumärgi Medal Lõviga 31 elupäästjale, kellest 17 on eraisikud ning neli lapsed. Kokku jagati Eesti Vabariigi aastapäeva puhul 44 päästeteenistuse aumärki.

GERLI ROMANOVITŠ
Kolmapäev, 23.02.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8340