Jelena Sõnkova – Sillamäe džässifestivali ema
Kuupäev: 27. 02. 2005
Teema: Isikulugu


"Džäss on suur elukool“. See fraas läbib punase joonena Jelena Sõnkova, Sillamäe festivali "Jazz time" korraldaja jutuajamisi.

Jelena Sõnkova on sündinud ja üles kasvanud Sillamäel ning elanud selles mereäärses linnas peaaegu terve oma elu, erandiks vaid muusikaõpingud ja tööaastad Karjalas Petrozavodskis. Kodulinna naasis ta kümmekond aastat tagasi ning asus tööle kohalikus muusikakoolis. Tema kolleegideks said pedagoogid, kes olid kunagi suutnud temas äratada armastuse muusika vastu.

"Mul on klassikaline muusikaharidus," rõhutab Jelena. "Pärast keskerihariduse andnud muusikakooli üldhariduskoolis töötades tundsin, et teadmisi napib, ning astusin Peterburi muusikaakadeemiasse, mille edukalt lõpetasin." Praegu õpetab ta muusikateooriat (solfedžot) ja töötab kontsertmeistrina, seda ka Sillamäe muusikakooli bigbändis.

Sõnkova meenutab, et kui talle tehti kolm aastat tagasi ettepanek esimene noorte džässifestival korraldada, lükkas ta pakkumise tagasi, arvates, et tal pole piisavalt sellealaseid teadmisi, kuigi džäss pakkus talle huvi. Teisi kandidaate ürituse korraldamiseks aga ei leidunud ja seepärast võttis ta kohusetundliku inimesena projekti teokstegemise enda peale.

Sõbrapäevakingitus džässisõpradele

"Džässi mõistmiseks tuleb küpseks saada ning kui inimene on selleks valmis, haarab džäss ta täielikult," kinnitab Jelena oma kogemustele tuginedes.

Praegu suhtutakse Sillamäe „Jazz time´i“ kui millessegi loomulikku, ent algul oli korraldajatel hulk kahtlusi. „Siiski otsustasime proovida ja valisime toimumispäevaks just 14. veebruari – tahtsime teha sõbrapäevakingituse kõigile loomingulistele noortele. Kuid me ei oodanud, et festivalil on nii suur edu.“

Järgmisel aastal saabus Sillamäele Eesti tuntud džässimuusik Toivo Unt, kellest sai festivali patroon ja Jelena Sõnkova peamine nõuandja.

"Olen saatusele piiritult tänulik selle suurepärase muusiku ja inimesega kohtumise eest," kinnitab naine. "Toivo mitte ainult ei toetanud meie üritust moraalselt, vaid aitas ka leida tõelisi tähti, kelle osalemine on ürituse taset oluliselt tõstnud. Püüdsime ka ise mõttekaaslasi otsida: kirjutasime eri riikides asuvatele sõpruslinnadele ja pakkusime koostööd. Kuid paremal juhul saime vastuse, milles viisakalt keelduti. Kes ikka Eesti väikelinna Sillamäed teab.“

Tänu Toivo Undile seda nüüd teatakse. Traditsiooniliseks saanud festivalile tulevad külalised meelsasti nii kõikjalt üle Eesti kui ka Soomest ja USAst. Sõnkova lisab, et Toivo Unt avardab pidevalt oma silmaringi ega unusta ka Sillamäe kolleege ära. Üks tema hoolealuseid käis kevadel rahvusvahelisel lauljate konkursil. Toivo Undil on iga kord mingi meeldiv üllatus varuks, tänavu näiteks kohtumine Tartu noorte bigbändiga ja suurepärase laulja Sofia Rubina tutvustamine.

"Selle nädala algul kutsus Toivo mind kontserdile Estonia talveaeda," on Jelena Sõnkova tänulik. "Ma kuulasin seal suurepäraseid muusikuid, lisaks tutvustas Toivo mind Eesti Raadio produtsendi ja kõige tuntuma festivali „Jazzkaar“ korraldaja Anne Ermiga, keda kutsutakse Eesti džässi emaks. Ta tahtis meie festivalile tulla, kuid seekord ei saanud. Ta lubas järgmine kord tulla, seniks aga andis koolile üle kingituse – kassetid festivaliesinemiste salvestistega.“

Festival aitab leida sõpru

Sõnkova peab oluliseks meeskonnatööd. "Üksinda ei saaks ma mingil juhul hakkama, festivali ettevalmistamisse on kaasatud kõik, alates direktor Galina Kuznetsovast ja õppealajuhataja Svetlana Rossevast ning lõpetades sekretäri ja majandusjuhatajaga. Tuleb tunnistada, et tee traditsiooni loomiseni oli okkaline: oli pettumusi, üllatusi ja avastusi, kuid iga kord veendun üha uuesti, et häid inimesi on alati rohkem kui halbu. Hämmastav, kui palju on inimesi, kes on valmis töötama ning raha ja materjale mõnikord ainult ausõna vastu andma. Olen tänu sellele festivalile palju sõpru leidnud.“

Jelenal on väga hea meel, et sõpru juurde tuleb. Interneti kaudu tutvus ta Bakuu ülikooli õppejõu Ravšan Mustafajeviga, tänu kellele on ta enda sõnul märgatavalt haritumaks saanud.

Jelena naljatab, et iga-aastaseks festivaliks valmistudes on ta „kaugõppes“ „lõpetanud“ filmi- ja režiikooli. Nüüd valdab ta termineid, mis talle varem jõukohased polnud.

"Sel aastal ütles festivali eel üles kultuurikeskuse aparatuur ja sellele tuli kiiresti asendus otsida," toob ta näite. "Jevgeni Fjodorov Narva Geneva keskusest nõustus oma aparatuuri mõistliku hinna eest rendile andma. Kui ma aga sinna jõudsin, sain šoki – ma ei kujutanud ette, et kõlar võib sada kilo kaaluda." Õnneks leidus inimesi, kes aitasid õblukesel naisel raske kraamiga hakkama saada.

Jelena lisab, et huvi džässi vastu on talle andnud suure tõuke inglise keele õppimiseks, ning ta loodab, et järgmise kohtumise ajal Sillamäe festivalil suudab ta väliskülalistega juba tõlgi vahenduseta suhelda.

Olla või mitte olla?

Kas järgmine Sillamäe festival toimub? Seda küsimust enam ei esitata. Sõnkoval on lõppenud järjekordne kohtumine, Sillamäe linnavalitsuse kultuurinõunikud Evi Paasmäe ja Tiina Kasema aga juba muretsevad, mida järgmiseks festivaliks vaja on. Kuna ettevõtmine on igas mõttes kenasti arenenud, siis on ka selle eelarve märksa suurem ning üritus nõuab rohkem sponsoreid ja ettevalmistusaega. Seepärast arvab korraldaja, et festival võib hakata toimuma üle aasta. Võib-olla aga kogub see puhkusega jõudu ja järgmise aasta veebruaris võivad džässihuvilised taas Sillamäel „Jazz time´il“ kokku saada.

IRINA KIVISELG
Laupäev, 26.02.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8344