Toilas hakatakse laevakapteneid välja õpetama
Kuupäev: 01. 03. 2005
Teema: Haridus


Märtsis alustab Toila gümnaasium tasulisi väikelaevajuhtidele mõeldud kursusi, mille läbimise järel hakkab merd seilama paarkümmend väikelaevakaptenit.
Eelmisel aastal piirivalvelt kingituseks saadud kaater leiab tänu väikelaevajuhtide kursustele lõpuks rakendust – sellel viiakse läbi kursuste praktiline pool.

Märtsikuus, kohe kui veeteede amet ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on väljastanud litsentsi, tehakse Toila gümnaasiumis algust väikelaevajuhtide kursustega, mis koosnevad 80-100 tundi kestvast teoreetilisest ja praktilisest õppest. Ehkki litsentsi ennast veel ei ole, soovitas veeteede amet õpetusega juba märtsi esimesel poolel algust teha, et pikad kursused suvepuhkuste ajaga ei ühtiks, ning lubas ka vajaliku litsentsi võimalikult kiiresti anda.

Kingitud kaatril praktiline õpe

Kursuste jooksul saadakse merenduse algõpet, õpitakse meremärke, oma asukoha ja vee sügavuse määramist ning mereohutust. Teoreetiline õpe viiakse läbi gümnaasiumis, praktiline õpe aga Pärnu piirivalve poolt Toilale kingitud kaatril. "Kui kursuste mahtu vaadata, siis on teoreetilise õppe osa praktilisest mahukam, kuid viimasel on väga suur tähtsus, sest selgeks tuleb saada kõik laeval olevad seadmed," rääkis Toila gümnaasiumi direktor Joel Guljavin, kes ka ise väikelaevajuhtide kursused läbi lubas teha.

Tänu kursustele leiab rakendust Pärnu piirivalvelt kingiks saadud, kuid seni sadamakail niisama seisnud mahakantud kaater, mis eelmisel kevadel Pärnust ära toodi. "Arvestades, kui pika meresõidu kaater läbi tegi, võib öelda, et see on heas tehnilises korras, samuti kõpitseti seda pool aastat, kuni talv peale tuli. See kaater on täiesti meresõidukõlblik," rääkis direktor. Praegu seisab kingiks saadud kaater Toila sadamakail ja ootab aprillikuud, mil kursuste praktilise poolega algust tehakse.

Õpilased saavad poole hinnaga

Toila gümnaasiumi direktori Joel Guljavini kinnitusel on kursuste algataja Toila jahtklubi, kes on kokku pannud ka huviliste rühma. "Kindlasti jääb sinna vabu kohti ka meie vanema astme õpilastele, kui neil asja vastu huvi on," ütles direktor. Enda sõnul ei oska ta praegu õpilaste huvi ennustada, sest reklaami kursuste kohta pole litsentsi puudumisel veel tehtud. "Kuna asi pole kindel mitte 100, vaid 99 protsenti, siis pole me infot veel levitama hakanud," lausus Guljavin.

Kursused lähevad maksma 4000 krooni, oma kooli õpilastele tehakse hinnaalandust. Direktor ennustas, et lastele võiks kursuste hind olla poole väiksem.

Suvel tuleb kursused läbinutel sooritada eksam ning seejärel on neil õigus väikelaevu juhtida. Kokku pääseb õppima paarkümmend inimest. "Kas neist kõigist ka kaptenid saavad, sõltub juba õppeedukusest," lausus Guljavin, kelle sõnul on eksamiküsimustik väga pikk ja põhjalik.

GERLI ROMANOVITŠ
Teisipäev, 1.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8360