Erakorralise meditsiini osakonnas otsustatakse patsiendi edasine saatus
Kuupäev: 17. 03. 2005
Teema: Tervishoid


Ida-Viru keskhaigla Puru korpuses renoveeritud vastuvõtuosakonnas on nüüdsest erakorraliste patsientide jälgimise võimalus, otsustamaks, kas nad vajavad haiglaravi või pääsevad pärast seisundi stabiliseerimist koju.

Ida-Viru keskhaigla juhatuse esimees Tarmo Bakler ütles, et kirurgiakliinikus Kohtla-Järvel nüüdisajastati erakorralise meditsiini osakond (EMO) kaks aastat tagasi. Nüüd jõudis järg Purul asuva sisekliiniku kätte, kus erakorraliste ja plaaniliste haigete vastuvõtuosakonna renoveerimine ning sisustamine läks maksma 720 000 krooni.

"Eks igas haiglas peavad olema vastuvõtuosakonnad ehk nn eesliinipunktid heas korras ja Purul oli haigete vastuvõtt üks kõige halvemas seisus olevaid üksusi," märkis Bakler. Haiglajuht lisas, et ajal, kui vastuvõtuosakond algselt projekteeriti, polnudki see niivõrd mõeldud erakorraliste patsientide vastuvõtuks. "Sellise EMO rajamine on põhimõttelise muutusena tulnud haiglatesse viimase 5-10 aasta jooksul. Enne sobisid need osakonnad rohkem plaaniliste haigete vastuvõtuks, sest erakorralise patsiendiga ei olnud seal võimalik midagi teha: raskemad haiged läksid vastuvõtust otse vastavasse osakonda või intensiivravisse."

Renoveeritud vastuvõtuosakonnas on sisustatud erakorraliste patsientide jälgimise palat, kus on kolm monitoride ja tsentraalse hapnikuga varustamise süsteemiga voodikohta. Ida-Viru keskhaigla haldusjuht Aleksei Rodin selgitas, et ebaselge seisundiga haige puhul on tarvis mõned tunnid jälgimist ja siis on selge, kuhu ta edasi suunata.

Sisekliiniku intensiivravi- ja erakorralise meditsiini osakonna juhataja Viktor Lazutkin ütles, et jälgimistoas otsustatakse patsiendi edasine saatus. Seal jälgitakse patsiente, kes vajavad diagnoosi täpsustamist või seisundi stabiliseerimist, näiteks südame rütmihäirete puhul. "Kui veendume, et patsiendiga saab kõik korda, võime ta koju lasta, eriti kui rütmihäired pole esimest korda. Kui avastatakse tõsisemad probleemid, viiakse patsient edasi kas intensiivravisse, kardioloogia-, pulmonoloogia- või sisehaiguste osakonda või kirurgiakliinikusse Kohtla-Järvele, kus jätkuvad uuringud ja ravi."

Lazutkin märkis, et kahe nädala jooksul, mil osakond on töötanud, on ööpäeva jooksul läbi käinud maksimaalselt 24 patsienti. "Parematel päevadel on 8-10 patsienti."

Lazutkin lisas, et ravijärjekordade pikenemise tõttu on erakorraliste patsientide osakaal viimasel ajal märgatavalt tõusnud, moodustades 75 protsenti vastuvõtuosakonda pöördunutest.

SIRLE SOMMER-KALDA
Neljapäev, 17.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8476