Kotkasulg: muutumiseks on vaja šokki
Kuupäev: 20. 03. 2005
Teema: Isikulugu


Viiskümmend protsenti ihuhädadest on põhjustatud hingehädadest, kinnitab hiljuti Sonda raamatukogus šamaanitrummi lüües maalinäituse avanud Kotkasulg.

Türil elav 44aastane Kotkasulg alias Evald Piirisild maalib inimeste hingemaailma – primitiivselt ja amatöörlikult, kuid "lastele ja vanemale põlvkonnale ta tööd meeldivad", kinnitab Sonda raamatukogu juhataja Anne Valdru. Tööd on sedavõrd isiklikud, et müügiartiklina kõne alla ei tule – ei nüüd ega edaspidi, märgib Kotkasulg, kelle maalid leiavad endale uue kodu kingitustena ning kes ise eelkõige nende hingelist väärtust hindab.

Kotkasulg on Piirisilla kunstnikunimi, aga mitte ainult. "See on minu hingenimi," märgib ta.

Näita mulle oma kõrva

Tõved ei käi kive ja kände mööda, vaid ikka inimeste pidi, ja seda usinamalt, mida kaugemale inimkond ennast loodusest rebib. Aga kuidas saakski kivilinnas üleskasvanu end ühel ilusalt päeval hakata taas loodusesse sobitama? Pärast reiki kursuste lõpetamist ravitseja- ning looduse energiatega suhtlemise võimed avastanud mehena kinnitab Tallinnas sündinud Piirisild, et sellisteks kannapööreteks elus on vaja šokiseisundit. "Ma olin pool aastat validooli ja palderjani peal – närvikava oli läbi," toob ta enda elust näite, "sestap ma sinna kursustele üldse läksin ja hakkasin ennast ravima, saades lahti sellest kurjast vaimust, kes tahtis hinge välja pigistada."

Piirisild ennast ravitsejana ei reklaami ega peale ei suru. Küll aga on hädasolijat valmis aitama kõrvamassaažiga. "Kõrvas peegeldub kogu inimese organism," kinnitab ta. Näita mulle oma kõrva ja ma ütlen, mis on su hädad? "Nii ta on, ainult et ma ei ütle inimesele, mis tal viga on – see oleks haiguse peale panemine."

Üks rähn, üks hiir

Paari aasta eest töötas tisleriks õppinud Piirisild Soomes väikesel Smoholmarne saarel, ehitades sinna Norra naftatankeri omanikule suvilat. "Üks rähn, üks hiir ja meie, kolm Eesti poissi – rohkem ei hingelistki," kirjeldas Piirisild tsivilisatsioonivälist suve kalaparvedega ümbritsetud kivisaarel mõõtmetega 100 korda 200 meetrit. "Õhtuti vaatasin kuud, tegin loitsu ja mängisin parmupilli – mõnus. Paned silmad kinni ja tunned, kuidas maakera pöörleb ning milline sipelgas sa tegelikult siin universumis oled."

Eestis korraldatud indiaanilaagrites osalenud mehena paneb Piirisild loitsud ise kokku, kätkedes sinna päevasõnumi indiaani horoskoobi ning kuu ja planeetide seisu järgi.

Sonda näituse avamisel lubas Piirisild sinna naastes õpetada tegema unenäopüüdjat.

Mis on unenäopüüdja?

Unenäopüüdja tegemiseks on Piirisilla sõnul vaja paju- või sarapuuoks väänata ringiks ning põimida värviliste lõngadega kokku. "Keskele tuleb teha ämblikuvõrk ning selle punumine ongi see point," kinnitab ta. "See peab olema tehtud ühest niidist, kui ring on kuni 30 sentimeetrit, tuleb lõnga võtta vähemalt kolm meetrit."

Kui ring valmis ja ämblikuvõrk punutud, tuleb unenäopüüdja halva energia peletamiseks salveiga puhastada. "Teen salveiga viirukitossu ja lehvitan kotkasulgedest šamaanilehvikuga tuult," kirjeldab Piirisild toimingut, millest sondalasedki peagi osa saavad.

Unenäopüüdja keskele riputatakse pärl või auguga kivi, sobivad ka pihlakamarjad. Mida looduslikum materjal, seda parem, kinnitab ta.

Kodus tuleb unenäopüüdja riputada akna juurde, kus ta Piirisilla sõnul päeval päikeseenergiat kogub ning öösel kuuenergiat ammutab. "Päike – see on meeste energia," märgib Piirisild. "Mehed saavad päikesest energiat, kui teda vaatavad ning tervitavad, naised elavad aga kuu järgi – kuu on naiste energia."

Oma käega tehtud, salveiga puhastatud ning päikese ja kuu energiat kogunud unenäopüüdja – kuidas ta toimima hakkab? Unenäod muutuvad selgemaks, kinnitab Piirisild. "Sa hakkad neist võib-olla rohkem aru saama, ning kui unenäopüüdja keskele teha kilp, kaitseb see sind kurja ja vampiirluse eest."

Sama hästi kui unenäopüüdjate, kotkasulgede, loitsu, ravitsemise ja viirukitossu keskel tunneb Piirisild aga ennast ka tsikli seljas, plaanides tänavu suvel osaleda motomeeste kokkutulekul. "Üks ei sega teist – absoluutselt," kinnitab ta.

TIIA LINNARD
Laupäev, 19.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8495