Narva on kavas rajada Paul Kerese mälestusmärk
Kuupäev: 20. 03. 2005
Teema: Ajalugu


Paul Kerese eeloleva 90. sünniaastapäeva eel püstitatakse talle sünnilinnas Narvas mälestusmärk. Kõigepealt soovis selle kingituse teha raudteefirma, nüüd aga ehitusettevõte.

Mõte Narvas Keresele mälestusmärk püstitada öeldi esimest korda välja 2003. aasta keskel. Tookord tegi linn ASile Eesti Raudtee ettepaneku selle püstitamisel aidata, vastutasuks oleks saadud järeleandmised raudteejaama laiendamise küsimuses. Kuid pärast seda on linna ja raudteefirma vahelised suhted halvenenud, jõutud on isegi kohtuga ähvardamiseni ning jutud mälestusmärgi kinkimisest pole enam kohased.

2004. aasta teises pooles võttis Narva soovitava mälestusmärgi paigaldamise enda peale ehitusfirma AS Kolle, kes rajab koostöös kinnisvarafirmaga Arco Vara aasta lõpuks kesklinna kahe lammutatud nn Stalini-aegse hoone asemele nüüdisaegse kaubandus-halduskeskuse. Lubadus mälestusmärk kinkida oli taas kord üheks firma ja Narva omavalitsuse eduka koostöö pandiks.

Linnavalitsus kinnitas veebruari lõpus Paul Kerese mälestusmärgi püstitamise komisjoni koosseisu. Komisjoni esimees aselinnapea Galina Moldon ütles Põhjarannikule, et peale mälestusmärgi püstitamise kavatseb linn veel mitut Paul Kerese 90. sünniaastapäevale pühendatud üritust.

Mitmekordne Eesti ja NSV Liidu meister (1947., 1950., 1951. a), paljudel suurtel rahvusvahelistel turniiridel osalenud ning neid võitnud Paul Keres sündis Narvas 7. jaanuaril 1916. aastal. 1941. aastal sai temast NSV Liidu suurmeister, 1948. a teeneline meistersportlane, 1949. a rahvusvaheline suurmeister, 1957. a rahvusvaheline maleetüüdide kohtunik. Aastatel 1952-1962 osales Keres NSV Liidu koondise koosseisus maleolümpiatel. Paul Keres suri 5. juunil 1975. aastal.

Sügisel ja talvel toimuvatele juubeliüritustele kavatseb Narva linnavalitsus kaasata Narva laste loomingumajas tegutseva kohaliku maleklubi ja Eesti maleliidu. Viimasega on otsustatud vastavasisulisi läbirääkimisi alustada.

Ka Eesti Postiga on kavas pidada läbirääkimisi eriümbriku ja -margi väljaandmiseks.

Mis Paul Kerese mälestusmärki puutub, siis valmistab arhitektuuri- ja linnaplaneerimise amet ette loomingulise konkursi tingimusi.

„Tuleb otsustada, kuidas mälestusmärk võiks välja näha ja missuguseid nõudmisi me autoritele esitame,“ ütles linna komisjoni kuuluv Galina Moldon.

Tema sõnul on komisjon juba eelnevalt otsustanud, et Kerese mälestusmärk peab Narvas asuma temanimelises tänavas – linna ühes pikemas tänavas. Maja, kus Keres elas, asus seal, kus praegu on Kerese tänavaga ristuva Puðkini tänava 19. maja.

„Tahaks, et mälestusmärk asuks kesklinnale lähemal,“ sõnas Moldon. „Veel peaks mälestusmärk olema umbes inimesesuurune ja see ei tohiks olla ainult büst. Sellised on meie mõtted, kuid lõpuks valitakse välja kõige huvitavam konkursile laekunud ettepanek.“

ILJA SMIRNOV
Laupäev, 19.03.2005

See artikkel tuleb ajalehest Põhjaranniku arhiiv
http://www.pohjarannik.ee

URL selle artikli jaoks on:
http://www.pohjarannik.ee/article.php?sid=8500